Porady medyczne

Borelioza – objawy i leczenie

Borelioza – objawy i leczenie

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Jej objawy są bardzo rożne i zależne od stopnia zaawansowania. Jeśli występuje charakterystyczny objaw boreliozy, jakim jest rumień wędrujący, diagnoza jest prosta. Niestety, czasami są potrzebne dodatkowe badania. Jak rozpoznać chorobę i jak ją leczyć?

Czym jest borelioza?

Borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Jest to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze. W Polsce na boreliozę choruje co roku ponad 100 tysięcy ludzi. Zakażenie boreliozą jest możliwe w wyniku ukąszenia przez chorego kleszcza. Bakterie Borrelia znajdują się w jelicie środkowym pajęczaka, a więc, zanim zdążą się przedostać z kleszcza na człowieka poprzez jego gruczoły ślinowe, upłynie trochę czasu. Z tego powodu im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą. 

Pajęczaka najlepiej usunąć jak najszybciej, specjalnie do tego przygotowanymi narzędziami dostępnymi w aptece. Należy przygotować preparat do odkażania skóry, pęsetę anatomiczną oraz gazik. Najbezpieczniej kleszcza usuwać w następujący sposób:

krok 1: chwycić główkę za pomocą pęsety, jak najbliżej skóry.

krok 2: pociągnąć pęsetę pionowo do góry, wykonując energiczny ruch.

krok 3: przemyć ranę środkiem odkażającym. 

Po zabiegu należy dobrze obejrzeć skórę z każdej strony i upewnić się, czy nie zostały kawałki odnóży lub główki. 

Borelioza – najczęstsze objawy

Pierwszym objawem boreliozy w 70% przypadków jest rumień wędrujący. Jak długo utrzymuje się ślad po ugryzieniu kleszcza? Od 3 do 4 tygodni po ukąszeniu. Charakterystyczne są także takie objawy jak: gorączka, bóle głowy, stawów i mięśni, powiększenie węzłów chłonnych. Inną grupą objawów są zapalenia stawów, które mogą wystąpić w różnym czasie od zakażenia i przebiegać jako ostre, przewlekłe i nawracające. Dolegliwości te dotyczą najczęściej dużych stawów, na przykład kolanowych. Inną formą tej choroby jest neuroborelioza, która polega na zajęciu części układu nerwowego. Najczęściej przebiega jako zespół korzonkowy z bólami pleców w okolicy około lędźwiowej. Może także występować jako zapalenie splotu nerwowego, splotu barkowego, nerwu twarzowego lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W rzadkich przypadkach dochodzi do zajęcia mięśnia sercowego. 

Borelioza – diagnostyka 

Aby upewnić się, czy wystąpiło zakażenie boreliozą, najlepiej zrobić badanie diagnostyczne. Przebiega ono najczęściej w 2 etapach: pierwszy z nich polega na wykrywaniu swoistych przeciwciał IgM oraz IgG w surowicy krwi osoby podejrzanej o zakażenie metodą ELISA. Swoiste przeciwciała IgM pojawiają się po upływie około 6 tygodni od zakażenia i zanikają po około 4–6 miesiącach. Przeciwciała IgG natomiast można wykryć dużo później, po około 8 tygodniach od ugryzienia przez kleszcza i utrzymują się przez wiele lat. Jeśli wynik badania wykonanego metodą ELISA jest niejednoznaczny, należy wykonać badanie ponownie testem Western Blot, który charakteryzuje się wysoką swoistością.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *