Baza leków

Sudafed – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i działania niepożądane

Lek Sudafed to dostępny bez recepty środek stosowany w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa, zarówno w przebiegu infekcji, jak i na tle alergicznym. Może być stosowany od 12 roku życia. Nie należy stosować go w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Jakie jeszcze są przeciwwskazania do jego przyjmowania? Kiedy działania niepożądane stanowią przesłankę do kontaktu z lekarzem? Odpowiadamy!

Sudafed – co to jest?

Sudafed to lek wydawany bez recepty, który można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 12. roku życia. Substancją czynną jest pseudoefedryna w dawce 60 mg na tabletkę. 

Lek ten stosuje się w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Może być zażywany również przez alergików. 

Ma postać tabletek powlekanych, syropu lub aerozolu do nosa. 

Sudafed – zastosowanie

Lek Sudafed jest zalecany w leczeniu zapalenia błony śluzowej oraz zatok przynosowych. Zwalcza problem o podłożu wirusowym i alergicznym. Zmniejsza obrzęk nosa, a tym samym ilość wydzieliny i udrażnia nos. 

Najczęściej zalecany jest w przypadku:

  • kataru;
  • przeziębienia;
  • grypy;
  • zapalenia błony śluzowej nosa na tle alergicznym.

Lek ten można zażywać od 12 roku życia. 

Sudafed – dawkowanie i droga podania

Lek Sudafed jest najczęściej stosowany w formie tabletek powlekanych. Należy przyjmować je doustnie. Dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami otrzymanymi od lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce. 

  1. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia mogą przyjmować lek Sudafed po jednej tabletce 3–4 razy na dobę. 
  2. Terapia powinna być prowadzona aż do ustania objawów, jednak u dzieci nie dłużej niż 4 dni. 
  3. Przy pominięciu dawki nie ma konieczności jej nadrabiania. 
  4. Nie należy przekraczać maksymalnej dziennej dawki 240 mg. 

U pacjentów cierpiących na niewydolność wątroby lub nerek należy zachować szczególną ostrożność i indywidualnie dobrać dawkę leku Sudafed. 

Sudafed – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na jego substancję czynną lub zawarte w nim pomocnicze. Niewskazane jest zażywanie leku przez osoby cierpiące na:

  • ciężką chorobę wieńcową;
  • ciężkie nadciśnienie.

Nie należy również łączyć Sudafedu z inhibitorami monoaminooksydazy. 

Warto także wiedzieć, że lek ten zawiera laktozę, dlatego pacjenci z nietolerancją powinni zrezygnować z przyjmowania leku lub skonsultować się z lekarzem. 

Kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować leku Sudafed, a ewentualne wdrożenie może być przeprowadzone jedynie pod kontrolą lekarza. 

Sudafed – możliwe działania niepożądane

Zażywanie tego leku może wywołać działania niepożądane. W większości przypadków będą to łagodne dolegliwości żołądkowe, zawroty głowy i bezsenność lub nerwowość. 

U niektórych pacjentów po zastosowaniu Sudafedu można zaobserwować ostre reakcje alergiczne, wymioty, omamy i zaburzenia pracy serca. W takim przypadku należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem. 


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *