Baza leków

Jak działa Smecta? Zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne. W jakich sytuacjach podaje się Smectę?

Smecta jest lekiem zalecanym w przypadku wystąpienia ostrej biegunki. Jest bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zawiera substancję czynną diosmektyt. Może być stosowany od 2. roku życia. To lek dostępny w aptekach bez recepty. 

Smecta – co to jest?

Smecta jest lekiem zażywanym w przypadku wystąpienia ostrej biegunki oraz dolegliwości trawiennych. Jest to środek sprzedawany bez recepty. Zawiera diosmektyt, a także sacharozę oraz glukozę. 

Substancja czynna Smecty charakteryzuje się lepką, powlekającą błony śluzowe konsystencją. Pod jej wpływem w układzie pokarmowym zachodzi reakcja zwiększająca odporność błon śluzowych przed czynnikami drażniącymi. 

Zażywana w trakcie biegunki zmniejsza również zawartość wilgoci w kale, skutkiem czego zostaje on zagęszczony, a przebieg biegunki staje się łagodniejszy. Dzięki tego ogranicza się liczba wypróżnień. 

Smecta w saszetkach charakteryzuje się także działaniem absorbującym gazy jelitowe. Ze względu na pozytywny wpływ na patogeny znajdujące się w układzie pokarmowym, Smecta może być zażywana również przy biegunkach o podłożu bakteryjnym. 

Należy pamiętać, że Smecta nie wpływa na naturalny ruch jelit, przez co proces wydalania oraz wchłaniania pozostaje całkowicie poprawny. Preparat ten nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. 

Smecta – zastosowanie

Smecta jest lekiem rekomendowanym w leczeniu biegunek o różnorodnym pochodzeniu. Zaleca się ją również w przypadku konieczności objawowego leczenia wzdęć oraz zgagi. Najczęściej Smectę zażywa się w trakcie zatruć pokarmowych

Wskazaniem do zażycia może być:

  • biegunka ostra;
  • biegunka przewlekła;
  • biegunka zakaźna;
  • biegunka alergiczna;
  • biegunka wywołana zmiana leków;
  • biegunka spowodowana dietą;
  • wzdęcia;
  • gazy;
  • niestrawność;
  • zgaga.

Smecta może stanowić skuteczny lek w przypadku biegunki u osób dorosłych. U dzieci zaleca się łączenie jej z płynami nawadniającymi. W sytuacji utrzymującej się biegunki u dzieci konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem. Kluczowe jest niedopuszczenie do odwodnienia. 

Smecta – dawkowanie i droga podania

Smecta powinna być podawana zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od lekarza, a w przypadku zażywania bez konsultacji ze specjalistą, należy stosować się do informacji zawartych w ulotce. 

Lek ten występuje w formie proszku pakowanego w wygodne saszetki. Każda z nich zawiera odmierzoną ilość preparatu, przeznaczoną do przygotowania jednej porcji zawiesiny. 

Proszek trzeba wymieszać z wodą przegotowaną i zażyć doustnie pomiędzy posiłkami. W sytuacji gdy pacjent nie chce lub nie może przyjąć leku Smecta w tej formie, możliwe jest wymieszanie go z płynnym lub półpłynnym pokarmem, np. bulionem, przecierem owocowo-warzywnym lub gotowym daniem dla dzieci. 

Dawkowanie leku Smecta uzależnione jest od wagi i wieku pacjenta, a także rodzaju i nasilenia dolegliwości. 

U osób dorosłych standardową dawką są 3 saszetki na dobę. Przy biegunce ostrej, ilość tę można zwiększyć dwukrotnie. Smectę należy rozpuścić w połowie szklanki wody. 

U dzieci w wieku do 6 lat stosuje się od 1 do 2 saszetek na dobę. W razie nieustąpienia objawów dawkę tę można zwiększyć do 4 saszetek. Lek należy rozpuścić w 50 mililitrach przegotowanej wody i podawać małymi porcjami. 

Leczenie z wykorzystaniem leku Smecta nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Jeśli objawy w tym czasie nie ustąpią, konieczne jest skonsultowanie ich z lekarzem, W trakcie terapii zalecane jest stosowanie doustnych płynów nawadniających w celu zmniejszenia ryzyka odwodnienia. 

Smecta – przeciwwskazania do stosowania

Choć lek Smecta sprzedawany jest bez recepty, nie oznacza to, że istnieje pełna dowolność jego zażywania. Kluczowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników, zwłaszcza na diosmektyt. 

Ze względu na obecność glukozy oraz sacharozy Smecta jest przeciwwskazana u osób cierpiących na:

  • zaburzenia tolerancji fruktozy;
  • zespół złego wchłaniania glukozy;
  • niedobór sacharazy-izomaltazy.

Leczenie biegunki Smectą jest niezalecane także w przypadku pacjentów, którzy kiedykolwiek borykali się z przewlekłymi zaparciami. Natomiast w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią i u niemowląt przed 2. rokiem życia należy zachować szczególną ostrożność i dla pewności skonsultować z lekarzem.

W sytuacji gdy lek zostanie zażyty nieświadomie bądź pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy koniecznie udać się do lekarza i opisać obecne ii przebyte choroby oraz nadwrażliwości.  

Smecta – możliwe działania niepożądane

Smecta charakteryzuje się niewielkimi działaniami niepożądanymi, które nawet w razie ewentualnego wystąpienia zwykle przewyższają korzyści. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że w sporadycznych sytuacjach mogą one wystąpić. 

Najczęściej spotykanym działaniem niepożądanym podczas terapii z wykorzystaniem leku Smecta są zaparcia. Możliwe jest także zaobserwowanie wysypki lub pokrzywki. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych, takich jak obrzęk, świąd, zaczerwienienia na powierzchni skóry, a także duszności i omdlenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *