Ból

Bóle rąk – jak ustalić przyczynę tej uciążliwej dolegliwości?

Bóle rąk – jak ustalić przyczynę tej uciążliwej dolegliwości?

W skrócie

  • Bóle rąk mogą być spowodowane: nerwicą, przepracowaniem, urazami, chorobami, schorzeniami, reumatyzmem, lub zespołem cieśni nadgarstka. ✔️
  • Jeśli ból rąk spowodowany jest wykonywaną pracą, to warto regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne dłoni. ✔️
  • Bóle rąk można leczyć plastrami leczniczymi, lekami przeciwbólowymi, fizjoterapią, okładami, lub dekompresją nerwów. ✔️

Bóle rąk niestety zdarzają się dość często. Mogą wynikać z różnych dolegliwości. Czasem są efektem zwykłego przeciążenia i przepracowania, a nieraz ich przyczyną okazują się przebyte urazy lub choroby ogólnoustrojowe. Źródłem bólu jest czasem sama ręka, a nieraz powodują go inne zmiany w organizmie. Skąd biorą się te uciążliwe bóle dłoni i jak sobie z nimi radzić? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi!

Bóle dłoni – normalne zjawisko, czy niepokojący objaw?

pamiętaj, najczęstszą przyczyną bólu rąk jest niepoprawna pozycja spania

Ręce są niezwykle ważną częścią ciała. W końcu to właśnie dzięki nim wykonujesz większość swoich codziennych prac. Są niezbędne do pracy, poznawania świata, życia społecznego i hobby. Bóle rąk mogą w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem dolegliwości tej towarzyszy:

  • niepokojąca sztywność rąk;
  • drętwienie;
  • mrowienie;
  • przeczulica;
  • pieczenie. 

W wielu przypadkach rwący ból prawej ręki lub lewej dłoni oznacza poważniejsze schorzenie. Naucz się rozpoznawać rodzaje bólu, aby wiedzieć, kiedy trzeba zareagować.

Ból mięśni rąk

Szeroko pojęte bóle mięśni rąk mogą mieć wiele przyczyn. Ustalenie źródła dolegliwości jest często bardzo trudne. W niektórych przypadkach odpowiedzi możesz szukać w swoich codziennych pracach, nawykach i aktywnościach sportowych. Jeżeli jednak bóle rąk występują nagle i nie są efektem przeciążenia mięśni i stawów – mogą być wynikiem choroby zapalnej. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości w dłoniach.

Ból ręki od łokcia do nadgarstka

Ból całej ręki rozciągający się aż do dalszych części ramion może być wynikiem przebytych w przeszłości urazów. Nawet te dawno wyleczone stłuczenia lub kontuzje mogą dawać o sobie znać. Ból ręki od łokcia do nadgarstka może być powiązany z tzw. łokciem tenisisty. To schorzenie jest skutkiem uszkodzenia mięśni w okolicy stawu łokciowego. Wynika z nadmiernego lub nieprawidłowego zginania i prostowania nadgarstka i łokcia. Ból jest najbardziej intensywny w miejscu urazu, ale może też promieniować na resztę ramienia, a nawet na samą dłoń.

Ból całej ręki

Odczuwasz ból całej ręki rozchodzący się szczególnie przez kciuk, palec wskazujący i środkowy? To może być zespół cieśni nadgarstka. Dolegliwości spowodowane są uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Przyczyny tego mogą być różne:

  • cukrzyca;
  • przepracowanie;
  • choroby reumatologiczne;
  • inne czynniki usztywniające nerw.

Bóle stawów dłoni

Ból rąk w nocy i charakterystyczna sztywność nad ranem może być objawem choroby zapalnej stawów. Do tego typu schorzeń zalicza się np. reumatoidalne zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów. Bóle stawów dłoni nigdy nie powinny być ignorowane – szczególnie jeżeli towarzyszy im obrzęk i poranna sztywność. Do charakterystycznych objawów towarzyszących zalicza się też:

  • osłabienie;
  • uczucie rozbicia;
  • stany podgorączkowe.

Tego typu choroby pojawiają się najczęściej wśród osób w przedziale wiekowym pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. 

jeśli bólowi towarzyszy obrzęk, zgłoś się do lekarza

Ból rąk w nocy

Wiele różnych schorzeń i dolegliwości nasila się właśnie w nocy. Uciążliwy ból rąk może nawet powodować problemy z zaśnięciem lub wybudzeniem ze snu. W zależności od intensywności, częstotliwości, rodzaju i miejsc objętych bólem, może to wskazywać na kilka różnych dolegliwości:

  • chorobę zwyrodnieniową stawów rąk;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • inne choroby reumatyczne w obrębie kilku stawów ręki (również guzki Boucharda).

Co zrobić, aby ból rąk ustąpił następnego dnia?

Po bólu rąk w nocy elastyczność dłoni nad ranem zazwyczaj wyraźnie się zmniejsza. Udaj się do lekarza, aby omówić swój problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Oprócz stosowania specjalistycznej terapii warto też rozruszać mięśnie i stawy rąk po wstaniu z łóżka. Poświęć na to kilka-kilkanaście minut – tyle wystarczy, aby odzyskać nieco mobilności i złapać większy luz w dłoniach.

Ból lewej ręki – nerwica?

Jeżeli bóle rąk występują razem z innymi dolegliwościami (osłabienie, niedowład, drętwienie, mrowienie, stany podgorączkowe, itp.) zwykle oznaczają chorobę. Jednak czasem nic takiego się nie dzieje. Rwący ból prawej ręki lub lewej dłoni może mieć przyczynę osadzoną w psychice. Co ciekawe, takim bólom mięśni rąk czasem towarzyszy też ból nóg.

Jednostronny ból lewej ręki występuje przy nerwicy i atakach paniki. Prawostronny ból również może być związany z dolegliwościami psychicznymi. Nietypowe, jednostronne i ostre bóle są typową reakcją na stres i przeciążenie – nie tylko fizyczne. Przyczyną takich dolegliwości może też być zwykła grypa. 

Ból rąk z przepracowania

Ból ręki prawej lub lewej nie zawsze można przypisać jakiejś chorobie. Dolegliwości te są też często powiązane ze zwykłym przepracowaniem. Bóle rąk bez podłoża chorobowego przytrafiają się najczęściej osobom pracującym manualnie oraz kobietom w ciąży. W grupie ryzyka są m.in.:

  • sportowcy;
  • pracownicy budowlani;
  • fryzjerzy;
  • rzeźnicy;
  • mechanicy samochodowi;
  • gospodynie domowe;
  • młode matki;
  • osoby pracujące przy komputerze;
  • rzemieślnicy i artyści.

Jakie ćwiczenia pozwolą uśmierzyć bóle rąk tego typu?

Najlepszym sposobem na zwalczenie bólu rąk z przepracowania jest regularne masowanie i ćwiczenie mięśni dłoni. Wykonuj ćwiczenia nawet kilka razy dziennie. Rozciągną i wzmocnią delikatną, złożoną strukturę rąk. Im wcześniej i lepiej zadbasz o swoje dłonie, tym skuteczniej pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości. W ten sposób zapobiegniesz też rozwojowi spięcia i bólu rąk, który nie przekształci się w poważniejsze schorzenie.

Jak leczyć bóle rąk?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bóle rąk trzeba leczyć w zależności od źródła problemu. Aby zdiagnozować gdzie tkwi jego przyczyna, najlepiej udać się do lekarza. Wykona on zdjęcie radiologiczne RTG – jasno widać na nim ewentualne urazy lub choroby stawów. Jeżeli nie jest to wystarczające dla pewnej diagnozy, lekarz może też zalecić wykonanie ultrasonografii, rezonansu magnetycznego lub badań laboratoryjnych. Do leczenia wykorzystuje się:

  • farmakologię;
  • fizykoterapię;
  • terapię sterydową;
  • zabiegi chirurgiczne.

Domowe sposoby na ograniczenie bólu rąk

na bóle rąk polecamy zimne i ciepłe okłady, masać, oraz maść końską

Jeśli chcesz złagodzić bóle rąk w warunkach domowych, dobrze sprawdzą się ciepłe i zimne okłady oraz unikanie przeciążających prac fizycznych. Ewentualnie możesz też wypróbować plastry lecznicze lub leki przeciwbólowe. Są to jednak tylko powierzchowne działania, które nie usuną skutecznie problemu u źródła.

Porada od edytora ⚕️

Pierwszy sposób, jaki powinno się wybrać to odpoczynek. Na nic nam się zdadzą ćwiczenia czy leki, jeśli ręka nie będzie mogła chociaż przez chwilę odpocząć. 

Jak wyleczyć bóle rąk przy zespole cieśni nadgarstka?

Bóle rąk przy tej dolegliwości często występują wraz z mrowieniem, drętwieniem, osłabieniem czucia, a nawet trudniejszym chwytaniem. Jeśli właśnie to cię spotkało, możesz nie być w stanie utrzymać w rękach drobnych przedmiotów. Zdarza się też zauważalna utrata precyzji ruchów. W większości przypadków jedynym rozwiązaniem jest niestety leczenie chirurgiczne – dekompresja nerwu.


Jeżeli często dokuczają ci bóle rąk, koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że leczenie będzie tym bardziej skuteczne, im szybciej je rozpoczniesz. Bóle dłoni nie zawsze oznaczają od razu obecność groźnej choroby. Czasem jednak trudno samodzielnie odróżnić przyczynę związaną z przemęczeniem, stresem lub nerwicą od poważnej choroby. Nie lekceważ zatem problemu i ustal jego źródło.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest jak bolą mięśnie rąk? 

Mięśnie rąk zazwyczaj bolą po treningu fizycznym. Jeśli zaś tak zwane zakwasy nie przechodzą po kilku dniach, może to być sygnałem choroby. 

Co oznacza ból rąk i ramion?

Taki ból może być wywołany schorzeniem, bądź urazem. Jednak najczęstszą przyczyną jest zła pozycja spania. 


Zobacz też:
Archiwum: maj 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *