Ból

Ból w mostku – jakie choroby może zwiastować?

Ból w mostku – jakie choroby może zwiastować?

Skąd bierze się ból w mostku? Istnieje wiele czynników, które prowadzą do tego problemu. Ze względu na swoje położenie mostek narażony jest na szereg dolegliwości. Które z nich powinny skłonić cię do odwiedzenia lekarza? Tu opisujemy najczęstsze przyczyny bólu w mostku oraz choroby, które mogą się objawiać w taki sposób. 

Mostek – budowa i funkcje

Jeśli chcesz w porę rozpoznać ból w mostku i ustalić jego przyczynę, musisz posiadać podstawowe wiadomości na jego temat. Czym jest mostek? Nieparzystą, płaską kością, będącą częścią przedniej ściany klatki piersiowej. Mostek znajduje się w jej środkowej części i w pierwszych latach życia jest dość miękką chrząstką. Z czasem twardnieje, dzięki czemu może lepiej wywiązywać się ze swoich zadań. 

Jak zbudowany jest mostek? 

Mostek zbudowany jest z:

Jego poszczególne części połączone są chrząstką, co zapewnia im pewną ruchomość. 

Jakie funkcje pełni mostek? 

Mostek jest bardzo ważną kością, która:

  • łączy obojczyki i żebra;
  • zawiera szpik kostny czerwony, dzięki któremu w twoim organizmie produkowana jest krew; 
  • jest miejscem przyczepu mięśni brzucha, przepony i mięśnia poprzecznego klatki piersiowej;
  • ochrania te narządy, które są umiejscowione w klatce piersiowej.

Jak mostek zmienia się z wiekiem? 

Mostek to ciekawa kość, która zmienia się z wiekiem. U dorosłych jest on twardą kością, jednak im młodszy człowiek, tym bardziej miękki jest jego mostek. Ból w mostku u dziecka może być jednak równie poważnym problemem, jak u dorosłych. Choć rzadko wiąże się z problemami sercowymi, może wskazywać na wiele innych chorób, np. układu oddechowego. U dziecka może się też wiązać z dysfunkcjami w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, zatem ignorowanie go może mieć poważne konsekwencje. 

Ból w mostku – przyczyny 

Skąd bierze się ból w mostku? Istnieje wiele powodów. Charakterystyczny ucisk w tym miejscu może cię dopaść w sytuacji stresowej, nie lekceważ go jednak. Pamiętaj, że lista chorób objawiających się w taki sposób jest bardzo długa. Kiedy ból w dołku pod mostkiem powinien cię zaniepokoić? 

Ból w mostku a choroby układu sercowo-naczyniowego

Ból w mostku często ma związek z chorobami serca. Jakimi? Tu opisujemy najczęstsze schorzenia i ich objawy. 

Zawał 

Ból w mostku najczęściej kojarzony jest z zawałem, w przypadku którego szybka interwencja lekarska może się okazać sprawą życia i śmierci. Co, oprócz silnego bólu mostka, świadczy o tym problemie? 

Inne objawy zawału to:

  • znaczny spadek ciśnienia;
  • drętwienie kończyn;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia związane z pracą serca.

Tętniak aorty 

Ból w mostku może mieć związek z tętniakiem aorty, którego pęknięcie stanowi poważne zagrożenie dla życia. Na jakie objawy musisz zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na bóle w klatce piersiowej oraz duszności.

Ból w mostku a choroby układu pokarmowego 

Kłucie w mostku może świadczyć o licznych dolegliwościach związanych z pracą przewodu pokarmowego. Co objawia się w taki sposób?

Refluks żołądkowo-przełykowy

Ta choroba jest bardzo częsta wśród osób zaniedbujących swoją dietę oraz u palaczy. Główną dolegliwością w tym przypadku jest treść pokarmowa, a raczej jej cofanie się z żołądka w stronę przełyku.  

Oprócz bólu w mostku, chorobie tej towarzyszą następujące dolegliwości: 

  • pieczenie w klatce piersiowej lub w gardle; 
  • kwaśny lub słony posmak w gardle; 
  • trudności w przełykaniu;
  • uczucie wzdęcia i nudności.

Choroba wrzodowa

Jednym z symptomów choroby wrzodowej jest ból w mostku po jedzeniu. Wrzody żołądka sprawiają jednak więcej problemów. Główną przyczyną związanych z nimi problemów jest Helicobacter pylori, a dokładniej toksyny, które ta bakteria produkuje. Jak objawia się  choroba wrzodowa? 

Z wrzodami żołądka i dwunastnicy wiąże się wiele dolegliwości, a ból w mostku jest tylko jedną z nich. Często towarzyszą mu takie objawy, jak: 

  • zgaga;
  • brak apetytu;
  • mdłości i wymioty;
  • uciążliwa czkawka;
  • tzw. bóle głodowe;
  • częste bóle brzucha

Zapalenie trzustki

Bóle mostka towarzyszą też takim chorobom, jak zapalenie trzustki, a ponieważ jest ona bardzo ważnym narządem, nie możesz ignorować niepokojących sygnałów. Co, oprócz bólu w mostku, może wskazywać na taki problem?

Zapalenie trzustki objawia się m.in.:

  • ostrym bólem w nadbrzuszu;
  • nudnościami i wymiotami;
  • przyspieszoną pracą serca; 
  • świądem skóry. 

Ból w mostku a układ oddechowy 

Gniecenie w mostku często świadczy o problemach z układem oddechowym. Może oznaczać, że twoja tchawica przestaje odpowiednio funkcjonować, bywa też symptomem chorób oskrzeli i płuc. Ból w mostku może świadczyć również o odmie.

Jedną z poważniejszych chorób objawiających się bólem w mostku jest zapalenie opłucnej – choroby, w przypadku której brak leczenia może doprowadzić do przerostu serca płucnego, a z czasem do niewydolności oddechowej. Zapalenie opłucnej musisz traktować jako zagrożenie dla życia. Nie zapominaj, że w tej błonie osadzone są płuca, zatem zaburzenia związane z jej funkcjonowaniem wywołują szereg przykrych konsekwencji. 

Chcesz w porę wykryć ten problem? Zwróć uwagę na takie objawy, jak: 

  • dreszcze;
  • poty;
  • zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu;
  • podwyższoną temperaturę. 

Ból w mostku a układ kostno-mięśniowy 

Czy ból kości mostka może mieć związek z kręgosłupem? Tak! W taki sposób objawia się m.in. skolioza, czyli wada postawy związana ze znacznym skrzywieniem kręgosłupa.  Bólem w mostku może się też objawiać zespół Tietza, czyli stan zapalny stawów mostkowo-żebrowych. 

Niepokojącym objawem jest ból mostka przy dotyku, gdyż w taki sposób objawia się stan zapalny kręgosłupa oraz jego choroba zwyrodnieniowa. Ból w mostku przy dotyku może mieć związek z urazami, na które rejon klatki piersiowej jest dość mocno narażony. Zwróć zatem uwagę na różnego rodzaju kontuzje, które mogą prowadzić do tego typu problemów i skutkować pojawieniem się silnego bólu w rejonie mostka. 

Bóle zamostkowe – co je wyróżnia? 

Z tą charakterystyczną kością wiążą się też takie problemy, jak bóle za mostkiem. Ich główną przyczyną jest niedotlenienie mięśnia sercowego, zatem charakterystyczny dyskomfort pojawia się zwykle po wysiłku fizycznym. Ból w mostku dopada cię po spacerze? Nie lekceważ problemu! 

Takie bóle mostka mogą świadczyć o chorobie wieńcowej i niedotlenieniu serca, co z kolei może doprowadzić do zawału. Ból za mostkiem bywa też symptomem dusznicy bolesnej lub zapalenia osierdzia. Każda z tych chorób jest  poważnym zagrożeniem, musisz zatem szybko podjąć stosowne kroki. Im szybciej zgłosisz się do lekarza i poinformujesz go o bólach zamostkowych, tym lepiej dla ciebie. 

Ból poniżej mostka może wzbudzać uzasadniony niepokój. Zwykle ma on związek z chorobami, które wymagają odpowiedniego leczenia. Im prędzej je rozpoznasz, tym większą masz szansę na uniknięcie poważnych komplikacji.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *