Baza leków

Ectodose – charakterystyka leku. W czym może pomóc ten uniwersalny środek do inhalacji? Dawkowanie i zastosowanie

Ectodose to środek leczniczy, który może okazać się niezwykle pomocny dla osób cierpiących na astmę alergiczną lub niealergiczną. Dostępny jest w formie roztworu do inhalacji zamkniętego w wygodnych, jednorazowych ampułkach.

Ectodose – co to jest?

Ectodose to roztwór izotoniczny z ektoiną i solą morską, na bazie wody, używany do inhalacji. Stosuje się go wspomagająco przy chorobach układu oddechowego. Preparat ten dostępny jest w aptekach bez recepty. Pojedyncze opakowanie zawiera 20 ampułek (każda po 2,5 ml). Koszt tego leku wynosi niecałe 40 zł.

Zawarta w tym preparacie ektoina jest substancją czynną, która chroni komórki przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Skutecznie łagodzi stany zapalne oraz stabilizuje błonę komórkową. Jednocześnie chroni i nawilża błony śluzowe górnych dróg oddechowych. 

Ectodose – zastosowanie

Ectodose może być stosowane w celu ochrony przed niekorzystnym działaniem pyłów, pyłków, kurzu, suchym powietrzem i klimatyzacją. Inhalacja z użyciem tego roztworu sprawia, że błony śluzowe są mniej podatne na wysychanie. Rozrzedza zalegający w nich gęsty śluz i ułatwia jego wykrztuszanie. Można też stosować ten środek w celu łagodzenia objawów reakcji alergicznych. Jest to szczególnie przydatna właściwość dla osób, które cierpią na astmę alergiczną lub nieżyt nosa. Ten środek zalecany jest także do łagodzenia objawów zapalenia oskrzeli i przy przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc.

Ectodose – dawkowanie i droga podania

To środek przeznaczony do stosowania wziewnego, maksymalnie dwa razy dziennie. Roztwór należy stosować do inhalacji, używając do tego nebulizatora. Jednorazowa dawka wziewna wynosi 2,5 ml, czyli jedną ampułkę. Każda ampułka powinna być wykorzystana w pełni podczas inhalacji, a otwartych pozostałości nie powinno się przechowywać do późniejszego użycia. Możesz stosować ten środek o dowolnej porze dnia, kiedy tylko pojawi się dyskomfort.

Zobacz także:  Ketonal – co to jest i do czego służy? W jaki sposób dawkować Ketonal? Przeciwwskazania i skutki uboczne

Do Ectodose możesz użyć nebulizatora siateczkowego, pneumatycznego lub ultradźwiękowego. Nie istnieją właściwie żadne ograniczenia wiekowe co do stosowania tego leku. Dzieci poniżej 10 roku życia powinny jednak zawsze stosować lek pod nadzorem osoby dorosłej. Wśród maluchów poniżej 2 roku życia może być konieczne zastosowanie specjalnej maski lub innego sprzętu ułatwiającego aplikację.

Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń swojego lekarza. Może on poradzić ci zmianę dawki, częstotliwości przyjmowania lub okresu leczenia.

Ectodose – przeciwwskazania do stosowania

Nie należy stosować Ectodose, jeżeli stwierdzono u ciebie nadwrażliwość na ektoinę lub pozostałe składniki leku. W sytuacjach, gdy dyskomfort w drogach oddechowych związany jest z przebytą operacją lub urazem, również lepiej powstrzymać się przed sięganiem po ten preparat.

Nie ma stwierdzonych przeciwwskazań do używania tego środka przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Jeśli jednak masz w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie ma także żadnych informacji dotyczących łączenia Ectodose z alkoholem. Jak w przypadku większości leków, lepiej jednak powstrzymać się od jego zażywania podczas okresu leczenia.

Ectodose – możliwe działania niepożądane

Choć Ectodose jest substancją bezpieczną, nie da się w pełni wykluczyć ewentualnego niekorzystnego wpływu produktu na astmę oskrzelową. Jeśli po zastosowaniu środka zauważysz u siebie jakąkolwiek niepożądaną reakcję alergiczną, natychmiast zgłoś się do lekarza. 

Opakowanie zawiera niewielkie plastikowe elementy. Połknięcie ich stanowi ryzyko zadławienia i uduszenia, dlatego produkt powinien być przechowywany z dala od dzieci. Prawidłowa temperatura przechowywania wynosi od 2 do 25 stopni Celsjusza

Ectodose to preparat, który skutecznie łagodzi podrażnienia i nieprzyjemne uczucie suchości w górnych drogach oddechowych oraz wspomaga leczenie chorób układu oddechowego. Może być stosowany przez alergików i astmatyków – zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także kobiety w ciąży. Jest bezpieczny ze względu na swój krótki i naturalny skład, a także brak konserwantów. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń na ulotce i instrukcji lekarza. Trzymaj lek z dala od dzieci, które mogłoby połknąć plastikowe elementy opakowania.

Zobacz także:  Bravera Control – skład, zastosowanie, działania niepożądane

Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *