Syndromy

Syndrom niespokojnych nóg – jak rozpoznać tę chorobę?

Syndrom niespokojnych nóg – jak rozpoznać tę chorobę?

Jeszcze do niedawna syndrom niespokojnych nóg nie był uznawany za żadne nietypowe zjawisko. Osoby, które doświadczały tego schorzenia miały spore problemy z opisaniem go lekarzowi. Dziś RLS jest bardziej znany i opisany w medycynie. Choroba niespokojnych nóg dotyka około 5% społeczeństwa, a prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Dowiedz się, jak dokładnie się objawia – być może dotyczy właśnie ciebie.

Zespół niespokojnych nóg – objawy

Jest to schorzenie neurologiczne, które objawia się nieprzyjemnym uczuciem w nogach. Rzadko pojawia się ból, częściej może to być mrowienie lub cierpnięcie nóg. Objawy zespołu niespokojnych nóg to przede wszystkim napięcie w kończynach dolnych. Pojawia się przeważnie podczas siedzenia lub leżenia. Źródło dyskomfortu leży głęboko w mięśniach i powoduje nieodpartą potrzebę energicznego chodzenia lub przynajmniej poruszania nogami.

Do typowych objawów zespołu niespokojnych nóg należą:

 • niemal niemożliwa do powstrzymania potrzeba poruszania nogami, często w połączeniu z nieprzyjemnymi doznaniami czuciowymi;
 • niepokój ruchowy;
 • nasilanie się doznań podczas spoczynku i w nocy;
 • częściowa lub całkowita poprawa podczas poruszania się.

Dolegliwości przeważnie nasilają się wieczorem i mogą utrudniać zasypianie. Pojawiają się też podczas długich godzin spędzonych w podróży oraz u ludzi pracujących za biurkiem. Poruszanie lub masowanie nóg może chwilowo złagodzić objawy, lecz zwykle niebawem nawracają – nawet ze zdwojoną siłą.

Warto tutaj odróżnić syndrom niespokojnych nóg od nocnych kurczów mięśni. Nie jest to takie samo zjawisko. To ostatnie związane jest z przemęczeniem organizmu i niedoborem elektrolitów. Kurcze leczy się specjalnymi lekami rozluźniającymi. Nie dają one pożądanych efektów dla zespołu niespokojnych nóg.

Zobacz także:  Syndrom dziecka alkoholika – jak wygląda życie dorosłych dzieci alkoholików? Objawy i sposoby pomocy

Przebieg choroby

Pierwsza manifestacja syndromu niespokojnych nóg często pojawia się około 20. roku życia, lecz może spotkać cię praktycznie w każdym wieku. Schorzenie ma charakter przewlekły. Możliwe są też długie remisje, podczas których dolegliwości nie są odczuwalne. Objawy często nasilają się wraz z wiekiem. 

Zespół niespokojnych nóg – przyczyny

Powody powstawania syndromu niespokojnych nóg nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione. Według niektórych źródeł naukowych schorzenie może mieć charakter pierwotny (dziedziczny). Z drugiej strony może też być powiązane z jakimiś zaburzeniami neurologicznymi.

Najczęściej występujące wtórne przyczyny zespołu niespokojnych nóg obejmują:

 • niedobory żelaza i magnezu;
 • braki witaminy B12;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • uszkodzenie nerwów obwodowych;
 • niewydolność nerek;
 • stosowanie niektórych leków. 

Jeżeli cierpisz na RLS, objawy mogą nasilać się na skutek:

 • nadużywania alkoholu lub papierosów;
 • nadmierne spożywanie produktów z zawartością kofeiny;
 • ograniczenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne;
 • długoterminowe oddziaływanie stresu.

Syndrom niespokojnych nóg najczęściej występuje wśród:

 • kobiet, szczególnie pod koniec ciąży;
 • osób w wieku średnim lub starszym;
 • osób z uwarunkowaniami genetycznymi – może to być powszechne schorzenie w twojej rodzinie. 

Choroba niespokojnych nóg – diagnostyka

Co prawda objawy tego schorzenia są dość specyficzne i trudno pomylić je z innymi chorobami, jednak syndrom niespokojnych nóg jest stosunkowo rzadko diagnozowany. Wynika to z faktu, że mało osób odczuwających te dolegliwości udaje się z nimi do lekarza. Wiąże się to najczęściej z obawami przed niepoważnym traktowaniem lub trudnością w opisaniu objawów.

Nieleczona choroba niespokojnych nóg może z czasem rozwijać się i dokuczać nawet w ciągu dnia. W niektórych przypadkach prowadzi do długotrwałej bezsenności i depresji. Jeżeli zauważyłeś u siebie wyżej opisane objawy, najlepiej od razu udaj się do neurologa. Specjalista zdiagnozuje problem i w razie konieczności pomoże ci dobrać do niego odpowiednie leczenie.

Zobacz także:  Syndrom Pataua, czyli trisomia chromosomu 13. – jedna z najcięższych wad wrodzonych

Niestety nie istnieje żadne badanie, które mogłoby jasno potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie. Diagnoza odbywa się przede wszystkim na podstawie wywiadu z pacjentem, badania fizykalnego. Jedyne dostępne badania, mają na celu tylko wykluczenie innych schorzeń objawiających się w podobny sposób.

Zespół niespokojnych nóg – leczenie

Odpowiednia diagnostyka jest niezbędna, aby zapewnić sobie sprawny powrót do zdrowia. Przede wszystkim należy najpierw rozpoznać chorobę i wykluczyć inne schorzenia, które potencjalne mogą powodować takie same objawy. Należą do nich:

 • schorzenia w obrębie kręgosłupa;
 • cukrzyca;
 • miażdżyca;
 • choroby nerek;
 • nowotwory;
 • zaburzenia działania tarczycy.

Jeżeli stwierdzono u ciebie zespół niespokojnych nóg, leczenie najczęściej zaczyna się od metod niefarmakologicznych. Mogą to być m.in.:

 • masaże kończyn dolnych;
 • ciepłe i zimne kąpiele;
 • unikanie nadmiernego wysiłku przed położeniem się do łóżka;
 • odstawienie używek takich jak alkohol, nikotyna lub kofeina;
 • zaprzestanie stosowania leków przeciwhistaminowych.

W kwestii domowego leczenia dobrze sprawdzi się suplementacja żelaza w połączeniu z witaminą C, która zwiększa jego wchłanialność. Warto zadbać też o obecność witamin B6 i B12 w twojej diecie. Syndrom niespokojnych nóg można też łagodzić za pomocą ziołolecznictwa. Napary ziołowe pomogą ci się zrelaksować i poprawić jakość snu. Natomiast okłady i kąpiele z dodatkiem olejków i soli rozluźniają mięśnie od zewnątrz. 

Może przydać ci się też fizykoterapia poprawiająca ukrwienie nóg. Polecamy również masaże lecznicze, limfatyczne i relaksacyjne. Specjaliści zalecają też dbać o zrównoważoną dietę oraz odpowiednią ilość i rodzaj aktywności fizycznej.

Zespół niespokojnych nóg – leki

Leczenie farmakologiczne obejmuje przede wszystkim oddziaływanie na układ dopaminergiczny ośrodkowego układu nerwowego. Leki na zespół niespokojnych nóg obejmują więc tzw. L-Dopy oraz jej agonistów. Można stosować też leki uspokajające, opioidy, miorelaksanty oraz środki stosowane przy padaczce. Specjalistyczne leczenie powinno być zawsze wdrożone i kontrolowane przez neurologa.

Zobacz także:  Syndrom Marfana – codzienność z chorobą. Jak objawia się zespół Marfana i czy można go leczyć?

Syndrom niespokojnych nóg co prawda nie jest zaliczany do poważnych, zagrażających zdrowiu lub życiu chorób – niewątpliwie bywa jednak uciążliwy. Może powodować zaburzenia snu, a co za tym idzie – wpływać na wydajność i nastrój w ciągu dnia. Objawia się niekontrolowanym ruszaniem kończynami dolnymi lub koniecznością rozchodzenia nieprzyjemnego uczucia. 


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *