Ratownictwo Medyczne

Jakie są filmy o ratownikach medycznych? Czy istnieje serial ratowniczy o służbie i poświęceniu dla drugiego człowieka?

Jakie są filmy o ratownikach medycznych? Czy istnieje serial ratowniczy o służbie i poświęceniu dla drugiego człowieka?

Istnieje wiele filmów o ratownikach medycznych, które dotyczą pracy w tym trudnym zawodzie. Jedne są bardziej realistyczne, inne z kolei przedstawiają fikcyjny system ochrony zdrowia. Sprawdź, jakie są filmy o ratownikach medycznych.

Jakie są filmy akcji o ratownikach medycznych? O czym przede wszystkim opowiadają? Na ekranie zobaczyć możesz zarówno procedury pracy w oddziale ratunkowym szpitala, jak i bezpośrednio przy wypadku w terenie. Poznajesz w ten sposób tajniki pracy ratownika i największe wyzwania podczas akcji ratunkowych. Sprawdź, które produkcje warto obejrzeć!

Ratownik i pacjent. Który film bazuje na realiach?

Wyreżyserowany przez Martina Scorsese „Bringing Out the Dead” oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, takich jak nalot na Mogadiszu w 1993 roku. Nie jest to film do końca poprawny politycznie, ale stanowi przekonujące spojrzenie na pracę techników ratownictwa medycznego. Innym filmem o ratownikach medycznych jest „Paramedico”, czyli dokument o codziennym życiu ratowników w czterech różnych lokalizacjach.

Ratowanie zdrowia w trudnych warunkach

W dramacie z 1976 roku, „Mother, Jugs and Speed”, na ekranie pojawiają się Harvey Keitel i Raquel Welch jako dwie sanitariuszki, które zostają przeniesione do brutalnej części miasta, gdzie gang zabija ludzi i kradnie ich narządy. 

Sylvester Stallone wciela się natomiast w rolę zhańbionego ratownika w komedii akcji „Daylight”. Wskazane wyżej tytuły to jedne z najciekawszych propozycji dotyczących działań zespołów ratownictwa medycznego.

„Patrol”

Ciekawą perspektywę zawodu ukazuje także tytuł „Patrol” („The guardian”). Widzowie mogą obejrzeć Kevina Costnera, który wciela się w rolę legendarnego ratownika, a który traci swój zespół medyczny w wyniku tragicznego wypadku. Po tym zajściu zaczyna trenować służby ochrony wybrzeża, gdzie poznaje Jake’a (w tej roli Ashton Kutcher). Finalnie obaj panowie trafiają na Alaskę, gdzie w ekstremalnych sytuacjach zaczynają pojmować znaczenie prawdziwego poświęcenia i odwagi.

Zobacz także:  Organizacja systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce – służba pacjentom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia

„Głosy. Słyszący myśli”

Jakie są filmy o ratownikach medycznych, które warto zobaczyć poza wymienionymi tytułami? Nietypową pełnometrażową produkcją jest film pt. „Głosy. Słyszący myśli” („The listener”). Głównym bohaterem jest tutaj młody ratownik pogotowia, który posiada nietypowy dar odczytywania myśli innych ludzi. Ukrywa tę umiejętność przed światem, ale jednocześnie usiłuje ją wykorzystywać, by nieść pomoc innym.

Seriale o dyżurach ratowników w szpitalu

Jedną z propozycji w tej kategorii, której warto poświęcić uwagę, jest amerykańska seria z 2010 roku „Miami Medical”. Serial prezentuje zarówno ciężką pracę chirurgów i przedstawicieli pogotowia ratunkowego, jak i ich prywatne życie. To produkcja utrzymana w podobnej konwencji, co słynne „Grey’s Anatomy”, czyli „Chirurdzy”. Robiącym duże wrażenie serialem w tym temacie jest Trauma emitowana w latach 20092010. Serial opowiada o pracy ratowników przy poszkodowanych jako pierwszych osób, które zjawiają się w miejscach tragedii i usiłują nieść pomoc.

Jakie są filmy o ratownikach medycznych i jakie prezentują spojrzenie na ten zawód?

Pomimo dość trudnej, a niekiedy i ponurej tematyki, filmy o ratownikach często prezentują realistyczne spojrzenie na ten wymagający zawód. Poza presją i ogromnymi wymogami, które stawia się kandydatom do pracy w pogotowiu ratunkowym, na ekranie scenarzyści pozwalają widzom zobaczyć ratowników jako ludzi mających prywatne życie, rodziny i problemy.

Wiesz już, jakie są filmy o ratownikach medycznych i jaką niosą ze sobą wartość. Warto pamiętać, że tego rodzaju produkcje pełnią także rolę edukacyjną. Dzięki wiernemu odwzorowaniu np. czynności udzielania pierwszej pomocy czy resuscytacji krążeniowo-oddechowej na ekranie, widzowie mogą przyswajać te praktyczne umiejętności, które czasem przydają się w codziennym życiu.


Zobacz też:
Zobacz także:  Modele działania służb ratownictwa medycznego
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *