Po czym poznać, że czop porodowy odszedł? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Dowiedz się, na jakie sygnały zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj też, że odejście czopu nie zawsze jest łatwe do zauważenia!
Rola czopu porodowego jest bardzo ważna. Zamyka on wejście szyjki macicy i chroni rozwijający się płód przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Odejście czopu porodowego to jeden z sygnałów rozpoczynającego się porodu. Nie zawsze oznacza to jednak, że dziecko urodzi się w najbliższych godzinach – czasem od odejścia czopu do narodzin mija kilka dni.
Czym jest czop porodowy i jak powstaje?
Czop śluzowy to w rzeczywistości zbita, gęsta wydzielina z szyjki macicy. Ma najczęściej galaretowatą konsystencję. Kolor czopu może być różny w zależności od tego, czy znajduje się w nim domieszka krwi. Niektóre czopy porodowe są przezroczyste, inne mają zabarwienie różowe, kremowe lub lekko żółte. Mogą być także brązowe – oznacza to, że krew pojawiła się nieco wcześniej przed odejściem czopu.
Za powstawanie czopu porodowego odpowiada jeden z hormonów ciążowych – progesteron. To za jego sprawą czop w ujściu szyjki macicy zaczyna tworzyć się zaraz po zapłodnieniu i pozostaje tam przez całą ciążę.
Jaka jest rola czopu płodowego?
Czop wypełnia dość szczelnie ujście szyjki macicy. Ma to swój cel – dzięki temu może chronić płód przed przenikającymi z zewnątrz drobnoustrojami, które mogłyby spowodować groźną dla życia lub zdrowia infekcję.
Odejście czopu porodowego – czy zawsze jest widoczne?
Czop porodowy nie zawsze jest wydalany w całości. Często odbywa się to stopniowo, fragmentami. Kobieta w ciąży zauważa jedynie zwiększoną ilość śluzu na bieliźnie, co nie zawsze zostanie automatycznie skojarzone z odejściem czopu.
Czop, który odchodzi w całości, ma kształt szyjki macicy – jest wielkości nakrętki od butelki i ma podobną formę.
Czy odejście czopu porodowego oznacza, że zbliża się poród?
Odejście czopu porodowego wiąże się ściśle z rozwieraniem się szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że poród rozpocznie się w ciągu najbliższych godzin lub dni. Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które będą rodzić po raz pierwszy, ma lekkie rozwarcie szyjki macicy nawet na kilka tygodni przed porodem – mogą wtedy funkcjonować normalnie i być aktywne bez obaw o przedwczesne narodziny dziecka.
To, ile czasu minie od odejścia czopu śluzowego do porodu, jest kwestią indywidualną. U niektórych następuje to na kilka lub kilkanaście dni przed rozpoczęciem akcji porodowej, u innych dzieje się to na kilka godzin przed. Są także kobiety, którym czop porodowy odchodzi dopiero w szpitalu.
Jeśli uważnie się obserwujesz i potrafisz odczytywać sygnały płynące z twojego ciała, możesz zauważyć, że odejściu czopu porodowego towarzyszą niektóre z następujących objawów:
- uczucie niepokoju;
- szybsze bicie serca;
- bóle głowy;
- uderzenia krwi do głowy i uczucie gorąca;
- bóle w okolicach miednicy i okolicy lędźwiowo-krzyżowej;
- brak apetytu lub odwrotnie – wzmożony apetyt;
- biegunki, wymioty, wzdęcia;
- skurcze macicy – najpierw rzadsze, potem coraz częstsze.
To wszystko oznacza, że twój organizm przygotowuje się do ogromnego wysiłku, jakim jest wydanie na świat dziecka.
Kiedy po odejściu czopu należy zgłosić się do lekarza?
Niektóre kobiety w ciąży są zaniepokojone obecnością krwi w czopie porodowym. Jej niewielka ilość nie stanowi powodu do obaw. Jeśli jednak odejściu czopu śluzowego towarzyszy krwawienie z dróg rodnych (mogące świadczyć o problemach z łożyskiem), a także skurcze macicy lub przebicie błon płodowych (tzw. odejście wód), należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Pod stałą obserwacją lekarską powinny też znajdować się te panie, u których czop porodowy odszedł przed 36. tygodniem ciąży, a które mają już za sobą przedwczesne porody.
Odejście czopu porodowego jest naturalnym zjawiskiem i nie musisz obawiać się, że ze zdrowiem twoim lub dziecka dzieje się coś złego. Warto jednak uważnie obserwować swoje ciało – to jeden z sygnałów, że poród już niedługo się rozpocznie.
Zobacz też:
- Poród naturalny – przebieg. Wady i zalety
- Ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny. Jakie są różnice i przyczyny?
- Odszkodowanie z ZUS za usunięcie macicy. Jak uzyskać, ile wynosi?
- Ból krzyża i podbrzusza: typowo kobieca dolegliwość? Sprawdź przyczyny
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Niedobór progesteronu – czym grozi ci zaburzenie poziomu tego żeńskiego hormonu?
- Krew z ucha – co oznacza taki objaw?
- Czy karetka przyjedzie do porodu? Kiedy należy ją wezwać?