Porady medyczne

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Odpowiadamy

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Odpowiadamy

Wielu pacjentów zwleka z pierwszą wizytą u ortodonty, głównie dlatego, że nastawienie do aparatów ortodontycznych osób, które powinny je nosić, przeważnie jest negatywne. Szkoda, ponieważ leczenie ortodontyczne może zapewnić piękny zgryz, zlikwidować niektóre problemy związane z jamą ustną i sprawić, że będziemy uśmiechać się od ucha do ucha. Dowiedz się, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty.

Ortodonta – kto to jest i czym się zajmuje?

Ortodonta to lekarz działający w obszarze stomatologii. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Jego zakres działania obejmuje nie tylko poszczególne krzywe zęby, ale całą szczękę pacjenta. Przychodzą do niego zarówno dzieci (u których efekty leczenia ortodontycznego widoczne są zwykle) najszybciej, jak i dorośli, którzy chcą poprawić estetykę swojego uśmiechu. Podjęcie leczenia u ortodonty zazwyczaj wiąże się z dosyć częstymi wizytami w gabinecie. Po wyborze lekarza i rozpoczęciu leczenia z aparatem trudno będzie zmienić specjalistę, zatem należy dobrze go wybrać.

Kiedy wybrać się do ortodonty?

Wskazaniem do tego, by udać się do ortodonty, są nieprawidłowości związane ze zgryzem. Wśród ich przykładów można wymienić stłoczenie się lub rozsuwanie zębów w szczęce, wady wymowy, krzywy zgryz. Jak rozpoznać, że jest nam potrzebna wizyta?

  • zęby dolne i górne nie stykają się ze sobą,
  • zęby górne lub dolne zasłaniają przeciwną linię zębów,
  • górne zęby są bardzo wysunięte do przodu względem dolnych,
  • któryś z dolnych zębów wychodzi poza linię górnych lub jest obrócony,
  • zęby są zbyt mocno ściśnięte i stłoczone lub występują pomiędzy nimi szpary.

Często o konieczności udania się do ortodonty informuje nas również inny lekarz np. stomatolog podczas standardowego przeglądu lub leczenia zachowawczego. Obaj specjaliści – zarówno stomatolog, jak i ortodonta – przyjmują przykładowo w gabinecie Dental Fraternity.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsza wizyta u ortodonty nie różni się zbyt wiele od wizyty u dentysty. Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz oględzin jamy ustnej pacjenta. Trzeba wykonać również zdjęcia pantomograficzne oraz kefalometryczne, obrazujące zęby i szczękę. W sytuacji, w której zachodzi taka potrzeba, należy wykonać również dodatkowe zdjęcia. Można od razu wykonać wyciski diagnostyczne. Jeśli występuje wada zgryzu, wspólnie próbuje się odnaleźć jej przyczynę.

Następnie lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie i tłumaczy, co się z nim wiąże. Dobór metod leczenia odbywa się jednak najczęściej już na kolejnej wizycie, ponieważ lekarz musi mieć czas na dokładne zapoznanie się z wynikami przeprowadzonych badań oraz przemyślenie poszczególnych przesunięć zębowych. Przedstawia się wówczas również koszty leczenia oraz omawia szczegóły dotyczące aparatu.

Jak wyglądają wizyty u ortodonty z aparatem?

Aparaty ortodontyczne można podzielić na kilka różnych rodzajów:

  • stałe – mocowane od zewnątrz np. z metalowymi zamkami lub estetycznymi (białymi, mlecznymi, przezroczystymi, półprzezroczystymi) oraz od wewnątrz tzw. aparaty lingwalne lub językowe,
  • ruchome – czyli wykonane z tworzywa sztucznego nakładki na zęby, które wykorzystuje się w mniej rozległych wadach zgryzu, najczęściej u dzieci.

Jeśli już mamy założony aparat ruchomy, wizyty kontrolne z aparatem polegają na dokonywaniu oględzin i ocenie postępów leczenia. W przypadku aparatów stałych podczas wizyt kontrolnych, odbywających się najczęściej co 4-6 tygodni, specjalista wymienia ligatury oraz druty.


Zobacz też:
Archiwum: sierpień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *