Ból

Ból kości ogonowej – jak go pokonać? Jakie problemy ze zdrowiem objawiają się w ten sposób?

Ból kości ogonowej – jak go pokonać? Jakie problemy ze zdrowiem objawiają się w ten sposób?

Boląca kość ogonowa może dać się we znaki każdemu, bez względu na wiek. Tak proste czynności, jak stanie czy siedzenie przy biurku, nieoczekiwanie stają się wielkim wyzwaniem, a promieniujący ból odbiera radość życia. Czasem ustępuje on bardzo szybko, ale zdarza się, że utrzymuje się przez wiele dni. Dlaczego? Powodów jest wiele. Sprawdź, co możesz zrobić, aby kość ogonowa przestała być przyczyną gorszego samopoczucia.

Kość ogonowa – budowa i funkcje 

Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego boli kość ogonowa, poznaj jej budowę i sprawdź, jak ważną rolę odgrywa ten fragment kręgosłupa. 

Jak zbudowana jest kość ogonowa? 

Kość ogonowa (guziczna) jest końcowym odcinkiem kręgosłupa i występuje w tym miejscu, w którym pozostałe ssaki mają ogon. Kość ta zbudowana jest z 3–5 zrośniętych ze sobą kręgów, przy czym największy z nich łączy się kością krzyżową za pomocą wyrostków stawowych. 

Jakie funkcje pełni kość ogonowa?

Choć kość ogonowa wydaje się być niewielkim i niezbyt ważnym fragmentem kręgosłupa, w istocie spełnia ona wiele istotnych zadań. Wynika to z faktu, że do kości ogonowej przyczepione są mięśnie, ścięgna i więzadła, dzięki czemu możesz utrzymać ciało w pozycji siedzącej lub wyprostowanej. Gdy ból kości ogonowej zaczyna utrudniać życie, siedzenie, wstawanie czy stanie zaczynają być wielkim wyzwaniem. Co jest największym zagrożeniem dla tej części kręgosłupa?

Ból kości ogonowej – jakie problemy są najczęstsze?

O tym, jak ważna jest kość ogonowa, wiele osób przekonuje się w chwili, gdy zaczynają się pierwsze problemy związane z jej stanem. Jednym z tych najczęstszych i najbardziej charakterystycznych jest ból kości ogonowej, który pojawia się przy siadaniu i wstawaniu. W takim przypadku główną przyczyną dolegliwości zazwyczaj okazuje się długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej – niezbyt korzystne dla twojego kręgosłupa i ogólnego stanu zdrowia.

Równie częstym problemem jest przejściowy ból kości ogonowej przy dotyku oraz ból kości ogonowej pojawiający się w trakcie ciąży lub po porodzie. Tu sprawcą problemów zwykle okazuje się powiększona macica i jej ucisk na kręgosłup. Problemy z kością ogonową i jej bólem mogą mieć też te kobiety, które mają za sobą trudny poród. 

Co jeszcze zagraża kości ogonowej? 

Ból kości ogonowej jest bardzo częstym problemem. Choć ten odcinek kręgosłupa nie musi dźwigać ciężaru twojego ciała, jest wyjątkowo narażony na problemy. Jakie? 

Ból kości ogonowej a urazy i kontuzje 

Upadek lub inne zdarzenie skutkujące urazem – oto najczęstsza przyczyna bólu kości ogonowej. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by przez długi czas borykać się z bolącym kręgosłupem. Zbyt długa jazda na rowerze również może mieć taki skutek. Pamiętaj jednak, że ból kości ogonowej może się wiązać z innymi problemami zdrowotnymi.

Inne przyczyny bólu kości ogonowej 

Ból w okolicy kości ogonowej może być skutkiem poważnych problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego lub układu moczowego. Wśród chorób objawiających się m.in. bólem kości ogonowej pojawiają się: 

  • endometrioza;
  • zaparcia;
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • nerwoból splotu krzyżowego;
  • nieprawidłowa postawa ciała. 

Istotny wpływ na stan kości ogonowej ma też styl życia. Jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, ból kości ogonowej prędzej czy później zacznie ci dokuczać. 

Ból kości ogonowej a nowotwory 

Ból w kości ogonowej może być też symptomem bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Zdarza się, że sprawcami problemów są torbiele lub guzy. Najpoważniejszą chorobą jest dość rzadki nowotwór atakujący kości, znany jako guz olbrzymiokomórkowy koci krzyżowej. O takim problemie mogą świadczyć dodatkowe objawy towarzyszące bólowi, m.in. trudności związane z oddawaniem moczu.

Co robić, gdy boli kość ogonowa? 

Silny ból kości ogonowej może spotkać każdego – bez względu na wiek czy wykonywany zawód. W każdym przypadku dolegliwość taka może poważnie ograniczać samodzielność i odbierać radość życia. W jaki sposób możesz z nim walczyć? Oto sprawdzone sposoby na ból kości ogonowej. 

Jakie badania warto wykonać w przypadku bólu kości ogonowej? 

Gdy ból kości ogonowej jest silny i trwa przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki niemu ustalisz, co jest przyczyną bólu, a przy okazji sprawdzisz, czy nie wiąże się on z reumatyzmem lub zmianami zwyrodnieniowymi. 

Jednym z najważniejszych badań, jakie możesz wykonać, jest badanie profilu kości. To pomoże ustalić poziom tak ważnych dla kości składników mineralnych, jak magnez czy fosfor. Kto wie, czy to właśnie ich niedobory nie stanowią przyczyny bólu?

Leczenie bólu kości ogonowej 

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz złagodzić ból kości ogonowej. Pomogą ci w tym:

  • leki przeciwbólowe;
  • środki przeciwzapalne;
  • masaże dolnego odcinka pleców; 
  • elektroterapia;
  • magnetoterapia;
  • ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.

Domowe sposoby na ból kości ogonowej

Chcesz złagodzić ból kości ogonowej domowymi metodami? Oto kilka najskuteczniejszych metod. 

Okłady

Zimne lub ciepłe okłady będą zbawieniem dla bolącej kości ogonowej. Do ich wykonania możesz wykorzystać namoczony ręcznik lub termofor. To bardzo proste, skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, idealne na sporadyczne problemy z bólem kręgosłupa

Kąpiel z dodatkiem soli

Kąpiel z dodatkiem soli epsom pozwoli ci się zrelaksować, a tym samym zmniejszyć napięcie mięśni. Sól i ciepła woda stają się zatem połączeniem cenionym wśród tych, którym bóle kości ogonowej dokuczają zbyt często.

Kiedy warto zmienić nawyki żywieniowe?

Jeśli za ból kości ogonowej odpowiadają zaparcia i związane z nimi napięcie mięśni, musisz wprowadzić kilka istotnych zmian w swym menu. Co możesz zrobić? 

Pij więcej wody i zadbaj o to, by w twojej diecie nie zabrakło błonnika. Dzięki temu unikniesz wielu dolegliwości zdrowotnych, a przy okazji zadbasz o kręgosłup. 

Zwróć też uwagę na tak ważne dla kości składniki diety, jak:

  • witamina B6, pojawiająca się m.in. w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych oraz w bananach, brokułach i szpinaku;
  • witamina B12, której dobrymi źródłami są ryby, drób, jaja, mleko i produkty mleczne;
  • witamina D, wytwarzana przez ludzki organizm pod wpływem promieni słonecznych. Dobrymi źródłami tej substancji są tłuste ryby morskie, jaja, mleko i nabiał. 

Jak zapobiegać bólowi kości ogonowej? 

Nie chcesz, aby ból kości ogonowej ograniczał twoją aktywność? Zadbaj w porę o ten fragment kręgosłupa. W jaki sposób? Zobacz, jakie to proste! 

Prawidłowa pozycja ciała

Jeśli chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem i bólem kości ogonowej, staraj się utrzymywać swoje ciało w prawidłowej pozycji – szczególnie przy siedzeniu. 

Najważniejsze jest przestrzeganie tych zasad: 

  • trzymaj przedramiona i podudzia tak, by były oparte równolegle do podłoża;
  • kolana trzymaj ugięte pod kątem 90-110 stopni;
  • pilnuj, by stopy spoczywały płasko na podłodze.

Zadbaj również o to, by zbyt długo nie pozostawać w tej samej pozycji. Pracujesz przy komputerze? Sporą część dnia spędzasz za biurkiem? Jeśli możesz, rób przerwy co pół godziny. Wystarczy, że na chwilę wstaniesz lub wykonasz kilka kroków, a twój organizm już otrzyma chwilę cennego wytchnienia. 

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i kość ogonową

W utrzymaniu kręgosłupa i kości ogonowej w dobrym stanie pomogą ci również ćwiczenia fizyczne. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia,stają się one wyjątkowo ważne. 

Wśród zalecanych ćwiczeń znajdują się m.in.:

  • ćwiczenia rozciągające, polegające na naśladowaniu rozciągającego się kota;
  • przyciąganie kolan do klatki piersiowej w pozycji leżącej;
  • wyciąganie nogi w tył w klęku podpartym; 
  • deska.

Regularne wykonywanie tych prostych ćwiczeń pozwoli ci wzmocnić mięśnie, a tym samym odciążyć kręgosłup i uchronić go przed bólem. 

Ból kości ogonowej jest przypadłością, na którą narażony jest każdy człowiek – bez względu na płeć czy wiek. Chcesz uniknąć tego typu dolegliwości? Już dziś zacznij dbać o swój kręgosłup, zmieniając menu oraz styl życia.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *