Porady medyczne

W jaki sposób stres wpływa na zdrowie? Jak go ograniczyć?

W jaki sposób stres wpływa na zdrowie? Jak go ograniczyć?

Stres to czynnik, który towarzyszy ludziom praktycznie od zawsze. Już w zamierzchłych czasach pomagał jednostce zdecydować, czy ma walczyć, czy uciekać. Niestety współcześnie stres w negatywny sposób oddziałuje na ludzki organizm i sprawia, że pojawia się wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W jaki sposób stres wpływa na zdrowie? Jak go ograniczyć i jak poradzić sobie z chronicznym i poważnym stresem?

Jak stres wpływa na zdrowie?

Stres to odczucie bardzo negatywne, które niestety pojawia się dosyć często w życiu codziennym. Reakcje stresowe są skutkiem problemów w pracy, w sprawach rodzinnych i osobistych, a także innych trudności. Stres w niewielkiej ilości może działać motywująco na człowieka, jednak niestety jego duże nasilenie jest zwykle powiązane z poważnymi i negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wśród najważniejszych skutków zdrowotnych stresu można wyróżnić:

  • znaczne osłabienie odporności, czego konsekwencją jest częstsza zapadalność na różnego rodzaju choroby, zarówno te niezbyt groźne (jak przeziębienia), jak i znacznie poważniejsze (grypa, zespoły autoimmunologiczne, nowotwory);
  • zaostrzenie objawów różnych chorób, a także nasilenie się symptomów w danym momencie (przykładowo stres może powodować opryszczkę, reumatoidalne zapalenie stawów, pogorszenie stanu w cukrzycy);
  • długotrwale stres może również prowadzić do spożywania nadmiernej ilości pokarmów (tzw. zajadania stresu) lub właśnie znacznego zmniejszenia ilości jedzenia;
  • bóle serca i kręgosłupa;
  • podwyższone ciśnienie i zwiększone tętno (zarówno krótkotrwale, jak i długotrwale);
  • zaburzenia lękowe, depresja. 

Tym samym stres powoduje wiele negatywnych skutków zdrowotnych, które mogą odbić się na jakości i długości życia. 

Jak ograniczyć stres?

Ograniczenie stresu jest dosyć trudne, ponieważ jest to reakcja na różne czynniki. Świetnym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie sytuacji stresowych, jednak we współczesnym świecie w tym celu konieczna mogłaby być rezygnacja z pracy, jazdy samochodem, wychodzenia z domu, spotkań ze znajomymi — co nie jest oczywiście możliwe. Zmniejszeniu ilości stresu sprzyja także aktywność fizyczna, a więc umiarkowany ruch taki jak pływanie, bieganie, spacerowanie, treningi cardio. W trudnych przypadkach, gdy stres jest chroniczny, najlepiej zdecydować się na rozmowę z bliską osobą lub pomoc ze strony różnych specjalistów. Przydadzą się także takie metody jak relaksacja, medytacja, korzystanie z grup wsparcia, a także trening asertywności i inne formy. 

Psychoterapia metodą radzenia sobie ze stresem i jego skutkami

W przypadku chronicznego stresu konieczne może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy, a więc psychoterapii, czyli oddziaływania psychologicznego. Pomóc może terapia psychodynamiczna, która opiera się na zasadach klasycznej psychoanalizy, jednak jest znacznie bardziej nowoczesna i skoncentrowana na problemach klienta. Ten rodzaj terapii doskonale sprawdza się w różnych problemach psychicznych, także w przypadku przewlekłego stresu, który powoduje poważne skutki zdrowotne.

Psychoterapeuta może odkryć przyczynę stresu, a także zdiagnozować jego najważniejsze objawy. Pacjent powinien więc opowiedzieć terapeucie o swoich wewnętrznych problemach i przeżyciach, a specjalista może odkryć nieuświadomione mechanizmy z tym stresem powiązane. 


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *