Ból

Ból zatok bez kataru – oto problemy, które mogą się objawiać w taki sposób

Ból zatok bez kataru – oto problemy, które mogą się objawiać w taki sposób

Ból zatok bez kataru jest dość rzadkim zjawiskiem, którego nie możesz zignorować. Często towarzyszą mu inne uciążliwe przypadłości, np. bóle głowy lub napady migreny. Chcesz odzyskać dobrą formę? Musisz szybko podjąć odpowiednie leczenie, a przede wszystkim ustalić, skąd bierze się ból głowy, zatok bez kataru.

Ból zatok bez katar – przyczyny

Zanim dowiesz się, skąd bierze się i co może oznaczać ból zatok bez kataru, sprawdź, czym są zatoki i na jakie problemy są one w szczególności narażone.

Czym są zatoki?

Zatoki przynosowe są przestrzeniami wysłanymi błoną śluzową, które mają do odegrania bardzo ważne zadanie. Jest nim oczyszczanie wdychanego przez nos powietrza, a jednocześnie jego podgrzanie. Niestety, drobne zaburzenia związane z pracą i stanem zatok mogą skutkować silnym bólem, znacznym obniżeniem jakości życia, a często – dalszymi problemami zdrowotnymi.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zatok?

Najczęstszymi przyczynami bólu zatok bez kataru są czynniki środowiskowe. W okresie zimowym ma on związek z nagłymi zmianami temperatury powietrza, które wdychasz. Nie bez znaczenia jest niska wilgotność powietrza w większości ogrzewanych pomieszczeń. Sprawia to, że błona zatok ulega przesuszeniu, przez co do twojego organizmu mogą się dostać groźne wirusy i bakterie. To one odpowiadają za pojawienie się infekcji, a w konsekwencji bólu zatok, któremu najczęściej towarzyszy wydzielina z nosa. O czym może świadczyć jej brak?

Zobacz także:  Ból stawów – skąd się bierze i jak go pokonać?

Ból zatok bez kataru i gorączki – jakie są przyczyny bólu? 

Problemy z zatokami zwykle kojarzone są z przeziębieniem i zatkanym nosem. Tu metody postępowania są dobrze znane, a walka z katarem staje się priorytetem. Co jednak może oznaczać ból zatok bez kataru i gorączki? Tu sprawa nieco się komplikuje. 

Ból zatok czołowych 

Zatoki te zlokalizowane są w rejonie czoła, nosa i oczodołów. To właśnie w tych rejonach twarzy koncentruje się ból w chwili, gdy winę za pogorszenie samopoczucia ponoszą zatoki czołowe. 

Co sprawia, że ból zatok czołowych bez kataru może ci utrudniać życie? Zwykle za problemy odpowiada infekcja wirusowa, choć poważnym zagrożeniem mogą się tu również stać bakterie. Jeśli wiesz, że naturalna odporność twojego organizmu jest dość słaba, musisz otoczyć zatoki szczególną opieką. Unikaj też przebywania przez dłuższy czas w wilgotnych pomieszczeniach, w których świeżość powietrza jest wątpliwa. 

Gdy bolą zatoki szczękowe

Zatoki te znajdują się tuż za policzkami. Ból zatok szczękowych bez kataru koncentruje się zatem w okolicach twarzy, w rejonie pomiędzy górnymi zębami a jamą nosową, w górnej części policzka. Takim dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć obrzęki policzka i gorączka.

Skąd bierze się taki ból? Często głównym winowajcą jest stan zapalny. Inne przyczyny to:

  • problemy związane ze stanem zębów; 
  • alergie;
  • astma oskrzelowa;
  • obecność polipów w zatokach;
  • dolegliwości zdrowotne, które mają związek z drogami oddechowymi. 

Przewlekłe zapalenie zatok

Ból zatok bez kataru może świadczyć o rozwoju stanu zapalnego. Jeśli utrzymuje się on dłużej niż 12 tygodni, możesz mówić o zapaleniu przewlekłym. 

Przewlekły stan zapalny to poważna dolegliwość, która wiąże się nie tylko z bólem zatok bez kataru, ale i z możliwością pojawienia się licznych komplikacji w razie braku odpowiedniego leczenia. A że taki stan zapalny może ci dokuczać tygodniami, skuteczna terapia staje się kwestią bardzo ważną. Polega ona najczęściej na przyjmowaniu antybiotyków lub sterydów donosowych. 

Zobacz także:  Ból języka – jak sobie z nim radzić?

O ile ostre zapalenie zatok zwykle ma związek z przeziębieniem, tak przyczyn jego przewlekłej formy jest znacznie więcej. Są to m.in.:

  • alergie;
  • polipy, które utrudniają przepływ powietrza w nosie i zatokach, a tym samym sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego; 
  • problemy związane z przegrodą nosa, np. skrzywienia związane z wadami anatomicznymi lub skutkami urazów
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • infekcje wirusowe. 

Torbiele zatok 

Innymi przyczynami bólu zatok bez kataru mogą się okazać niewielkie torbiele. Choć jest to dolegliwość niegroźna, może skutecznie odebrać ci radość życia. Skąd bierze się taki problem?

Za pojawienie się torbieli w zatokach zazwyczaj odpowiada przewlekły stan zapalny, wywołany przez budowę anatomiczną nosa. Po czym rozpoznasz torbiele? Po takich dolegliwościach, jak:

  • obrzęk śluzówki;
  • ból głowy pojawiający się przy pochylaniu;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • chrapanie. 

W jaki sposób możesz się pozbyć problemu? Przez operację polegającą na wycięciu torbieli. 

Ból zatok bez kataru – leczenie 

Chcesz skutecznie rozprawić się z bólem zatok bez kataru? Leczenie może przebiegać w różny sposób. Oto kilka propozycji.

Ból zatok a współczesna medycyna

Postęp w dziedzinie medycyny sprawił, że lekarze mogą coraz więcej zaoferować pacjentom borykającym się z bólem zatok bez kataru. Pamiętaj, że jeśli masz problemy z zatokami, wizyta u laryngologa jest koniecznością. Dlaczego? 

Brak kataru może przecież świadczyć o przewlekłym stanie zapalnym. W takim przypadku niezbędne staje się przyjmowanie antybiotyków, a tych nie możesz brać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

W chwili, gdy ból zatok bez kataru ma związek z budową anatomiczną przegrody nosa lub z polipami, niezbędna staje się interwencja chirurgiczna. Musi ją poprzedzić szereg badań obrazowych, dzięki którym specjalista ustali, jak silna ma być jego ingerencja. 

Ból zatok bez kataru – domowe sposoby

Należysz do grona zwolenników medycyny tradycyjnej? Chcesz wspierać leczenie farmakologiczne domowymi sposobami? Niestety, w tym przypadku nie masz wielkiego wyboru. Większość znanych metod na bolące zatoki koncentruje się na udrożnieniu nosa i zwalczaniu kataru. Możesz część z nich wykorzystać, jednak ulga będzie krótkotrwała. 

Zobacz także:  Czy ból jajników przed okresem to powód do niepokoju?

Do tych metod, z których możesz korzystać w celu łagodzenia bólu zatok bez kataru, zaliczają się:

  • inhalacje, które pozwolą zmniejszyć stan zapalny;
  • okłady z ciepłego grochu;
  • zabiegi z wykorzystaniem światła podczerwonego.

Ból zatok w ciąży bez kataru – jak łagodzić ból w bezpieczny sposób? 

Ból zatok nie wybiera, zatem i kobiety w ciąży muszą się liczyć z takim problemem. Jak bezpiecznie uporać się z tą przypadłością? Przede wszystkim nie sięgaj sama po żadne leki czy suplementy diety, a kurację skonsultuj z lekarzem. To on zdecyduje, jakie leki przeciwzapalne sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku.

W ciąży możesz też łagodzić ból zatok bez kataru domowymi sposobami. Do tych skuteczniejszych zaliczają się m.in.:

  • inhalacje z sody oczyszczonej;
  • inhalacje z mięty;
  • sięganie po syrop z sosny. 

I te metody warto jednak skonsultować z lekarzem. 

Ból zatok bez kataru jest problemem uciążliwym, z którym jednak możesz się skutecznie rozprawić. Ważne, by w porę zgłosić się do lekarza i znaleźć przyczynę bólu. Dzięki temu możesz odzyskać pełnię oddechu i dobre samopoczucie.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *