Scyntygrafia to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej. Wywodzące się z medycyny nuklearnej badanie metodą scyntygrafii, opiera się na wykorzystaniu promieniotwórczych izotopów, emitujących promieniowanie gamma do zobrazowania budowy i czynności narządów oraz całych układów, np. układu kostnego czy limfatycznego. Scyntygrafia pozwala niezwykle szybko i precyzyjnie zlokalizować patologiczne zmiany w ciele. Na czym w praktyce polega to badanie? Gdzie je wykonać i jak się do niego przygotować?
Na czym polega badanie scyntygraficzne?
Scyntygrafia pozwala stworzyć szczegółowy i wielowymiarowy obraz badanego narządu, np. serca czy nerek, na podstawie danych zarejestrowanych przez specjalną kamerę wykrywającą izotopy, które wytwarzają promieniowanie gamma. Badanie scyntygraficzne jest poprzedzone podaniem badanemu niewielkiej dawki farmaceutyków zawierających odpowiedni izotop, który w badaniu będzie pełnił funkcję radioznacznika. Gammakamera wychwytując miejsca gromadzenia się znacznika w ciele badanego, pozwala stworzyć swego rodzaju mapę zawierającą informację o miejscach, w których zachodzą patologiczne zmiany, np. rozwija się choroba nowotworowa. Scyntygrafia, mimo zastosowania promieniotwórczych związków, jest bezpieczną, nieinwazyjną, szybką i bardzo rzetelną metodą diagnostyczną – radioznacznik jest neutralny dla zdrowia i podawany w niewielkiej dawce, , a po badaniu szybko wydalany przez organizm.
Co pokazuje scyntygrafia i kiedy się ją stosuje?
Scyntygrafia ujawnia zaburzenia w budowie i działaniu różnych narządów. W obrazie zarejestrowanym przez gammakamerę szczególnie istotne są miejsca dużego nagromadzenia izotopu oraz obszary, gdzie radioznacznik nie występuje. Do najczęściej stosowanych we współczesnej medycynie wariantów tego badania należą zwłaszcza: scyntygrafia kości, scyntygrafia płuc, scyntygrafia serca czy scyntygrafia nerek. Badanie scyntygraficzne jest nieocenionym narzędziem diagnostycznym w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Scyntygrafia pozwala nie tylko szybko zlokalizować rozwijający się nowotwór, ale też umożliwia sprawną weryfikację obecności przerzutów, a także skuteczne rozpoznanie zaburzeń czynnościowych oraz patologicznych zmian w budowie serca, płuc, tarczycy, wątroby.
Scyntygrafia – gdzie wykonać badanie gammakamerą?
Badanie scyntygraficzne kości czy poszczególnych narządów może być wykonane jedynie w specjalistycznej pracowni i pod kontrolą fachowców z dziedziny medycyny nuklearnej. Scyntygrafia wymaga również zastosowania bardzo nowoczesnego sprzętu i z tego powodu nie jest dostępna w każdej placówce diagnostycznej. Scyntygrafię w dowolnej wersji można jednak wykonać w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Affidea, pioniera nowoczesnych badań diagnostyki obrazowej oraz terapii onkologicznej w Polsce i Europie. Na stronie Affidea poświęconej scyntygrafii wszyscy zainteresowani znajdą też bardziej szczegółowe informacje na temat badania.
Jak przygotować się do scyntygrafii?
Scyntygrafia nie wymaga zwykle specjalnego przygotowania. Na pewno do placówki diagnostycznej należy przyjść wcześniej, ponieważ znacznik z izotopem podaje się (zwykle dożylnie) kilkanaście minut przed badaniem, a w przypadku scyntygrafii kośćca nawet kilkadziesiąt. Przy scyntygrafii należy zadbać o odpowiedni strój. Musi być on wygodny, ale przede wszystkim pozbawiony wszelkich metalowych elementów. Do placówki warto zabrać ze sobą sporą butelkę z wodą, by wykorzystać ją po scyntygrafii. Zaleca się bowiem dużo pić po badaniu scyntygraficznym, ponieważ pozwoli to szybciej wydalić wraz z moczem przyjęty przed badaniem izotop.
Zobacz też:
- Koronarografia, czyli specjalistyczne badanie drożności tętnic wieńcowych
- Badanie poziomu D-dimerów – jakie są ich normy we krwi?
- Badanie EKG – na czym polega i kiedy stosuje się elektrokardiografię?
- Syndrom Marfana – codzienność z chorobą. Jak objawia się zespół Marfana i czy można go leczyć?
- Ból wątroby – skąd się bierze? Sprawdź, jak możesz z nim walczyć!
- Badanie neurologiczne – jak wygląda wizyta u lekarza neurologa i na czym polega badanie?
- Jakie badania warto wykonać, aby ocenić stan zdrowia serca?
- Odruch kolanowy – czym jest i czy trzeba go badać?