Porady medyczne

Czym są benzodiazepiny?

Czym są benzodiazepiny?

Benzodiazepiny to dość duża grupa leków, która ma działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe oraz nasenne. Ich wyciszający charakter sprawia, że znalazły one szerokie zastosowanie w medycynie. W wielu krajach należą do najczęściej przepisywanych leków. Wykorzystywane są one do doraźnego leczenia chorób przebiegających z lękiem, bezsenności, a także w przypadku leczenia zespołu odstawiennego. Są także podawane przed zabiegami operacyjnymi w celu premedykacji jako środek uspokajający. Benzodiazepiny mają hamujący charakter w ludzkim układzie nerwowym. Sprawia to, że obniżają one poziom napięcia nerwowego oraz ułatwiają zaśnięcie. Niestety są substancjami, które wykazują potencjał uzależniający. Uzależnienie od benzodiazepin pozostaje trudną do leczenia jednostką chorobową, której należy poświęcić sporo uwagi. 

Jakie leki składają się na benzodiazepiny?

Benzodiazepiny to szeroka grupa substancji. Do najbardziej znanych benzodiazepin należą:

  • alprazolam – charakteryzuje się szybkim działaniem przeciwlękowym, jest często mieszany przez osoby uzależnione z alkoholem,
  • diazepam – jeden z najstarszych przedstawicieli benzodiazepin znany w Polsce,
  • midazolam – wykorzystywany w premedykacji,
  • lorazepam,
  • klonazepam.

Dlaczego lekarze zapisują benzodiazepiny?

Benzodiazepiny są wykorzystywane w medycynie w celu doraźnego leczenia chorób oraz schorzeń psychicznych. Wykorzystuje się je w przypadku wystąpienia epizodu napadu paniki bądź lęku. Są pomocne w przypadku krótkotrwałego leczenia bezsenności, a także w warunkach szpitalnych celem leczenia zespołu odstawiennego, majaczenia oraz uspokojenia pacjenta przed zabiegiem operacyjnym.

Jak działają benzodiazepiny?

Benzodiazepiny działają poprzez aktywowanie ośrodków odpowiedzialnych za hamowanie w ludzkim umyśle. Innymi słowy, człowiek przyjmujący benzodiazepiny wycisza się, ustępuje lęk oraz łatwiej jest zasnąć. Warto jednak zaznaczyć, że działanie tych leków jest objawowe. Benzodiazepiny nie leczą bowiem na stałe depresji, chorób lękowych czy też bezsenności. Pomagają jedynie złagodzić objawy choroby, ale nie leczą jej przyczyny. Niestety, benzodiazepiny wykazują duży potencjał uzależniający, a już ich kilkutygodniowe stosowanie może wywołać uzależnienie. Ponadto osoby, które dostają recepty na benzodiazepiny często same podnoszą sobie ich dawki, uznając te przepisane przez lekarza za niewystarczające.

Dlaczego tak ważny jest profesjonalny detoks benzodiazepinowy?

Uzależnienie od benzodiazepin to skomplikowana w leczeniu choroba, bowiem leki te uzależniają zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W przypadku nagłego zmniejszenia ilości przyjmowanych benzodiazepin często dochodzi do rozwinięcia się zespołu abstynencyjnego. Jest to szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych takich jak silny niepokój, lęk, pobudzenie czy też nieustająca bezsenność. Sprawia to, że domowe próby odstawienia pozostają bardzo często nieskuteczne, a osoba uzależniona sięga ponownie po leki. Dlatego też warto zdecydować się na profesjonalny detoks benzodiazepinowy. Pod czujnym okiem lekarzy możliwe jest bowiem szybkie i skuteczne leczenie zespołu odstawiennego. Odtrucie od benzodiazepin polega bowiem na stopniowym, lecz dobrze przemyślanym zmniejszaniu dawek przyjmowanych leków.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *