Większość ran ciętych to tylko niegroźne uszkodzenia naskórka. Zdarza się jednak, że rana cięta jest na tyle głęboka, że dociera do mocno ukrwionych i unerwionych tkanek. Wówczas silne krwawienie może stanowić poważne zagrożenie. Dowiedz się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji!
Rana cięta bardzo często powstaje podczas wykonywania codziennych czynności, np. przygotowywania posiłków w kuchni. To właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie zatamować krwawienie w takim przypadku i jak prawidłowo wykonać opatrunek. Poniżej znajdziesz informacje, jak to zrobić.
Czym charakteryzuje się rana cięta?
O ranie ciętej mówi się wówczas, gdy dojdzie do przecięcia skóry i położonych głębiej tkanek za pomocą ostrego przedmiotu o równych krawędziach. Takim przedmiotem może być nóż czy fragment szkła. Charakterystyczne dla rany ciętej są gładkie brzegi – skóra i tkanki nie są poszarpane, co przyspiesza ich gojenie.
Rana cięta może mieć różną głębokość. Przy powierzchownych skaleczeniach uszkodzony zostaje tylko naskórek i skóra właściwa. Niektóre rany cięte sięgają jednak znacznie głębiej, aż do ścięgien, naczyń krwionośnych, a niekiedy nawet narządów wewnętrznych. Wówczas towarzyszy im bardzo silne krwawienie.
Czy rana cięta jest niebezpieczna dla zdrowia?
O tym, czy rana cięta jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, decyduje przede wszystkim jej głębokość. Jeśli ostry przedmiot uszkodzi tylko skórę, to zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Głębsze rany są natomiast niebezpieczne ze względu na możliwość wystąpienia krwotoku. W przypadku takiego zranienia najlepiej udać się po pomoc do szpitala. Niektóre obszerne rany cięte, których brzegi są mocno oddalone od siebie, wymagają szycia chirurgicznego. Taka interwencja przyspiesza gojenie, minimalizuje ryzyko zakażenia, a także zapobiega powstawaniu rozległych blizn.
Pierwsza pomoc w przypadku rany ciętej
Najważniejszym zadaniem podczas udzielania pierwszej pomocy przy ranach ciętych jest oczyszczenie uszkodzonego miejsca i zatamowanie krwawienia. Warto pamiętać, by osoba, której udzielasz pomocy, siedziała lub leżała. Przy utracie większej ilości krwi zdarzają się bowiem omdlenia.
Aby prawidłowo oczyścić i opatrzyć ranę ciętą, postępuj według następujących kroków:
- Jeśli rana jest poważna, a krwawienie obfite, wezwij pomoc medyczną.
- Odsłoń zranione miejsce – zdejmij odzież, ewentualnie biżuterię czy obuwie.
- Sprawdź, czy rana jest zanieczyszczona. Jeśli tak jest, możesz użyć czystej wody, by zmyć zabrudzenia. Pamiętaj, by nie dotykać przy tym bezpośrednio zranionego miejsca. Do odkażania i czyszczenia nie używaj alkoholu ani innych silnie działających środków, obecnie nie zaleca się też już używania wody utlenionej.
- Zatamuj krwotok. Nałóż na ranę ciętą opatrunek jałowy i odpowiednio go zamocuj.
- Jeśli przez opatrunek zacznie przeciekać krew, nie usuwaj go, ale dołóż kolejne warstwy.
- Jeśli w ranie znajduje się ciało obce, nie ruszaj go. Postaraj się je ustabilizować za pomocą opatrunku. Usunąć ciało obce z rany może tylko lekarz.
- W przypadku, gdy uszkodzona została jedna z kończyn, postaraj się ją unieruchomić. Nogę możesz ustabilizować za pomocą odpowiednio długiego przedmiotu (np. kija od szczotki), a ramię umieścić na temblaku z chusty trójkątnej.
- Przez cały czas kontroluj stan osoby poszkodowanej.
Kiedy wezwać pomoc medyczną do rany ciętej?
Przy płytkich zranieniach wystarczy samodzielne oczyszczenie i odkażenie zranionego miejsca, a następnie nałożenie na nie opatrunku. Z pomocy medycznej powinno się skorzystać w następujących przypadkach:
- gdy krwawienie przez długi czas nie ustaje lub gdy z rany intensywnie tryska krew;
- gdy w ranie ciętej znajduje się ciało obce;
- gdy rana jest rozległa i wymaga szycia chirurgicznego;
- gdy rana jest mocno zanieczyszczona i istnieje duże ryzyko zakażenia.
Choć rana cięta, ze względu na silne krwawienie, wygląda groźnie, zazwyczaj nie ma czego się obawiać. Gdy zrani się osoba w twoim otoczeniu, najlepiej jak najszybciej przystąp do udzielania pierwszej pomocy!
Zobacz też:
- Ciało obce w ranie – co robić? Pierwsza pomoc krok po kroku
- Opatrywanie ran – jak wygląda pierwsza pomoc w nagłych przypadkach?
- Rana postrzałowa – jak udzielać pierwszej pomocy?
- Czy wysięk z rany zawsze jest groźny? Sprawdź, jak wpływa na proces gojenia!
- Rana kłuta – jak opatrzyć? Rodzaje ran i skaleczeń. Dowiedz się, jak udzielić pierwszej pomocy i zatamować krwotok!
- Pierwsza pomoc w przypadku wypadku na budowie
- Dowiedz się, ile zwolnienia po amputacji palca możesz otrzymać?
- Czy laser może usunąć bliznę bez śladu?