Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka można dostać od ubezpieczyciela? Przejście zabiegu chirurgicznego, a następnie rehabilitacji kwalifikuje do wypłaty odszkodowania. Dowiedz się, od czego zależy jego wysokość.
Zespół cieśni nadgarstka to częste schorzenie u osób wykonujących pracę biurową. W zaawansowanym stadium często koniecznością jest operacja. Schorzenie to może prowadzić do niezdolności wykonywania pracy zarobkowej. Czy w związku z tym poszkodowany może liczyć na odszkodowanie? Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka można otrzymać? Wypłacana suma jest zależna od stopnia zaawansowania choroby, przebytego leczenia, a także wysokości opłacanych składek.
Zespół cieśni nadgarstka – objawy
Neuropatia uciskowa, czyli inaczej zespół cieśni nadgarstka, to choroba dotykająca osoby zajmujące się pracą biurową. Przyczynę upatruje się w powtarzających się czynnościach takich jak pisanie na klawiaturze czy granie na instrumencie. W wyniku takich ruchów dochodzi do ucisku na nerw, które wywołują nieprzyjemne objawy. Schorzeniu towarzyszą dolegliwości takie jak:
- mrowienie palców;
- drętwienie w okolicy kciuka, palca wskazującego i serdecznego;
- dyskomfort w okolicy dłoni;
- osłabienie, a czasem także zanik mięśni;
- brak możliwości samodzielnego utrzymania przedmiotów w rękach.
Objawy bardzo często dają o sobie znać w nocy, zakłócając sen. Strzepnięcie dłoni przynosi ulgę, jednak jedynie krótkotrwałą. W zaawansowanym stopniu neuropatia uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka może dostać pracownik? Liczy się zastosowane leczenie operacyjne i przebyta rehabilitacja.
Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka – neuropatia jako choroba zawodowa
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 czerwca 2009 roku, zespół cieśni nadgarstka uznawany jest za chorobę zawodową, a więc wywołaną przez sposób wykonywania pracy. Oznacza to, że choroba jest wynikiem szkodliwych czynników zawodowych. Przedstawienie stosownej dokumentacji medycznej uprawnia pracownika, a także byłego pracownika do otrzymania odszkodowania z tego tytułu. Co ważne, w przypadku podejrzenia choroby, pracodawca ma obowiązek zgłosić ten fakt właściwemu organowi sanitarnemu.
Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka – leczenie
Same objawy zespołu cieśni nadgarstka nie wystarczą, by uzyskać odszkodowanie z tego tytułu. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze polegające na noszeniu ortezy, wstrzykiwaniu glikokortykosteroidów i ćwiczeń. Czasem jednak pomimo zastosowanego leczenia ucisk na nerw pośrodkowy nie ustępuje i jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny. W większości przypadków przynosi on oczekiwane rezultaty, jednak pacjent musi przejść po niej długotrwałą rehabilitację.
Proces leczenia wiąże się z uszczerbkiem na zdrowiu, dlatego odszkodowanie po operacji wypłacane jest poszkodowanym, którzy wykupili polisę ubezpieczeniową. Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka wypłaci ubezpieczyciel? W wyniku przebytej operacji można otrzymać ok. 10% sumy ubezpieczenia.
Świadczenie z tytułu leczenia kanału nadgarstka – kiedy nie dostaniesz odszkodowania?
Leczenie i rehabilitacja związana z zespołem cieśni nadgarstka upoważnia do wypłaty odszkodowania z polisy. Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel po dokładnej weryfikacji wszystkich danych i historii choroby, może odmówić wypłaty świadczenia. Podstawą do odmowy są następujące sytuacje:
- udział w zdarzeniach takich jak protesty lub bójki;
- popełnienie przestępstwa;
- próba samobójcza;
- zatajenie lub podanie fałszywych danych w ankiecie medycznej;
- uprawianie dyscyplin sportowych wysokiego ryzyka.
Innym powodem, dla którego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnego świadczenia, jest obowiązujący okres karencji. Jest on ujęty w umowie, dlatego zawsze przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie zapoznać się z ich treścią.
Jak uzyskać odszkodowanie z dwóch polis?
Jeśli poszkodowany opłaca dwie polisy, ma możliwość wypłaty odszkodowania od dwóch ubezpieczycieli. Warunkiem jest jednak opłacanie składek w ściśle wyznaczonym terminie, a także zapis w umowie, który uwzględnia ryzyko związane z tym schorzeniem. Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka otrzymasz z dwóch polis? Pełna kwota jest ustalana w zależności od konkretnego przypadku.
Schorzenie, jakim jest zespół cieśni nadgarstka, może niekorzystnie wpłynąć na życie zawodowe i prywatne. W wyniku tej dolegliwości poszkodowany traci sprawność w rękach, a tym samym możliwość wykonywania pracy. Z tego względu neuropatia została uznana za chorobę zawodową, której leczenie podlega wypłacie odszkodowania. Jego wysokość szacowana jest zazwyczaj na 10% procent wartości ubezpieczenia.
Zobacz też:
- Ile odszkodowania za złamaną rękę w nadgarstku? Sprawdź!
- Ile odszkodowania za szwy na palcu? Poznaj warunki wypłaty
- Odszkodowanie z ZUS po wypadku w pracy. Komu należy się świadczenie?
- Skręcenie kostki – odszkodowanie. Kiedy ubezpieczyciel (ZUS) je wypłaci?
- Ile odszkodowania za złamaną rękę z przemieszczeniem?
- Artroskopia kolana – ile procent uszczerbku na zdrowiu?
- Ile odszkodowania za oparzenie 2 stopnia? Jak je uzyskać?
- Ile PZU płaci za złamane żebro? Sprawdź, co ci przysługuje