Ból

Ból wątroby – skąd się bierze? Sprawdź, jak możesz z nim walczyć!

Ból wątroby – skąd się bierze? Sprawdź, jak możesz z nim walczyć!

Lista zadań, z jakimi musi się zmierzyć każdego dnia twoja wątroba, jest długa. Narząd ten odgrywa ważną rolę m.in. w procesie trawienia tłuszczów i w gospodarce hormonalnej. Jednak najważniejszym zadaniem wątroby jest odtruwanie organizmu i usuwanie z niego szkodliwych toksyn. Dlaczego ból wątroby to poważny problem? Co możesz zrobić, by go pokonać? Na te pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w naszym artykule!

Co musisz wiedzieć o wątrobie? 

Wątroba odgrywa w organizmie bardzo ważną rolę, a podstawowa wiedza na temat tego narządu może pomóc ci w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości związanych z jej pracą. Dlaczego jest tak ważna i jak rozpoznać ból wątroby? 

Gdzie znajduje się wątroba? 

Aby rozpoznać problemy związane z tym narządem, musisz wiedzieć, gdzie jest wątroba. Ten potężny narząd jest integralną częścią przewodu pokarmowego. Znajduje się pod prawym żebrem, tuż pod przeponą. Od dołu z wątrobą sąsiadują z kolei żołądek i jelita. Każde jej powiększenie staje się przyczyną bólu. Wątroba naciska bowiem na sąsiadujące z nią narządy i powoduje to niemały dyskomfort.

Jak zbudowana jest wątroba?

Wątroba jest narządem o dość specyficznej budowie. Zbudowana jest z miękkiej tkanki, która wyróżnia się sporą elastycznością. Wątroba jest narządem dobrze ukrwionym, co jest zasługą tętnicy wątrobowej oraz żyły wrotnej. Bardzo ważną rolę odgrywają też hepatocyty – komórki wątrobowe, stanowiące aż 80% masy całego organu. To dzięki nim wątroba może brać udział w wielu procesach fizjologicznych oraz produkować odpowiednią ilość żółci. 

Ból wątroby – objawy, których nie możesz zignorować

Ból wątroby objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Najważniejszym symptomem jest kłucie w prawym boku, tuż pod żebrem. Pojawienie się takiego problemu świadczy o tym, iż doszło do powiększenia wątroby i zaczyna ona naciskać na sąsiadujące narządy. A powiększona wątroba to znak, że pora zadbać o ten narząd w szczególny sposób. Objawy, które również mogą być niepokojące, to: 

  • zmęczenie;
  • apatia;
  • niestrawność;
  • wzdęcia;
  • zaburzenia koncentracji;
  • gorączka.
Zobacz także:  Ból łokcia – co może oznaczać? Przyczyny, diagnostyka i leczeni

Ból wątroby – przyczyny problemów z pracą wątroby

Można wskazać wiele czynników, które mają wpływ na stan twojej wątroby. Dlaczego wątroba boli? Zwykle jej ból ma związek ze stylem życia oraz sposobem odżywiania się. Leki, alkohol, tłusta dieta – oto najwięksi wrogowie tego narządu. 

Dieta, która szkodzi wątrobie 

Jednym z najczęstszych problemów jest ból wątroby po jedzeniu. Niestety, wiele osób nie przywiązuje większej uwagi do tego, co znajduje się na ich talerzach. Przetworzona żywność pełna konserwantów, tłuszcze – wszystko to przekłada się na stan wątroby. Pamiętaj, że codziennie powielane złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej wątroby, a to oznacza m.in. znaczne powiększenie narządu i ból wątroby. 

Alkohol – jak wpływa na wątrobę?

Równie częstym zjawiskiem jest ból wątroby, którego przyczyna tkwi w zbyt częstym zaglądaniu do kieliszka. Alkohol pośrednio jest źródłem takich chorób, jak:

  • alkoholowe stłuszczenie wątroby;
  • marskość wątroby. 

Gdy pojawia się ból wątroby po alkoholu, leczenie staje się bardzo ważne. Podstawą jest tu odstawienie alkoholu i przyjmowanie leków wspierających regenerację wątroby.

Ból wątroby – leki i ich wpływ na pracę wątroby 

Ból wątroby doskwiera zwłaszcza tym osobom, które zbyt często sięgają po leki. W wielu z nich mogą się znajdować substancje, które mają toksyczny wpływ na wątrobę. Na całym świecie po środki farmakologiczne sięga się zbyt często, dlatego ból wątroby po lekach staje się jednym z powszechniejszych wyzwań dla lekarzy na całym świecie. Pamiętaj zatem, by ograniczyć listę przyjmowanych leków tylko do tych, które są niezbędne. 

Ból wątroby – co jeszcze może go powodować? 

Niezdrowe jedzenie, nadmiar leków i zbyt częste picie alkoholu są częstymi przyczynami problemów z wątrobą. Pamiętaj jednak, że ból wątroby może mieć też związek z innymi problemami. Ból wątroby może towarzyszyć:

  • kamicy żółciowej;
  • zatruciom pokarmowym;
  • zakażeniom wirusowym i bakteryjnym;
  • chorobom wątroby (np. marskości, stanom zapalnym lub rakowi). 

Ból wątroby – co robić, by odzyskać dobrą formę 

Ból wątroby zwykle pojawia się w chwili, gdy narząd ten jest już poważnie osłabiony. To dlatego nie można ignorować bólu. Jakie kroki musisz podjąć w chwili, odczujesz pierwsze symptomy problemów? Jak leczyć wątrobę i wspierać proces jej regeneracji? Podpowiadamy.

Ból wątroby – domowe sposoby na wspieranie tego narządu 

Wątroba jest narządem wyjątkowym i czasem zaskakuje lekarzy zdolnością do regeneracji. W walce z bólem tego narządu pomogą ci leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Możesz też wykorzystać liczne warzywa i zioła na ból wątroby. Do tych najskuteczniejszych zaliczają się:

  • ostropest plamisty – bardzo dobre źródło sylimaryny i najlepszy sojusznik tych, którzy chcą w naturalny sposób oczyścić wątrobę;
  • karczoch – skutecznie oczyszcza wątrobę z toksyn i pobudza ją do produkcji żółci;
  • pokrzywa zwyczajna – oczyszcza organizm, a przy okazji wspiera pracę wątroby;
  • burak – sok z tego warzywa pozwala przeprowadzić szybki i skuteczny detoks wątroby, ułatwia też rozkładanie w niej nadmiaru tłuszczu.
Zobacz także:  Ból dziąseł – dlaczego się pojawia? Dowiedz się, co może oznaczać i jak dbać o dziąsła

Jakich składników warto szukać w codziennej diecie? 

Co jeść, by wspierać wątrobę? Szczególnie ważne przy bolącej wątrobie będą: 

  • cholina (witamina B4) – bierze udział w produkcji lecytyny, dzięki czemu ma istotny wpływ na stan wątroby i jej pracę;
  • ornityna – aminokwas, który skutecznie chroni wątrobę przed wpływem mocznika;
  • sylimaryna – chroni ją przed stanami zapalnymi i procesem włóknienia, oczyszcza ze szkodliwych toksyn i wspiera proces jej regeneracji. Sprawdza się jako wsparcie dla osób walczących z marskością lub stłuszczeniem wątroby, Może być skuteczna również jako lek na stany zapalne. 

Zdrowa dieta to podstawa przy bólu wątroby 

Gdy ból wątroby zaczyna ci utrudniać życie, musisz zadbać o swoją dietę. Przy problemach z tym narządem zalecana jest dieta lekkostrawna, która go zbytnio nie obciąży. Jedz częściej, za to w mniejszych ilościach. Idealnym rozwiązaniem będzie 4-5 mniejszych posiłków, dzięki czemu ból wątroby nie pozbawi cię radości delektowania się dietetycznymi przysmakami. 

Co możesz jeść? Chudy nabiał, chude mięsa i tłuszcze roślinne, owoce i warzywa – oto podstawa menu przy bolącej wątrobie. 

Ból wątroby – czego nie można jeść?

Z twojego menu muszą natomiast zniknąć takie produkty, jak: 

  • tłuste mięsa i sery;
  • majonez;
  • dania smażone;
  • chipsy i inne przekąski;
  • niektóre warzywa, np. czosnek, cebula i fasola;
  • przetworzona żywność. 

Dlaczego warto skonsultować się z lekarzem, gdy wątroba boli?

Ból wątroby może być problemem chwilowym, związanym z nieprawidłową dietą i stylem życia, może jednak świadczyć o początkach poważnych problemów z tym narządem. Jeśli zatem boli cię wątroba, umów się z hepatologiem. Co może ci doradzić lekarz? 

Ból wątroby – lekarz i jego wsparcie 

Na co możesz liczyć, gdy znajdziesz się pod opieką specjalisty? Przede wszystkim, na regularne badania, dzięki którym wszelkie nieprawidłowości związane z pracą wątroby zostaną wykryte w porę. Jeśli chcesz skorzystać z porady hepatologa, wybierz się najpierw do lekarza rodzinnego po skierowanie. Następnie udaj się do poradni, w której taki specjalista przyjmuje. Co czeka się w poradni hepatologicznej?

Ból wątroby – badania, które warto wykonać 

W znalezieniu odpowiedzi na pytanie, skąd wziął się w danym przypadku ból wątroby, pomogą odpowiednie badania. Jakie? 

Zobacz także:  Co na ból kolan? Lepsze są domowe sposoby, czy sprawdzone środki farmaceutyczne?

Próby wątrobowe

To badanie krwi ma jeden cel – sprawdzić, czy twoja wątroba pracuje w odpowiedni sposób. Zazwyczaj próby wątrobowe wykonuje się co roku, dzięki czemu kontrola jest bardziej skuteczna. Podczas takich badań oznaczana jest wartość enzymów wątrobowych i bilirubiny, co znacznie ułatwia diagnozowanie chorób wątroby. 

Badanie GGTP

GGTP tzw. gamma-glutamylotranspeptydaza to enzym, dzięki któremu lekarz może zyskać wiele cennych wiadomości na temat stanu wątroby pacjenta. badanie poziomu GGTP nie bez powodu zajmuje ważne miejsce w diagnostyce chorób wątroby. Dzięki niemu można w porę wykryć choroby miąższu wątroby, nowotwory lub schorzenia, za powstanie których odpowiedzialny jest alkohol.

Badanie moczu

Czy ból wątroby ma coś wspólnego z moczem? Teoretycznie nie, choć badanie moczu jest kolejnym źródłem informacji na temat pracy narządu. Obecność bilirubiny w moczu może na przykład świadczyć o marskości wątroby lub o stanie zapalnym wywołanym przez wirusy. Z kolei ciemne zabarwienie moczu często ma związek z zaburzonym odpływem żółci. 

USG wątroby

USG to bardzo ważne badanie, które pozwala ustalić wielkość wątroby oraz jej strukturę. Dzięki regularnym badaniom USG można śledzić zachodzące zmiany, a jednocześnie wykrywać takie zmiany, jak torbiele czy guzki.

Tomografia wątroby 

USG jest badaniem niezwykle istotnym, jednak jego dokładność pozostawia sporo do życzenia. Tam, gdzie potrzebny jest dokładniejszy obraz, wykonywana jest tomografia. Przy guzkach, torbielach i chorobach nowotworowych takie badanie odgrywa bardzo ważną rolę. 

Scyntygrafia wątroby

Scyntygrafia także pomaga w odnalezieniu przyczyny bólu wątroby. Do jej zobrazowania wykorzystywane są tu promieniotwórcze izotopy. Dzięki nim można skuteczniej wykrywać stany zapalne oraz guzy nowotworowe. 

Gdy już wiesz, co na ból wątroby pomaga najlepiej, możesz skutecznie łagodzić dolegliwości związane z pracą tego narządu. Pamiętaj jednak, że najlepiej zrobisz wtedy, gdy zaczniesz dbać o wątrobę przed pojawieniem się pierwszych dolegliwości związanych z jej powiększeniem lub uszkodzeniem. Odpowiednia dieta i unikanie alkoholu z pewnością ograniczą ryzyko.


Zobacz też:
Archiwum: wrzesień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *