Porady medyczne

Recepty elektroniczne – co musisz o nich wiedzieć?

Recepty elektroniczne – co musisz o nich wiedzieć?

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale recepty elektroniczne są z nami już od ponad trzech lat. Zostały wprowadzone w styczniu 2019 roku. Mieliśmy więc dość czasu, aby ocenić, czy faktycznie możemy mówić w ich przypadku o rewolucji w świecie medycyny. Naszym zdaniem jest to temat, któremu zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej.

Czym jest e-recepta?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym w ogóle recepta elektroniczna jest. Zasadniczo nie różni się ona względem recepty papierowej pod względem swojego najważniejszego zadania – za jej okazaniem będziemy mogli kupić w aptece potrzebne nam lekarstwo. Pozornie różnica jest więc niewielka, prawda? Zamiast kartki papieru musimy pokazać w telefonie cyfrowy dokument, który otrzymaliśmy na naszego maila lub w wiadomości SMS. W praktyce jednak różnic jest więcej, ale o tym za chwilę.

Recepta online zawiera takie informacje jak nazwę leku, sposób dawkowania, cenę, datę ważności oraz imię i nazwisko lekarza, który wystawił dokument. Aby otrzymać receptę na naszego maila lub w postaci wiadomości SMS, musimy zarejestrować się w Internetowym Koncie Pacjenta. Na szczęście nie jest to trudne zadanie. Wystarczy nam do tego Profil Zaufany.

Za pośrednictwem naszego konta sprawdzimy, jakie recepty otrzymaliśmy, sprawdzimy również historię naszych zwolnień oraz dokumenty medyczne. Co również istotne, do tych danych może mieć dostęp również personel medyczny. Dzięki nim będzie w stanie udzielić nam lepszej pomocy, gdy ta będzie nam potrzebna.

Najważniejsze zalety recepty elektronicznej

Jak już wspomnieliśmy, e-recepta jest lepszym rozwiązaniem względem pisemnej wersji tego dokumentu. Przede wszystkim jej dużym atutem jest czytelność. Chyba każdy z nas słyszał żarty o niewyraźnym piśmie, z którego słyną lekarze. Problem polega na tym, że ktoś to pismo zapisane na recepcie musiał umieć rozszyfrować. Niestety, farmaceuci pracujący w aptekach czasami popełniali błędy, wskutek których pacjent otrzymywał niewłaściwy preparat. Choć nie były to bardzo częste sytuacje, to jednak się zdarzały, a skutki takich pomyłek mogły być tragiczne. Recepta elektroniczna ten problem niweluje.

W dodatku pacjent ma więcej czasu na zrealizowanie e-recepty. Nie musimy więc udawać się do apteki od razu, jeśli ta akurat nie jest nam po drodze. W przypadku antybiotyków musimy zgłosić się do apteki w ciągu siedmiu dni od wydania nam recepty. Na leki odurzające i psychotropowe mamy trzydzieści dni, a preparaty immunologiczne to aż sto dwadzieścia dni.

Mimo wszystko warto wspomnieć o tym, że e-recepty mają również pewne minusy, które nie wynikają z nich samych. Chodzi oczywiście o technologię. Wiele starszych osób nie rozumie, w jaki sposób może otrzymać taką receptę elektroniczną. Choć założenie Profilu Zaufanego oraz Internetowego Konta Pacjenta nie jest niczym trudnym, to jednak dla osób, które nie korzystają z komputera może być to zadaniem kłopotliwym. Tymczasem to właśnie starszy ludzie najczęściej korzystają ze stałych leków, więc to między innymi one najbardziej skorzystałyby z recepty elektronicznej. Na ten moment doraźnym rozwiązaniem może być po prostu pomoc drugiej osoby w załatwieniu wszystkich formalności drogą internetową.

Strony wydające e-recepty

Uważamy, że osobny wątek należy się stronom, dzięki którym możemy uzyskać receptę elektroniczną. Są sytuacje, gdy nie potrzebujemy pilnej pomocy lekarza, a po prostu musimy otrzymać stosowny dokument, aby kupić preparat, który stale zażywamy. Może być to na przykład antykoncepcja. W takiej sytuacji skorzystanie ze strony internetowej jest po prostu wygodnym rozwiązaniem. Z lekarzem możemy skonsultować się między innymi za pośrednictwem takich portali jak https://e-recepta.net/recepta

Ważne jest to, że e-recepta działa na terenie całej Polski. Dzięki temu możemy otrzymać dokument za pomocą prostej procedury, a następnie udać się do apteki. Jest to również przydatne w przypadku zwolnienia chorobowego. Jeśli czujemy się źle i wiemy, że nie damy rady udać się do pracy, to pójście do lekarza również może być problematyczne. Na szczęście zwolnienie online uzyskamy w łatwy i szybki sposób. W ten sposób będziemy mieć stosowny dokument dla naszego pracodawcy. Nie pozostaje wówczas nic innego jak tylko skupić się na odpoczynku i regeneracji.

Podkreślmy jednak jedną ważną rzecz. Jeżeli czujemy się naprawdę źle, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. W innym wypadku możemy doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Lekarstwo to jedno, ale fachowa ocena specjalisty jest tak samo a może i nawet bardziej istotna.

Czy czeka nas rewolucja?

Chyba każdy z nas widzi, że nasz świat się zmienia. Widać to gołym okiem. Choć często są to zmiany wprowadzane stopniowo, przez co możemy ich aż tak nie odczuwać, to jednak one postępują. I naszym zdaniem powinniśmy się z tego cieszyć. Nie da się ukryć, że przed nami ciężki czas, jeżeli chodzi o demografię. Wielu lekarzy jest już w wieku przedemerytalnym, dlatego za jakiś czas może jeszcze bardziej brakować specjalistów. W dodatku medycy poświęcają duże ilości czasu czynnościom administracyjnym. Na szczęście możemy ich nieco odciążyć, między innymi za pośrednictwem cyfryzacji. W ten sposób lekarze mogą mieć więcej czasu dla pacjentów.

Oczywiście cyfryzacja oznacza również szereg wyzwań. Jeszcze nie wszystko działa w pełni tak, jak powinno. Swego rodzaju problemem są pacjenci, którzy nie radzą sobie z obsługą komputera. Mimo wszystko musimy szukać cyfrowych rozwiązań, które nam pomogą. W innym razie może czekać nas ogromny kryzys. Istotne będzie natomiast odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo danych. Ataki hakerskie są realnym problemem, na który musimy być gotowi poprzez wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń.

Widzimy jednak również liczne plusy, które mogą sprawić, że lekarzom będzie łatwiej zadbać o zdrowie pacjentów. Ciekawym rozwiązaniem jest między innymi zdalny monitoring zdrowia pacjenta. Dzięki niemu lekarz może na odległość kontrolować, czy zdrowie danej osoby nie jest zagrożone. To świetne rozwiązanie, ponieważ taki człowiek nie musi przebywać w szpitalu, dopóki jego stan zdrowia jest stabilny, a tym samym nie będzie blokował łóżka osobom potrzebującym pomocy na już.

Treść promocyjna


Zobacz też:
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *