Choroby zakaźne

Helicobacter pylori – jakie dolegliwości i choroby wywołuje ta bakteria?

Helicobacter pylori – jakie dolegliwości i choroby wywołuje ta bakteria?

Z pewnością warto dowiedzieć się o niej więcej i zwrócić uwagę na niepokojące objawy ze strony organizmu. Zastanawiasz się, w jaki sposób może dojść do zakażenia tą bakterią, jakie wywołuje ona objawy, a także jakie są dostępne sposoby leczenia. Wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Co to jest helicobacter pylori?

Czym dokładnie jest helicobacter? To bakteria, która może znaleźć się w ludzkim organizmie. Należy do bakterii Gram-ujemnych. U człowieka mogą występować dwa rodzaje gatunków helicobacter pylori, a dokładnie żołądkowe i jelitowo-wątrobowe. Każdy z tych gatunków jest ściśle związany z danym miejscem i zdążyły się już do niego przystosować. Wytworzyły określone mechanizmy, które pozwalają im przetrwać w trudnych warunkach. Mają bardzo charakterystyczny spiralny kształt i rzęski, które umożliwiają im poruszanie się w danej przestrzeni. To z kolei umożliwia im wnikanie w głąb błony śluzowej żołądka. Wpływają na zmianę pH w żołądku z kwaśnego na zasadowe. Bez żadnego problemu namnażają się w takim środowisku. Produkują one także toksyny, które mogą prowadzić do powstania wielu groźnych chorób, ale o tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jakie są objawy zakażenia helicobacter?

Zastanawiasz się, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i wzbudzić czujność. Oczywiście, jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, powinieneś skonsultować się z lekarzem. To właśnie specjalista zleci szereg badań, które będą potrzebne do zdiagnozowania problemu. Zakażenie bakterią helicobacter pylori w większości przypadków przebiega bezobjawowo, choć są też osoby, które odczuwają uciążliwe dolegliwości. Jednak większość osób po prostu nie jest świadoma tego, że jest nosicielem helicobacter pylori. Namnażanie się tych bakterii w żołądku zazwyczaj prowadzi do zapalenia błony śluzowej żołądka. Ten przewlekły stan może wywoływać charakterystyczne symptomy. 

Gdy dojdzie do zakażenia helicobacter pylori objawy, jakich możesz się spodziewać to:

  • zgaga;
  • odbijanie po posiłku;
  • bóle brzucha;
  • niestrawność;
  • nudności;
  • uczucie wzdęcia;
  • biegunka;
  • stan podgorączkowy. 
Zobacz także:  Ospa u niemowlaka – objawy, szczepienia, leczenie, profilaktyka. Małpia ospa, ospa prawdziwa i wietrzna – czy są groźne?

Wymienione dolegliwości są ściśle związane właśnie z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wywołanym przez bakterie. Gdy odczuwasz te uciążliwe objawy, może ucierpieć na brak apetytu. A to z kolei może przyczynić się do utraty wagi. Kolejne symptomy, które mogą świadczyć, że w twoim organizmie namnażają się bakterie helicobacter pylori, jest nieprzyjemny zapach z ust, gorzki posmak i różne zmiany skórne. Z pewnością w takim przypadku warto zgłosić się do lekarza, wykonać zlecone badania diagnostyczne i zastosować do wskazówek specjalisty. 

Helicobacter pylori – jak się zarazić?

Wiesz już, czym jest bakteria helicobacter pylori i jakie objawy mogą wskazywać na jej obecność w twoim organizmie. Pojawia się bardzo ważne pytanie, jak się zarazić helicobacter pylori? Na co uważać i na co zwrócić szczególną uwagę? Istnieje przekonanie, że do zakażenia tą bakterią dochodzi już w dzieciństwie, a zwiększone ryzyko występuje w związku ze statusem socjalno-ekonomicznym. Aby to lepiej zrozumieć, warto zwrócić uwagę na dane procentowe zakażeń. W Europie Zachodniej liczba zakażeń wynosi od 20 do 40%, w Polsce od 40 do 60%, z kolei w krajach rozwijających się aż 80 do 100%. Różnica ta jest znacząca. Wszystko zależy od poziomu rozwoju i świadomości w danym kraju. 

Helicobacter pylori występuje między innymi w ślinie, wydzielinach żołądkowych i kale. Przenosi się ona z człowieka na człowieka w bezpośrednim kontakcie. Droga zakażenia jest bardzo prosta, dlatego tak ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Jednak w przypadku dzieci może to być dosyć trudne. Maluchy często wkładają do buzi różne przedmioty, ręce, którymi wcześniej dotykały innych rzeczy. W ten sposób łatwo może dojść do zakażenia. Z kolei u dorosłych takim czynnikiem ryzyka będzie na przykład pocałunek z drugą osobą lub picie napojów z tej samej butelki, jedzenie z jednego talerza, używanie tych samych sztućców. Do innych czynników ryzyka zakażenia bakterią helicobacter pylori zalicza się: złe warunki mieszkaniowe oraz ekonomiczne, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. 

Zobacz także:  Ospa u dorosłych – objawy zachorowania, leczenie, powikłania. Czym jest ospa wietrzna, a czym półpasiec?

Helicobacter pylori – leczenie

W większości przypadków zakażenie bakterią helicobacter pylori nie daje żadnych objawów u osoby zakażonej. Jeśli jednak jesteś w tej mniejszej grupie i zauważyłeś u siebie niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, od razu powinieneś udać się do lekarza. Doświadczony specjalista przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak:

  • badanie gastroskopowe;
  • mocznikowy test oddechowy;
  • badanie kału. 

Zazwyczaj badanie w kierunku występowania w organizmie człowieka bakterii helicobacter pylori wykonuje się, gdy lekarz stwierdzi:

  • niedobór witaminy B12;
  • niedobór żelaza;
  • chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
  • przewlekłe zapalenie żołądka;
  • gdy w rodzinie danej osoby już występowały przypadki raka żołądka. 

Oczywiście to tylko niektóre ze wskazań do wykonania badań w kierunku bakterii helicobacter. Wszystkie decyzje powinny być podjęte przez lekarza po dokładnej konsultacji z pacjentem. 

Jak przebiega leczenie helicobacter pylori? 

Zazwyczaj po wykryciu bakterii helicobacter pylori w organizmie człowieka stosuje się antybiotykoterapię. Jednak rodzaj antybiotyku, czas jego stosowania i ewentualne zmiany ustala lekarz. Może okazać się, że zastosowany antybiotyk jest odporny na tę bakterię, wtedy lekarz zaleci jego zmianę. Dobrze przeprowadzona kuracja pozwala na wyeliminowanie bakterii z organizmu i poprawę zdrowia pacjenta. 

Bakteria helicobacter pylori a dieta

Istotnym czynnikiem, który może znacząco wspomóc leczenie, jest stosowanie właściwej diety. Jaki związek ma helicobacter pylori z dietą? Jak powszechnie wiadomo, dieta jest jednym z najważniejszych czynników, który pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem. Ma ona ogromny wpływ na twój organizm. Złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do wielu chorób i przykrych dolegliwości. Właśnie z tego względu, warto włączyć do swojego życia zdrowe nawyki związane z dietą, szczególnie jeśli borykasz się z problemem występowania helicobacter pylori w organizmie i stosujesz terapię antybiotykami. 

Dieta przede wszystkim powinna być zbilansowana i składać się ze zdrowych i pełnowartościowych składników odżywczych. Osoba w czasie leczenia helicobacter pylori powinna zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające dużo antyoksydantów, witaminę C, a także beta-karoten. Posiłki powinny być lekkostrawne i tym samym delikatne dla żołądka. Nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i wypijaniu około 2-3 litrów wody dziennie. Dieta ma bardzo duży wpływ na cały organizm. 

Zobacz także:  Co wiemy o bakterii New Delhi? Co grozi pacjentowi zakażonemu superbakterią klebsiella pneumoniae?

Jakich produktów unikać w trakcie leczenia helicobacter pylori?

Niewskazane są produkty wpływające drażniąco na żołądek, takie jak na przykład: czekolada, ostre przyprawy, mocna kawa i herbata, tłuste potrawy. Mogą one znacząco nasilać uciążliwe objawy, jakie pojawiają się przy zapaleniu błony śluzowej żołądka. Z pewnością wybieranie zdrowych i pełnowartościowych produktów, a unikanie żywności przetworzonej, alkoholu i innych używek wpłynie pozytywnie na twój stan zdrowia. 

Konsekwencje zakażenia bakterią helicobacter pylori

Zakażenie helicobacter pylori może wywołać wiele problemów zdrowotnych związanych z przewodem pokarmowym. Najczęściej zakażenie powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka, ale może także doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a w skrajnych przypadkach także do raka żołądka. Namnażanie się tej baterii w organizmie może także prowadzić do niedoboru witaminy B12, cukrzycy, czy insulinooporności. Konsekwencją zakażenia helicobacter pylori mogą być zmiany skórne, takie jak trądzik różowaty, przewlekła pokrzywka, a nawet łuszczyca.

Helicobacter pylori jest trudna do wykrycia, bo w większości przypadków nie daje żadnych objawów, lecz może prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu pokarmowego. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Tylko odpowiedni specjalista może zlecić właściwe badania i postawić diagnozę, a następnie zastosować leczenie, które poprawi twój stan zdrowia. Nie warto podejmować działań na własną rękę.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Bartłomiej pisze:

    Koniecznie muszę polecić tę stronę swojemu koledze, który naprawdę bardzo interesuje się swoim zdrowiem i wiele o nim czyta. Może jeszcze Was nie zna! Obiecuję, że jutro jak się zobaczymy, to już Was pozna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *