Ibuprofen należy do najpopularniejszych substancji przeciwbólowych. Ma zwalczać ból i gorączkę różnego pochodzenia. Działa przeciwzapalnie i jest stosunkowo dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Sprawdź, jak działa ibuprofen i gdzie można go znaleźć.
Ibuprofen – skład chemiczny
Ibuprofen jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dzięki niemu możliwe jest wyciszenie aktywności tzw. cyklooksygenazy, czyli enzymów COX-1 i COX-2. Są one odpowiedzialne za syntezę czynników będących przyczyną występowania stanów zapalnych i uczucia bólu. Wyłączenie ich działania poprzez tę substancję jest wybiórcze i odwracalne, jednak skutecznie łagodzi ona stany zapalne.
Ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego o wzorze sumarycznym C13H18O2. Zapobiega wytwarzaniu prostaglandyn, czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za uczucie bólu. Powodują one również stany zapalne i obrzęki tkanek. Ibuprofen hamuje ich produkcję, dlatego jest w stanie uśmierzyć ból i zredukować stan zapalny.
Ibuprofen – wskazania do stosowania/choroby
Najczęściej produkty z zawartością ibuprofenu stosuje się w przypadku bólu:
- głowy;
- zębów;
- kości i stawów;
- mięśni.
Substancja czynna zmniejsza skurcze macicy, więc może być pomocna w czasie bolesnego miesiączkowania. Jego stosowanie jest polecane także do zbijania wysokiej gorączki oraz łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów.
Ibuprofen sprawdza się też w czasie leczenia zmian przeciążeniowych i pourazowych, na przykład w przypadku zapalenia ścięgien, więzadeł czy mięśni.
Warto wiedzieć, że ta substancja najwyższe stężenie w krwiobiegu osiąga po 1–2 godzinach od spożycia, a w ciągu 24 godzin jest usuwana z organizmu.
Ibuprofen – droga podania
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, by przyjmować najmniejszą dawkę leku z zawartością ibuprofenu, która jest skuteczna.
- Zaleca się, by dzieci powyżej 12. roku życia oraz osoby dorosłe przyjmowały maksymalnie 400 mg ibuprofenu w odstępach co 6 godzin.
- Należy mieć na uwadze, że maksymalna dobowa dawka wynosi 1200 mg, a o przyjmowaniu większych dawek może decydować tylko lekarz.
- Dzieci poniżej 12. roku życia powinny spożywać maksymalnie 30 mg ibuprofenu na każdy kg masy ciała dziennie podzielonych na 3 dawki. W ten sposób można zminimalizować ryzyko przedawkowania leku.
- Preparaty zawierające ibuprofen mogą być stosowane przez dzieci, które ukończyły 3. miesiąc życia.
Ibuprofen – przeciwwskazania
W przypadku przekroczenia bezpiecznej dawki leki, które zawierają ibuprofen, mogą być przyczyną występowania różnego rodzaju skutków ubocznych. Z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do konkretnego preparatu i stosować się do jej zaleceń. Przyjmując środki lecznicze zawierające ibuprofen, przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by nie przekroczyć bezpiecznej dawki dobowej.
Chociaż leki zawierające ibuprofen są stosunkowo bezpieczne, niektóre osoby nie mogą ich przyjmować. Nie możesz stosować preparatów zawierających tę substancję czynną, jeśli:
- zmagasz się z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca;
- występują u ciebie perforacje lub krwawienia z układu pokarmowego;
- przyjmujesz preparaty, które hamują agregację płytek krwi poprzez działanie kwasu acetylosalicylowego;
- masz chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
- doskwiera ci alergia występująca po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego bądź innych leków z grupy NLPZ.
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi, które mogą wystąpić po zażyciu ibuprofenu są:
- zaburzenia widzenia, pracy nerek, wątroby i dróg moczowych;
- problemy związane z krwiobiegiem;
- uczucie zmęczenia, nerwowość i bezsenność;
- zaburzenia związane z układem pokarmowym (bóle brzucha, niestrawność, biegunka, zaparcia);
- zawroty głowy i szumy uszne;
- wysypki, pokrzywki lub rumień.
Preparaty zawierające ibuprofen
Ibuprofen jest jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych wykorzystywanych w lekach przeciwbólowych. W aptekach można znaleźć liczne leki zawierające ten składnik. Często można znaleźć leki, które w składzie zawierają ibuprofen i paracetamol, przez co są jeszcze bardziej skuteczne, jednak takie połączenie niesie za sobą również większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
W aptekach dostępne są preparaty proste i złożone. Do pierwszej grupy należą takie leki jak Dolgit, Ibum, Ibumax, Pedea, Spedifen, Kidofen, MIG, Ibuprofen+, Brufen czy Nurofen.
Natomiast preparaty złożone, czyli takie, które zawierają w swoim składzie jeszcze inne substancje aktywne, to m.in.:
- Ibum żel – ibuprofen + lewomentol;
- Nurofen Plus – ibuprofen + kodeina;
- Modafen Grip – ibuprofen + fenylefryna;
- Acatar Zatoki, Ibum Grip, Nurofen Zatoki – ibuprofen + pseudoefedryna.
Zobacz też:
- Paracetamol – leki zawierające tę substancję czynną, skład, przeciwwskazania
- Kwas foliowy – jaką funkcję w organizmie pełni? Poznaj skutki niedoboru kwasu foliowego i jego znaczenie dla ciąży!
- Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- Erdomed – lek na receptę stosowany do leczenia chorób płuc, oskrzeli i górnych dróg oddechowych
- Metronidazol – działanie, wskazania do stosowania i skutki uboczne
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Polopiryna – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Biofenac – lek na stawy