Ból

Ból kości udowej przy biodrze – co robić, gdy boli?

Ból kości udowej przy biodrze – co robić, gdy boli?

Kość udowa to najdłuższa kość w ciele człowieka – może mieć nawet pół metra długości! Jej ból jest dolegliwością utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Jak go leczyć? W jaki sposób radzić sobie, gdy dokucza nam ból kości udowej przy biodrze podczas chodzenia, a w jaki sposób, gdy ból łapie nas w nocy?

Dlaczego odczuwasz ból kości udowej?

Kość udowa jest nie tylko najdłuższą, ale przede wszystkim najtrwalszą kością w całym ciele człowieka. Dlatego jej ból może oznaczać poważne dolegliwości – najczęściej spowodowany jest urazem mechanicznym: pęknięciem lub złamaniem. Rzadziej ból kości udowej spowodowany jest zapaleniem.

Ból kości udowej może też oznaczać zapalenie szpiku kostnego, chorobę nowotworową lub martwicę kości. Odcinki, w których kość udowa może boleć:

  • przy miednicy;
  • wzdłuż całej powierzchni;
  • kłykieć przyśrodkowy;
  • kłykieć boczny;
  • przy kolanie.

Ból kości udowej przy miednicy – czym jest spowodowany? 

Kość udowa przy miednicy może boleć z kilku powodów. Najczęściej przyczyną bólu jest złamanie szyjki kości udowej. Charakterystycznymi objawami tego złamania są obrzęk, silny ból w okolicach biodra i krwiak. Ból kości udowej przy miednicy może być również objawem wrodzonych wad panewki. Przykładem takiej wady jest dysplazja.

Ból uda może być również spowodowany syndromem pasma biodrowo-piszczelowego. Pasmo to rozciąga się od miednicy, przez boczną powierzchnię uda, aż do kości piszczelowej. Przez tarcie pasma o nadkłykieć boczny kości udowej dochodzi do zapalenia, które powoduje ból. Charakterystyczne dla tego syndromu są bóle kości udowej i kolana. 

Ból kości udowej w ciąży – czy należy się niepokoić?

Kobiety w ciąży muszą szczególnie uważać na wszelkie dolegliwości dotyczące układu kostno-stawowego. Działające w ciele kobiety ciężarnej hormony odpowiedzialne są za rozluźnienie tkanek okołostawowych. Ból, jaki kobieta ciężarna może odczuwać, najczęściej skupia się w okolicach pośladków, jednak niektóre pacjentki narzekają też na ból kości udowej w ciąży.

Przyczyny bólu kości udowej w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży ból biodra i kości udowej spowodowany jest zmianą położenia środka ciężkości ciała. Często zdarza się również, że ból kości biodrowej i udowej spowodowany jest uciskiem dziecka na naczynie krwionośne lub nerw kulszowy. Dolegliwości te nasilają się pod koniec ciąży. 

Ból kości udowej w nocy – czy należy się bać?

Uciążliwy ból kości udowej w nocy może być powodem do niepokoju. Jeżeli pojawia się u młodych osób, może być powodowany skokami rozwojowymi. Taki ból można złagodzić okładami. Jeżeli jednak ból kości udowej pojawia się co noc i prowadzi do bezsenności, warto skontaktować się ze specjalistą. Mogą to być objawy trudnego do wyleczenia zapalenia kości. Spowodowane jest ono przez bakterie, a jego wynikiem jest postępująca degradacja kości. 

Jeśli jednak chodzi o nocny ból kości udowej, przyczyny mogą być znacznie poważniejsze. Może się zdarzyć, że objaw ten będzie zwiastował raka kości.

Stany zapalne kości i stawów

Bólom stawu biodrowego i kości udowej mogą towarzyszyć stany zapalne. Istnieje wiele przyczyn stanu zapalnego zarówno kości, jak i stawów. Mogą to być choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet zakażenia bakteryjne. Zapalenie kości i stawów wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich leków pacjent nie odczuwa porannych i nocnych sztywności oraz bólu. 

Problematyczny krętarz większy kości udowej – ból i zapalenie

Zapalenie kaletki krętarza większego powoduje ogromny ból u pacjentów. Ból umiejscowiony jest dokładnie nad krętarzem większym kości udowej, ale może też promieniować wzdłuż kończyny. Zapaleniu krętarza towarzyszy ból kości piszczelowej i udowej. Dolegliwość ta spowodowana jest podwyższonym napięciem w okolicach pasma biodrowo-piszczelowego. Pacjentom dokucza także ból kości udowej przy chodzeniu i długotrwałym siedzeniu.

Istnieje wiele przyczyn bólu kości udowej. Większość z nich z łatwością można wyleczyć zaraz po postawieniu diagnozy. Dlatego jeżeli ból kości udowej nie mija, warto udać się do lekarza, by przeprowadził stosowne badania. Specjalista wykluczy pęknięcia i złamania, a także zmiany zwyrodnieniowe. W ten sposób będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie. 


Zobacz też:
Archiwum: styczeń 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *