Baza leków

Jak działa Sinupret? W jaki sposób dawkować ten lek? Skutki uboczne i niepożądane

Sinupret – co to jest?

Sinupret to ziołowy lek, który podawany jest w postaci tabletek drażowanych lub kropel doustnych. Stosuje się go do leczenia stanów zapalnych zatok i można go kupić bez recepty. Sinupret działa sekretolitycznie, czyli powoduje upłynnienie wydzieliny, a także zwiększenie jej ilości, co wpływa na rozrzedzenie zalegającego w zatokach śluzu. W efekcie preparat zmniejsza obrzęk błon śluzowych w górnych drogach oddechowych. Co więcej, substancje zawarte w środku leczniczym ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

1 tabletka drażowana Sinupretu zawiera w swoim składzie substancje czynne. W leku znajduje się po 18 mg kwiatu pierwiosnka z kielichem, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny i ziela szczawiu, a także 6 mg korzenia goryczki. Dodatkowe substancje pomocnicze to laktoza, glukoza, sacharoza i sorbitol.

Inaczej skład wygląda w postaci kropel. 100 g leku zawiera:

  • 29 g ekstrahowanego etanolu;
  • wyciąg z kwiatu pierwiosnka z kielichem;
  • ziele szczawiu;
  • kwiat bzu czarnego;
  • ziele werbeny;
  • korzeń goryczki. 

Sinupret – zastosowanie

Sinupret powinien być przyjmowany w stanach zapalnych o ostrym charakterze lub przewlekłych stanach zapalnych układu oddechowego, a w szczególności w razie problemów z zatokami. Warto mieć na uwadze fakt, że jest on lekiem wspomagającym, a jest skuteczność musi być poparta regularnym stosowaniem. W przypadku aplikowania w postaci kropel tabletek drażowanych działanie nie różni się znacząco.

Sinupret – dawkowanie i droga podania

Zarówno tabletki, jak i krople przyjmuje się doustnie. 

  1. Tabletki należy przyjmować bezpośrednio po posiłku, ponieważ substancje aktywne najłatwiej wtedy trafią do krwiobiegu. Powinno się je połykać w całości i popijać niewielką ilością wody niegazowanej. 
  2. Natomiast krople można przyjmować na dwa sposoby – prosto z opakowania lub po rozpuszczeniu w niewielkiej ilości płynu.

Dawkowanie leku Sinupret jest zależne od wieku pacjenta. Dzieci nie będą mogły przyjąć tak dużej dawki, jak dorośli, którzy bez wątpienia potrzebują nieco większą ilość substancji aktywnych. 

  1. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia mogą przyjmować 2 tabletki lub 50 kropli 3 razy w ciągu doby. 
  2. Dzieci powyżej 6. roku życia powinny przyjmować dokładnie o połowę mniejsze dawki – 1 tabletkę lub 25 kropli 3 razy na dobę. 
  3. Młodsze dzieci nie powinny przyjmować leku Sinupret.

Skuteczność preparatu jest uzależniona od długości przyjmowania leku. Pamiętaj, że jeśli po 14 dniach stosowania leku objawy nie będą złagodzone, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Sinupret – przeciwwskazania do stosowania

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może przyjmować lek przeciwzapalny Sinupret, ponieważ uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych bądź choroby i inne schorzenia mogą wykluczać stosowanie. Poza alergikami uważać powinny osoby, które mają nadkwasotę żołądka lub choroby wrzodowe żołądka.

W szczególności uważać powinni ci, które mają problemy i zaburzenia pracy żołądka. Jeśli pacjent zmaga się z nietolerancją fruktozy, problemy z trawieniem glukozy, galaktozy lub sacharozy, również powinien skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii lekiem Sinupret. Warto wiedzieć, że zaprzestanie stosowania preparatu może spowodować nasilenie dolegliwości, z powodu których jest stosowany.

Sinupret – możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, również Sinupret może być źródłem wystąpienia różnego rodzaju działań niepożądanych. Najczęściej są to zaburzenia pracy żołądka i jelit. Pacjenci zgłaszali takie objawy jak:

  • świąd;
  • duszności;
  • obrzęki twarzy i naczynioruchowe;
  • rumień;
  • nudności;
  • osutkę;
  • reakcje alergiczne;
  • bóle żołądka;
  • bóle głowy.

Sinupret może okazać się skutecznym środkiem podczas leczenia stanów zapalnych zatok i dróg oddechowych. Regularne stosowanie preparatu jest w stanie pomóc w silnych dolegliwościach związanych z układem oddechowym. Mimo że lek jest dostępny bez recepty, w określonych przypadkach (choroby, alergie, ciąża) należy skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *