Ból

Co może oznaczać ból w klatce piersiowej przy oddychaniu? Błahy problem czy poważne schorzenie?

Co może oznaczać ból w klatce piersiowej przy oddychaniu? Błahy problem czy poważne schorzenie?

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu może mieć różne przyczyny i lokalizację. Czasem pojawia się w okolicy mostka lub po jednej ze stron klatki piersiowej. Zazwyczaj objawia się w pobliżu serca, co bywa szczególnie niepokojące. Może też nasilać się na przykład podczas kaszlu. Bez względu na to, jakiego bólu doświadczasz, lepiej go nie bagatelizować. To może kosztować cię sporo zdrowia!

Skąd bierze się kłujący ból w klatce piersiowej przy oddychaniu?

Nigdy nie należy ignorować bólu w ciele. W zdrowym stanie żadna część ciała nie powinna dawać o sobie znać. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy twój organizm chce ci zakomunikować, że coś jest nie tak. Wówczas najlepiej polegać na specjalistycznej diagnozie lekarskiej zamiast na własnej ocenie problemu.

Włókna nerwowe wychodzące z serca, płuc, przełyku i dużych naczyń krwionośnych mają wspólne zakończenia w jednym zwoju nerwowym. To sprawia, że – niezależnie od tego, które z nich jest rzeczywistym źródłem problemu – będziesz odczuwać ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu, w tym samym miejscu. Uczucie to jest różnie opisywane przez pacjentów. Możesz doświadczać kłucie, ucisk, rozpieranie, wzdęcia i odbijanie, niestrawność, pieczenie lub tępy, przeszywający ból.

Ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu – przeziębienie czy inny powód?

Specjaliści dzielą ból w klatce piersiowej przy oddychaniu na kilka rodzajów. Poniższa klasyfikacja konkretnych objawów może pomóc ci stwierdzić, czy dzieje się z tobą coś poważnego. 

  • Kłujący ból w klatce piersiowej przy oddychaniu po jednej stronie – zwykle związany jest z nieprawidłowościami w obrębie mięśni lub kości. Ten rodzaj bólu jest silny i długo nie ustępuje. Nasila się podczas ruchów i często towarzyszy mu miejscowa tkliwość. Potrafią promieniować na inne obszary ciała, takie jak plecy, łopatki lub cały tors. Z drugiej strony może to być też objaw półpaśca. Rozpoznasz go przez miejscowe zmiany skórne;
  • ból w klatce piersiowej przy oddychaniu po prawej stronie – bywa powiązany z pęcherzykiem żółciowym, a mianowicie jego kamicą. Może też wskazywać na zapalenie trzustki lub być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • gdy boli w klatce piersiowej przy oddychaniu pozornie bez przyczyny, mogą to być tzw. nerwobóle. Są one ostre, pasmowe i również mogą być jednostronne. Nerwobóle mogą pojawiać się m.in. na skutek urazów, zwyrodnień, nowotworów lub odwapnienia kości. W innych przypadkach przyczyna jest raczej niegroźna – związana z przewlekłym napięciem mięśni i dużym, ciągłym stresem.
Zobacz także:  Ból stóp – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by odzyskać dobrą formę?

Do pozostałych przyczyn należą:

  • ostry zespół wieńcowy – opisywany jest jako ostry, kłujący ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Może mu towarzyszyć uczucie ściskania i promieniowanie aż do szczęki;
  • zawał serca – może też objawiać się bólem w jamie brzusznej lub lewym barku;
  • zator tętnicy płucnej – towarzyszy mu przyspieszone bicie serca, duszność, spadek ciśnienia, a nawet plucie krwią podczas kaszlu;
  • zapalenie płuc lub opłucnej, odma i zatorowość płucna – chorobom układu oddechowego zwykle towarzyszy wysoka temperatura, kaszel, dreszcze, ropna plwocina i trudności z oddychaniem;
  • stan zapalny kości lub stawów;
  • choroba wrzodowa – ulgę przyniosą ci tu środki zobojętniające;
  • zapalenie osierdzia – może nasilać się w pozycji leżącej, przy przełykaniu lub oddychaniu;
  • tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej – potrafi promieniować na całe plecy. Ma charakter nagły i ostry;
  • niedokrwienie mięśnia sercowego.

Ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu przy przeziębieniu też nie jest rzadkim zjawiskiem. Zwykle towarzyszy mu wówczas stan podgorączkowy lub bardzo zawyżona temperatura, kaszel, katar i osłabienie organizmu. Jak widzisz – przyczyn może być wiele. 

Ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu – objawy towarzyszące

Żeby lekarz mógł postawić sprawną i prawidłową diagnozę, powinieneś bacznie obserwować swój organizm i ustalić wszystkie objawy towarzyszące. Nawet lekki ból w klatce piersiowej przy oddychaniu może być powodem do obaw. Dolegliwości towarzyszące, które powinny przykuć twoją uwagę, to:

  • duszność i trudności z oddychaniem;
  • kołatanie serca;
  • omdlenia i utrata przytomności;
  • podwyższona temperatura, duża potliwość i dreszcze;
  • nudności i wymioty;
  • kaszel;
  • inne dolegliwości bólowe w ciele.

Warto też zastanowić się, jak na twoje zdrowie mogły wpłynąć przebyte w przeszłości choroby. Podczas diagnostyki lekarz może też zapytać cię o przyjmowane leki, nałogi i skłonności genetyczne do różnych schorzeń. Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do bólu w klatce piersiowej przy oddychaniu. Szczegółowy wywiad z pacjentem i ocena jego ogólnego stanu zdrowia jest niezwykle istotna przy ustalaniu przyczyny bólu.

Zobacz także:  Ból mięśni nóg – skąd się bierze? W jaki sposób można skutecznie łagodzić dolegliwości?

Co robić, gdy boli w klatce przy oddychaniu?

Niektóre przyczyny bólu w klatce piersiowej przy oddychaniu stanowią bezpośrednie zagrożenie dla twojego zdrowia lub życia. Z drugiej strony jest to dolegliwość często powodowana po prostu przez refluks lub mniej poważne problemy. Jeżeli nie masz pewności, skąd ten objaw wziął się u ciebie – jak najszybciej udaj się do lekarza.

Specjalista prawdopodobnie zacznie od oceny twojej masy ciała, ciśnienia tętniczego, węzłów chłonnych i czynności serca. Przydatne może okazać się też zbadanie stanu wątroby oraz sprawdzenie obecności żylaków, czy obrzęków. W dalszej kolejności lekarz może zalecić ci wykonanie badań dodatkowych na ból w klatce piersiowej przy oddychaniu. Zalicza się do nich:

  • EKG spoczynkowe i wysiłkowe;
  • poziom saturacji krwi;
  • RTG klatki piersiowej;
  • USG serca;
  • tomografia klatki piersiowej i jamy brzusznej;
  • gastroskopia;
  • oznaczenie stężenia troponiny, D-dimerów, amylazy i lipazy.

Dopiero po prawidłowo przeprowadzonej diagnozie można zabrać się za leczenie. Powinno ono być dopasowane do charakteru problemu. 
Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu nie zawsze musi być związany z jakąś poważną chorobą. W wielu przypadkach jest po prostu objawem towarzyszącym przeziębieniu lub przewlekłym spięciem w organizmie. Jeśli odczuwasz lekki ból w klatce piersiowej przy oddychaniu – nie panikuj, ale pozostań czujny. Niepokojące objawy towarzyszące są raczej łatwo zauważalne. Nie masz pewności co do swojego stanu zdrowia? W takim przypadku jak najszybciej udaj się do lekarza, który pomoże ci rozjaśnić twoje wątpliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie.


Zobacz też:
Zobacz także:  Ból kości udowej przy biodrze – co robić, gdy boli?
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *