Porady medyczne

Co musisz wiedzieć o kwasie foliowym?

Co musisz wiedzieć o kwasie foliowym?

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia – warto przyjrzeć się swojej diecie. Co warto wiedzieć na temat kwasu foliowego? Kto szczególnie powinien wdrożyć u siebie suplementację kwasem foliowym? W jakich produktach szukać tej substancji? Jakie są objawy niedoboru czy nadmiaru witaminy b9? Ile wynosi sugerowana dzienna dawka? O tym poniżej!

Kwas foliowy – podstawa do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu

W jakich produktach spożywczych występuje kwas foliowy?

Jak objawia się i czym grozi niedobór kwasu foliowego?

Czy nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy?

Zacznij suplementację kwasem foliowym

Kwas foliowy – podstawa do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu

Na początek przytoczmy odrobinę teorii – kwas foliowy to syntetyczna witamina B9. Bierze udział w procesie właściwej syntezy komórek krwi, w syntezie kwasów nukleinowych oraz przy podziale komórek w organizmie. Umożliwia także zredukowanie uczucia zmęczenia oraz jest współodpowiedzialny za utrzymanie prawidłowych czynności psychologicznych. Co istotne – ma także dobroczynny wpływ na pracę wątroby oraz żołądka i jelit. Może także przyczynić się do zredukowania szansy zachorowania na raka szyjki macicy. Jak widać spektrum działania kwasu jest dość obszerne, dlatego warto zainteresować się w jakich produktach występuje oraz kto szczególnie powinien przyjmować b9.

Sugerowana dawka kwasu foliowego dla osoby dorosłej wynosi 400 mikrogramów dziennie.

W jakich produktach spożywczych występuje kwas foliowy?

Kwas foliowy witamina B9 występuje w takich produktach jak ciemnozielone warzywa czy też nasiona roślin strączkowych. Kwas foliowy występuje zatem również w awokado czy brokułach, pietruszce, zielonym groszku czy kalafiorze. Inne warzywa bogate w tę substancję to buraki czy soczewica. Warto uwzględnić te produkty w swojej diecie. Zawierają także inne cenne substancje odżywcze, które zdecydowanie warto przyjmować w ramach swojej codziennej diety. Dobrze zbilansowane posiłki pozwolą Ci zapewnić lepsze samopoczucie i zdrowie, co będzie widoczne w ramach dobrych wyników krwi.

Jak objawia się i czym grozi niedobór kwasu foliowego?

Niedostateczna ilość kwasu foliowego jest szczególnie ważna w przypadku kobiet w ciąży. Dlaczego? Otóż odpowiedni poziom kwasu foliowego pomaga prawidłowy rozwój płodu. Zapobiega takim wadom jak np.: wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie. Suplementacja umożliwia także usprawnienie funkcji neurologicznych u dziecka. Co więcej – zachowanie wysokiego poziomu kwasu foliowego w organizmie matki znacząco redukuje ryzyko przedterminowego porodu.

Przykładowe objawy niedoboru kwasu foliowego powiązane z niedokrwistością to np.:

  • zmęczenie,
  • apatia,
  • osłabienie,
  • mniejszy apetyt,
  • trudności z zasypianiem.

To zaledwie kilka przykładów, które mogą świadczyć o niedoborze kwasu.

Z uwagi na to, że skutki niedoboru kwasu foliowego są szczególnie dotkliwe w przypadku kobiet w ciąży – zdecydowanie warto zainwestować w badanie, które pozwoli precyzyjnie zbadać poziom kwasu foliowego. Dzięki temu suplementacja kwasu foliowego będzie dobrana do konkretnych potrzeb pacjentki. Stosowanie kwasu foliowego powinno przebiegać razem z witaminą b12. Glicyna i kwas glutaminowy powstaje również z udziałem witaminy B9.

Czy nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy?

Pomimo faktu, że kwas foliowy przynosi wiele korzyści dla ludzkiego organizmu – gdy nie jest przyjmowany w nadmiarze, może wykazywać negatywne skutki uboczne. O jakich konkretnie przykładach mowa? Może to być np. pojawienie się problemów z zasypianiem, wystąpienie stanów depresyjnych czy zaburzenia żołądkowe. W przypadku z kolei kobiet w ciąży, które przyjmują kwas foliowy w nadmiarze – dziecko może być w przyszłości narażone w większym stopniu na zachorowanie na astmę.

Aby zatem upewnić się, że przyjmowane dawki kwasu foliowego są optymalne – warto wykonać poziom tej substancji we krwi, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. Wówczas suplementacja kwasem foliowym będzie dobrana wprost do konkretnych potrzeb pacjentki. Co istotne – witamina d3 wraz z witaminą b9 stanowi tutaj świetne połączenie dla ciężarnych kobiet, dlatego warto zwracać uwagę na takie połączenie podczas szukania dla siebie odpowiednich suplementów.

Zacznij suplementację kwasem foliowym

Jak widać kwas foliowy odgrywa wiele ważnych funkcji w organizmie i z tego właśnie powodu nie powinno się go pomijać przy planowaniu swojej suplementacji, szczególnie w przypadku kobiet, które planują zajście w ciążę lub już są ciężarne. Rola kwasu foliowego jest bowiem ogromna w kontekście prawidłowego rozwoju płodu jak i zdrowia matki. Jego niedobory mogą mieć bowiem poważne konsekwencje zdrowotne.

Jeżeli zatem zależy Ci na tym, aby zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju płodu – sięgnięcie po kwas foliowy to absolutna konieczność. Zaleca się także stosowanie go już na etapie starania się o dziecko. Sięgnij po suplementy ze sprawdzonego źródła i zacznij regularną suplementację! Zachowanie regularności pozwoli Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *