Ból

Rodzaje bólu głowy: objawy, przyczyny, leczenie

Rodzaje bólu głowy: objawy, przyczyny, leczenie

Poznaj najważniejsze informacje na temat bólu głowy: rodzaje, przyczyny, objawy i dowiedz się, kiedy warto skonsultować problem z lekarzem. Przekonaj się, że ból głowy to dolegliwość, która wcale nie musi towarzyszyć ci na co dzień!

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Może być odczuwany jako tępy ucisk, silne kłucie lub delikatne, ale nieprzyjemne ćmienie. W przypadku bólu głowy rodzaje i przyczyna mogą być różne, jednak mechanizm jego powstawania jest niemal zawsze taki sam. Co dzieje się w twoim ciele, gdy boli cię głowa? To dolegliwość, która niezależnie od przyczyny jest związana z funkcjonowaniem układu krążenia. Gdy czujesz ból, oznacza to, że w twoich naczyniach krwionośnych pojawiło się nadciśnienie. Sam mózg jest pozbawiony wolnych zakończeń nerwowych, które odbierają bodźce bólowe, ale już w otaczających mózg oponach jest ich bardzo dużo. Gdy naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem napływu dużej ilości krwi, powodują bolesny ucisk na zakończenia nerwowe w oponach mózgowych.

Samoistne i wtórne rodzaje bólu głowy

W jaki sposób lekarz może sklasyfikować twój ból głowy? Rodzaje bólu dzieli się w zależności od przyczyny powstawania. Specjaliści rozróżniają ból samoistny i wtórny. Pierwszy z nich występuje w sytuacji, gdy jego przyczyną nie jest żadna inna choroba. Do tej kategorii zalicza się np.: 

  • migreny;
  • bóle klasterowe;
  • bóle napięciowe. 

Wtórny ból głowy to taki, który towarzyszy innym chorobom:

  •  stanom zapalnym;
  • infekcjom;
  • nadciśnieniu;
  • nerwobólom.

Ból głowy – przyczyna

Choć na całym świecie z powodu bólu głowy zgłasza się do lekarza nawet 4–8% populacji, to na temat tej dolegliwości wiemy stosunkowo niewiele. Najpopularniejszy rodzaj bólu głowy, napięciowy, jest prawdopodobnie związany ze stresem, ale jego dokładne przyczyny są nieznane. W wielu innych przypadkach można jednak dość precyzyjnie określić, co powoduje u ciebie dolegliwości.

Do popularnych przyczyn bólu głowy należą:

  • stany zapalne: w uchu, zatokach, jamie ustnej;
  • grypa;
  • choroby oczu;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • stres;
  • zapalenie opon mózgowych;
  • problemy hormonalne;
  • nadużywanie alkoholu i papierosów;
  • urazy.

Czy to migrena? Migrenowy ból głowy: rodzaje i przyczyny

Osoby, które cierpią na migrenę, uważają, że tego rodzaju bólu głowy nie sposób pomylić z żadnym innym. Jak jednak rozpoznać migrenowy ból głowy, gdy przytrafi ci się po raz pierwszy? Typowa migrena trwa najczęściej od kilku godzin do nawet trzech dni. Charakterystyczna dla tej dolegliwości jest powtarzalność objawów. Najpierw pojawiają się zwiastuny migreny (do kilku dni przed atakiem): problemy z koncentracją, przemęczenie, drażliwość. Następnie następuje faza aury, objawiająca się problemami neurologicznymi (zaburzenia widzenia, drętwienie kończyn). Kulminacją jest migrenowy ból głowy odczuwany silnie z jednej strony głowy. W przypadku migrenowego bólu głowy rodzaje symptomów mogą się różnić u poszczególnych osób. Sama choroba ma prawdopodobnie podłoże genetyczne.

Rodzaje punktowego bólu głowy: z tyłu, na skroniach, z przodu – co to może oznaczać?

W przypadku wielu rodzajów bólu głowy objawy są dość podobne: tępy, uporczywy ból o jednakowym natężeniu. Może się jednak zdarzyć, że ból będziesz odczuwać punktowo – w okolicach skroni, z tyłu głowy lub na czole. Co mogą oznaczać poszczególne dolegliwości? 

Jeżeli boli cię głowa:

  • z tyłu: jest to prawdopodobnie napięciowy ból głowy. Pojawia się w sytuacjach stresowych, w wyniku zmęczenia lub zbyt małej ilości snu. Uważaj jednak: niektóre rodzaje bólu głowy z tyłu mogą być objawami chorób. Jeśli ból jest pulsujący, może oznaczać początki nadciśnienia tętniczego. Jeśli boli cię tył głowy po prawej lub lewej stronie, a jednocześnie szyja, możliwe, że rozpoczyna się u ciebie infekcja. Bóle głowy w tylnej części są także często powiązane z napięciami w kręgosłupie;
  • na skroniach: ból po jednej lub po obu stronach głowy ma często charakter napięciowy lub wysiłkowy. Pojawia się także podczas niektórych chorób: infekcji bakteryjnych i wirusowych, zapalenia ucha, zatok, stanów zapalnych zębów i jamy ustnej. Szczególnym rodzajem bólu głowy na skroniach jest ból klasterowy, uważany za jeden z jego najsilniejszych rodzajów;
  • na czole: ból głowy z przodu głowy może być objawem przewlekłego zapalenia zatok. To także typowy objaw bólu napięciowego.

Poszczególne rodzaje bólu głowy mogą świadczyć także o poważnych chorobach. Nie martw się jednak na zapas – wówczas prawie zawsze towarzyszą im inne objawy.

Zanim sięgniesz po tabletkę: niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z różnymi rodzajami bólu głowy

Pamiętaj, że leki tylko łagodzą odczuwanie dolegliwości, ale nie rozwiązują ich przyczyn. W kwestii bólu głowy nie warto iść na skróty – jeśli poświęcisz trochę czasu na odkrycie źródła problemu, łatwiej będzie ci znaleźć skuteczne rozwiązanie.

W radzeniu sobie z różnymi rodzajami bólu głowy mogą pomóc:

  • techniki relaksacyjne: stosowanie olejków eterycznych, masaży, akupunktury;
  • zmiana nawyków: nauka radzenia sobie ze stresem, unikanie używek, ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami;
  • zapewnienie sobie ergonomicznego miejsca pracy;
  • odpoczynek na świeżym powietrzu.

Leki przeciwbólowe łagodzące ból głowy: rodzaje, stosowanie, środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie leków na ból głowy nie jest wskazane. Są jednak sytuacje, w których trudno jest funkcjonować bez tabletek na ból głowy. Rodzaje bólu nie mają tu znaczenia – jeśli nie możesz z tego powodu asnąć, masz trudności z koncentracją i odczuwasz rozdrażnienie, nie wahaj się sięgnąć po doraźne wsparcie.

Jakie tabletki najlepiej sprawdzą się w przypadku bólu głowy? Rodzaje i przyczyna bólu są tutaj kwestią drugorzędną. Najważniejszy jest skład leków – działanie przeciwbólowe mają powszechnie występujące substancje: paracetamol, ibuprofen i aspiryna. Według badań paracetamol i ibuprofen mają podobną skuteczność w łagodzeniu bólu. Ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie, dzięki czemu możesz częściowo zwalczyć także przyczynę bólu, np. stan zapalny w zatokach, jamie ustnej czy uchu. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen, są substancjami, które może zażywać większość osób.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku aspiryny. Gdy przyjmujesz leki przeciwbólowe zawierające ten składnik aktywny, pamiętaj, że może on wywoływać dość dużą ilość skutków ubocznych, między innymi problemów żołądkowo-jelitowych. Wchodzi też w interakcje z innymi lekami – uważaj przede wszystkim na łączenie aspiryny z paracetamolem. Jej przyjmowanie nie jest zalecane w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Do lekarza z bólem głowy? Nie lekceważ tych objawów!

Pamiętaj, że do lekarza możesz udać się zawsze, gdy niepokoi cię cokolwiek w kwestii twojego stanu zdrowia. Nie musisz się obawiać, że specjalista potraktuje twoje obawy niepoważnie – ból głowy to częsta dolegliwość, ale może świadczyć także o poważnym schorzeniu.

Kiedy warto udać się do lekarza z bólem głowy? Przede wszystkim nie lekceważ sytuacji, gdy ból utrzymuje się przez długi czas (np. towarzyszy ci codziennie) i gdy jest na tyle silny, że nie daje się złagodzić za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych. Niepokojące mogą być dodatkowe objawy: nudności i wymioty, zawroty głowy, zaburzenia widzenia.

Lekarz rodzinny, do którego zgłosisz się w pierwszej kolejności, skieruje cię do specjalisty lub zleci dodatkowe badania, np. tomografię komputerową.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *