Porady medyczne

Grypa typu A i grypa typu B – objawy, leczenie, powikłania

Grypa typu A i grypa typu B – objawy, leczenie, powikłania

Jesień, zima i wiosna to pory roku, w których można zauważyć większą ilość chorób wirusowych, w tym między innymi większą częstotliwość zachorowań na grypę. Jest to choroba, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia, zwłaszcza że chory zaraża jeszcze zanim wystąpią u niego objawy oraz już po ustąpieniu objawów choroby. Można wyróżnić różne rodzaje grypy – w przypadku ludzi największe znaczenie ma grypa typu A oraz grypa typu B. Co należy o nich wiedzieć i jak je rozróżnić? Jak leczy się grypę typu A i B oraz jakie mogą one mieć powikłania? Sprawdzamy!

Czym jest grypa i jakie są jej rodzaje?

Grypa to groźna choroba zakaźna, którą wywołują wirusy grypy. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni, a czasem również przez kontakt ze skażonymi powierzchniami. Wyróżnia się różne typy wirusów grypy – dla człowieka najgroźniejsze i najbardziej zakaźne są wirusy grypy typu A i typu B. Wirusy grypy typu A wyróżniają się wyższą zakaźnością od wirusów grypy typu B. 

Grypa typu A i grypa typu B – objawy 

Objawy grypy typu A i grypy typu B bywają podobne, przez co jedynie na podstawie przebiegu choroby zwykle ciężko określić, z jakim typem wirusa pacjent ma do czynienia. W określeniu rodzaju infekcji mogą pomóc natomiast szybkie testy diagnostyczne – te są dostępne w aptece bez recepty, a ich wykonanie jest bardzo proste nawet w warunkach domowych. Jak odróżnić objawy grypy od przeziębienia? Czasem jest to trudne, jednak warto zauważyć, że objawy grypy pojawiają się nagle – w przypadku przeziębienia są nie tylko zwykle łagodniejsze, ale też rozwijają się stopniowo.

Zobacz także:  Na czym polega odkwaszanie organizmu i co powoduje jego zakwaszenie?

Do objawów grypy można zaliczyć wysoką gorączkę i bóle mięśni. Pacjenci skarżą się również na bóle głowy oraz osłabienie i złe samopoczucie. Często towarzyszy im też uczucie rozbicia, poza tym nierzadko pojawiają się też takie objawy jak kaszel, katar czy ból gardła. Przebieg grypy typu A i B u osób o dobrej kondycji zdrowotnej jest zwykle łagodny, jednak u osób z grup ryzyka grypa może mieć ciężki przebieg, a nawet przyczyniać się do wystąpienia groźnych powikłań. 

Leczenie grypy typu A i B

Grypa jest chorobą wirusową. Infekcji wirusowych nie leczy się antybiotykami, gdyż te są nieskuteczne na wirusy, a dodatkowo mogą osłabić organizm chorego, niekorzystnie wpływając na jego mikroflorę. Z grypą walczy się głównie objawowo, co oznacza, że pacjenci przyjmują leki, których zadaniem jest przede wszystkim redukcja nasilenia objawów, z którymi się zmagają. Na gorączkę, bóle mięśni czy bóle głowy stosuje się zatem leki takie jak np. paracetamol czy ibuprofen. Stosuje się dodatkowo leki na katar czy ból gardła, ewentualnie w razie potrzeby leki na kaszel czy inne objawy. Ważne, aby pacjent przede wszystkim skupił się na swoim zdrowiu, dużo wypoczywał i dużo pił, by organizm miał siły do walki z chorobą i szybciej wrócił do siebie po infekcji. W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie leków przeciwwirusowych na grypę, czyli medykamentów, które nie działają objawowo, a celują w przyczynę choroby. Takie leki są wskazane np. pacjentom z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. 

Grypa typu A i grypa typu B – powikłania

Zarówno grypa typu A, jak i grypa typu B charakteryzują się ryzykiem powikłań. W przypadku grypy typu A występuje wyższe ryzyko powikłań, w tym również tych zagrażających zdrowiu i życiu. Powikłania pogrypowe mogą wystąpić u każdego chorego, bez względu na jego wiek czy ogólną kondycję zdrowotną, jednak zdecydowanie bardziej narażone na powikłania są osoby starsze oraz pacjenci zmagający się z chorobami towarzyszącymi. Do możliwych powikłań grypy można zaliczyć zaostrzenie chorób przewlekłych, zapalenie płuc, zaostrzenie astmy, zapalenie opon mózgowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia serca i wiele innych. Niektóre powikłania pogrypowe mogą nawet prowadzić do zgonu. By chronić się przed powikłaniami grypy, warto rozważyć szczepienia ochronne – są one wykonywane raz w roku i może z nich skorzystać każda osoba bez przeciwwskazań. Szczepienia są szczególnie zalecane osobom z grupy ryzyka.

Zobacz także:  Kiedy wykonuje się badanie MRI barku?

Artykuł dzięki uprzejmości TenDoktor.pl


Zobacz też:
Archiwum: styczeń 2024

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *