Skąd bierze się ból nadgarstka? Jak się okazuje, przyczyn jest sporo. Przeciążenie i nadwyrężenie tej części ciała, która łączy przedramię z dłonią, to tylko dwie z nich. Niektóre źródła problemu z bolącym nadgarstkiem mogą być poważniejsze. Czy odpoczynek dla tej części ciała i odpowiednie ćwiczenia pozwolą złagodzić ból? Przekonaj się o tym. W naszym artykule szeroko przedstawiamy problem wraz z jego przyczynami i radzimy, co robić, gdy się pojawi. Przeczytaj!
Nadgarstek i jego budowa
Jeśli chcesz zrozumieć, skąd bierze się ból w nadgarstku, musisz poznać jego budowę. Nadgarstek łączy dłoń z przedramieniem i sprawia, że możesz poruszać dłonią. Budowa i położenie nadgarstka sprawiają, że jest bardzo mocno narażony na urazy i choroby.
Pamiętaj, że niewielki nadgarstek zbudowany jest z:
- ośmiu kości;
- licznych stawów, m.in. stawu promieniowo–nadgarstkowego i stawu śródnadgarstkowego;
- więzadeł;
- mięśni;
- nerwów.
Jaką funkcję pełni nadgarstek?
Ból nadgarstka może poważnie utrudnić życie, ponieważ ta część ciała spełnia wiele ważnych funkcji. Najważniejsza to poruszanie dłonią, dzięki czemu możesz samodzielnie wykonywać wiele prostych codziennych czynności. Sprawna praca drobnych mięśni i stawów sprawia, że możesz bez bólu wykonywać wiele precyzyjnych ruchów każdego dnia. Niestety, gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem, a ból nadgarstka zaczyna ograniczać twoją sprawność, zaczynają się kłopoty.
Skąd biorą się bóle w nadgarstkach?
Można wymienić wiele czynników, które skutkują bólem nadgarstka. Czasem są to choroby reumatyczne lub zmiany zwyrodnieniowe, a czasem drobne zaniedbania, np. niewłaściwa pozycja ciała podczas pracy przy komputerze. Ból nadgarstka może się też pojawić jako skutek upadku lub uderzenia. W każdym przypadku jest to uciążliwe zjawisko, z którym musisz się uporać. W jaki sposób? Zacznij od ustalenia przyczyny problemu.
Przeciążenie i nadwyrężenie nadgarstka
Nadwyrężony nadgarstek nie jest rzadkością. Jesteś osobą praworęczną? Pewnie nie raz towarzyszył ci już ból w nadgarstku prawej ręki. Ból w nadgarstku lewej ręki, jeśli jesteś mańkutem, to także nic dziwnego. Co robić w przypadku takich problemów? Daj odpocząć swoim nadgarstkom. Skorzystaj też z tych maści, które łagodzą ból i przyspieszają proces regeneracji.
Stłuczenia nadgarstka
Silny ból nadgarstka może być skutkiem urazów. Po czym je rozpoznasz?
Objawy stłuczenia nadgarstka
Stłuczenie nadgarstka wiąże się z takimi objawami, jak:
- ból nadgarstka, promieniujący w stronę dłoni;
- wylewy podskórne, które pojawiają się w tym miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych;
- problemy z poruszaniem nadgarstkiem;
- obrzęk.
Proste sposoby na łagodzenie bólu nadgarstka po stłuczeniu
Jeśli ból nadgarstka spowodowany jest stłuczeniem, możesz wykorzystać niezwykłą moc zimnych okładów. Dzięki nim zmniejszysz wewnętrzne krwawienie i opuchliznę. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W poważniejszych przypadkach musisz się skonsultować z ortopedą, który zaleci odpowiednie leczenie i właściwą rehabilitację.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni jest najczęstszą przyczyną bólu nadgarstka wśród tych osób, które każdego dnia muszą spędzać sporo czasu nad klawiaturą. Główną przyczyną tego problemu jest długotrwały ucisk na nerw pośrodkowy, który znajduje się w kanale nadgarstka.
Jak rozpoznasz zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka to problem, o którym świadczą następujące objawy:
- drętwienie i mrowienie;
- ból kciuka lub palca wskazującego;
- przewlekłe bóle nadgarstka, mogące promieniować w stronę przedramienia lub łokcia;
- problemy z chwytaniem i utrzymaniem przedmiotów w dłoni.
Przepracowane nadgarstki – jak chronić je przed bólem?
Jeśli zauważysz takie objawy, pamiętaj o właściwej postawie podczas pisania na klawiaturze.
- Zadbaj o to, by ręce zginały się pod kątem prostym, a nadgarstki były ułożone do blatu biurka.
- Podczas pracy możesz robić sobie małe przerwy.
- W ich trakcie wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które poprawią ukrwienie w rejonie nadgarstków i sprawią, że ból przestanie być aż tak uciążliwy.
Zespół de Quervaina
Ból nadgarstka może pojawiać się też w związku z chorobą znaną jako zespół de Quervaina. To inna nazwa zapalenia pochewki ścięgnistej mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Z tym schorzeniem może się wiązać sporo uciążliwych dolegliwości.
Przyczyny choroby
Jak objawia się ta przypadłość? Typowe symptomy to:
- ból nadgarstka i kciuka;
- uczucie przeskakiwania ścięgna u nasady kciuka;
- osłabienie siły chwytu;
- obrzęk i zaczerwienienie w rejonie kciuka.
Skąd bierze się stan zapalny i jak z nim walczyć?
Na takie problemy z nadgarstkami najmocniej narażone są osoby, które wielokrotnie wykonują te same ruchy z użyciem kciuka (np. stolarze). Skutkiem tego są przeciążenia kciuka i związane z tym mikrourazy. Ich nagromadzenie się skutkuje stanem zapalnym. Aby się go w porę pozbyć, musisz podjąć odpowiednie leczenie.
Ważny jest odpoczynek, dzięki któremu nadgarstek będzie miał szansę się zregenerować. Pomoże też usztywnienie ręki elastycznym bandażem. Ból możesz z kolei łagodzić zimnymi okładami oraz maścią zawierającą diklofenak lub ketoprofen.
Dna moczanowa
Ból nadgarstka może być też jednym z symptomów dny moczanowej – uciążliwej choroby, której objawów nie wolno zignorować. Dlaczego? Przede wszystkim, ze względu na to, iż są one bardzo uciążliwe.
Jak objawia się dna moczanowa?
Dna moczanowa, znana też jako artretyzm, ma ścisły związek z nadmiarem kwasu moczowego, którego złogi gromadzą się w stawach, ścięgnach i więzadłach.
Symptomy tej choroby są dość charakterystyczne. Najczęściej pojawiające się problemy to:
- ból i zapalenie stawów;
- obrzęki;
- gorączka;
- dreszcze;
- uczucie rozbicia;
- nadwrażliwość na dotyk w miejscu zapalenia;
- uciążliwe guzki.
Jak możesz pozbyć się bólu nadgarstka wywołanego przez artretyzm?
Jeśli to dna moczanowa jest główną przyczyną problemów z nadgarstkiem, musisz podjąć odpowiednie leczenie. Szybka wizyta u reumatologa może oszczędzić ci dalszych komplikacji, m.in. problemów związanych z tworzeniem się kamieni nerkowych. Na czym polega kuracja? Opiera się głównie na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dzięki korzystaniu ze środków moczopędnych pozbędziesz się zaś nadmiernej ilości kwasu moczowego z organizmu.
Stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe a ból nadgarstka
Ból nadgarstka i dłoni często często łączy się ze stanami zapalnymi, zmianami zwyrodnieniowymi lub chorobami o podłożu reumatycznym. Są to dolegliwości spowodowane przede wszystkim wiekiem i stylem życia. Na szczęście, wiedza na temat tych przypadłości jest na tyle szeroka, że walka z bólem przez nie wywołanym staje się coraz łatwiejsza.
Ból nadgarstka – co robić, by się go pozbyć?
Jeśli chcesz odzyskać dobre samopoczucie i pełną sprawność ręki, musisz zadbać o swoje nadgarstki. Jak to zrobić?
Ból nadgarstka – leczenie chorób i urazów
W walce z bólem nadgarstka może ci pomóc oczywiście lekarz. Dzięki niemu podejmiesz leczenie urazów lub kurację, która pozwoli wyeliminować lub złagodzić chorobę będącą przyczyną bólu. W pierwszej kolejności możesz wybrać się do lekarza rodzinnego, który może skierować cię do odpowiedniego specjalisty, np. fizjoterapeuty. W ustaleniu przyczyny bólu nadgarstka pomogą ci również badania obrazowe, m.in. RTG i USG.
Leki na ból nadgarstka
W walce z bólem nadgarstka mogą ci pomóc odpowiednio dobrane leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie brak też maści i żeli, dzięki którym możesz łagodzić dolegliwości. W wielu przypadkach przydatne okazują się ściągacze. Sprawiają bowiem, że nadgarstek jest uruchomiony i zabezpieczony przed dalszymi urazami.
Ćwiczenia na ból nadgarstka
W walce z bólem nadgarstka pomocna może się okazać nie tylko profesjonalna rehabilitacja. Istotna jest także systematyczna gimnastyka tej części kończyn górnych. Jakie ćwiczenia na ból nadgarstka cieszą się najlepszą opinią?
Na bolące nadgarstki powinny pomóc ćwiczenia polegające:
- na wyginaniu dłoni do przodu;
- przesuwaniu dłoni po ścianie w górę w taki sposób, aby ręce pozostały proste.
- zginaniu palców do tyłu;
- wyginaniu pięści w prawo i w lewo
To proste ćwiczenia, które możesz wykonać nawet w trakcie pracy za biurkiem.
Bezcenna profilaktyka, czyli jak chronić nadgarstki przed bólem?
Jeśli nie chcesz, by ograniczały cię problemy z bolącym nadgarstkiem, podejmij w porę odpowiednie kroki.
Bólu kości nadgarstka możesz uniknąć dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad. Co możesz zrobić? Przede wszystkim, rozciągaj nadgarstki i unikaj ich przeciążenia. Pracujesz przy komputerze? Zadbaj o stanowisko pracy, czyli o wysokość biurka i ergonomiczną podkładkę pod myszkę.
Choć nadgarstek jest niewielki, jego ból może się okazać początkiem wielkich kłopotów. Ból nadgarstka może dokuczać w każdym wieku i jeśli jesteś szczególnie na niego narażony (np. ze względu na pracę), unikaj przeciążeń i ćwicz tę część dłoni. Pamiętaj, że codzienna aktywność nie zajmuje wiele czasu, w przeciwieństwie do ewentualnej terapii, gdy pojawią się poważniejsze problemy.
Zobacz też:
- Kości nadgarstka – anatomia i możliwe urazy kości ręki. Sprawdź, czym jest złamanie kości łódeczkowatej i choroba Kienbocka!
- Odczuwasz ból nadgarstka? Co robić, gdy nie ustępuje przez dłuższy czas? Sprawdź nasze porady!
- Jak złamać nadgarstek? Odpowiedź pożądana przez młodzież!
- Zespół cieśni nadgarstka – bolesne mrowienie w przepracowanych nadgarstkach
- Ból lewej ręki – skąd się bierze i jak mu zaradzić? Rozpoznaj źródło dolegliwości
- Ile odszkodowania za zabieg cieśni nadgarstka można dostać?
- Bóle rąk – jak ustalić przyczynę tej uciążliwej dolegliwości?
- Ból mięśni nóg i rąk – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Co robić, by się z nim uporać?