Porady medyczne

Czym są torbiele? Jak powstają i jak się ich pozbyć?

Czym są torbiele? Jak powstają i jak się ich pozbyć?

Torbiele, mimo tego, że są w większości przypadków niegroźne dla zdrowia i życia, w większości osób budzą niepokój. Są to zmiany, które zwykle nie dają objawów i stanowią niegroźne, patologiczne zmiany, które mogą zostać wyeliminowane w mało inwazyjny sposób. Mogą pojawiać się zarówno na zewnątrz ciała (np. na szyi, stopach, a nawet twarzy), jak i wewnątrz organizmu. W przypadku ich wykrycia nie należy więc wpadać w panikę, lecz dowiedzieć się, z czym właściwie mamy do czynienia. Oto, co warto wiedzieć o torbielach.

Czym są torbiele? Dlaczego powstają?

Torbiele, nazywane inaczej cystami, to patologiczne, łagodne zmiany w organizmie. Mogą mieć budowę jedno- lub wielokomorową i być wypełnione płynem lub gęstszą, galaretowatą treścią. Mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Różnią się między sobą rozmiarami, miejscem występowania, zawartością, a także wpływem na zdrowie i samopoczucie. Większość torbieli nie daje dokuczliwych objawów – nie powodują bólu, lecz niektóre z nich mogą uciskać na narządy i powodować dyskomfort oraz pewne problemy z ich funkcjonowaniem. Torbiele mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach.

Istnieje wiele przyczyn tworzenia się torbieli w organizmie. Część z nich posiada charakter wrodzony, który powodują wady rozwojowe płodu lub uwarunkowania genetyczne. Cysty o charakterze nabytym najczęściej tworzą się natomiast w wyniku przewlekłego stanu zapalnego lub urazu mechanicznego. Wśród przyczyn ich powstawania specjaliści wymieniają także infekcje, a także choroby nowotworowe. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo swojego patologicznego charakteru, torbiele to najczęściej łagodne zmiany, które bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Usuwanie torbieli w Krakowie przeprowadza się więc zawsze po konsultacji z lekarzem i głównie w sytuacjach, kiedy osiągają znaczne rozmiary, powodują dolegliwości bólowe i dyskomfort, albo ich pozostawienie jest szkodliwe dla organizmu.

Zobacz także:  Odbieranie porodu poza szpitalem – najważniejsze wytyczne

Usuwanie torbieli w Krakowie. Jak trwale pozbyć się problemu?

W większości przypadków, kiedy torbiele są małe i nie powodują żadnych negatywnych dolegliwości, nie wymagają usunięcia, a jedynie regularnej i uważnej obserwacji. W sytuacji, kiedy cysty są duże, uciążliwe dla pacjenta lub istnieje ryzyko ich zezłośliwienia, lekarz proponuje ich usunięcie. Usuwanie torbieli w Krakowie w nowoczesnych klinikach przez spacjalistów jest stosunkowo prostym, mało inwazyjnym i bezpiecznym dla zdrowia zabiegiem, który nie wymaga hospitalizacji. Zabieg warto wykonać w prywatnej klinice, w której wykorzystywane są najnowocześniejsze metody eliminowania torbieli.

W przypadku cyst zlokalizowanych na powierzchni skory, są one usuwane poprzez wycięcie zmiany. Po torbieli pozostaje niewielka blizna, która właściwie pielęgnowana, z czasem może stać się całkowicie niewidoczna. W przypadku torbieli umiejscowionych wewnątrz organizmu, zalecany jest natomiast zabieg chirurgiczny, który pozwala na precyzyjne usunięcie zmiany. Po usunięciu torbieli w większości przypadków pobrane tkanki poddawane są dodatkowemu badaniu histopatologicznemu, które ma za zadanie wykluczyć ewentualność choroby nowotworowej.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *