Nowotwory

Rak trzustki – trudny do wyleczenia, rzadki i groźny nowotwór

Rak trzustki – trudny do wyleczenia, rzadki i groźny nowotwór

Rak trzustki może być nowotworem pierwotnym lub stanowić przerzut z innych narządów. Niezależnie od tego, jest on zawsze dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jakie są objawy raka trzustki? Jak przebiega jego leczenie? Czy można zapobiec tej chorobie? Na te i wiele innych nurtujących cię pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Nie czekaj i zdobądź te cenne informacje. 

Trzustka a rak

Trzustka to bardzo ważny narząd, który zlokalizowany jest w jamie brzusznej. Pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim trzustka wydziela ważne dla organizmu hormony takie jak insulina i glukagon. Dostarcza także do jelita cienkiego enzymy, dzięki którym możliwe jest trawienie białek, tłuszczy i węglowodanów. Nie da się zaprzeczyć, że narząd ten jest niezwykle ważny dla człowieka.

Rak trzustki to bardzo groźny nowotwór, który może powstać w każdym miejscu trzustki. To dosyć rzadki nowotwór, jednak jego rokowania nie są dobre dla pacjentów. Jakie są objawy raka trzustki? Przez długi czas nie daje on żadnych sygnałów, które mogłyby zaniepokoić pacjenta. Gdy objawy te już się pojawią, może być za późno na podjęcie skutecznego leczenia ze względu na zaawansowane stadium. Właśnie dlatego mówi się, że ten nowotwór jest trudny do wyleczenia. Objawy, które w końcu się pojawiają, zależą przede wszystkim dokładnie od tego, gdzie dokładnie zlokalizowany jest guz. 

Przyczyny raka trzustki

Kto znajduje się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o raka trzustki? To schorzenie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Ryzyko wzrasta również z wiekiem. Nie da się wskazać konkretnej przyczyny pojawienia się raka trzustki. Można wskazać także na pewne inne dolegliwości, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka trzustki, a zalicza się do nich między innymi: 

  • cukrzycę;
  • niewyleczone wrzody;
  • nadwagę i otyłość;
  • przewlekłe zapalenie trzustki;
  • nadużywanie alkoholu i papierosów;
  • nieodpowiednia dieta;
  • zanieczyszczenie środowiska. 

Jak widać na pojawienie się nowotworu trzustki może wpłynąć wiele czynników. Wielu chorobom po prostu nie da się zapobiec, jednak prowadzenie odpowiedniego stylu życia i kształtowanie zdrowych nawyków to jeden ze sposobów na redukcję ryzyka pojawienia się groźnych dolegliwości. 

Rak trzustki a dziedziczenie

Na szczególną uwagę zasługuje kwestia dziedziczenia raka trzustki. Istnieje przekonanie, że rak trzustki jest uwarunkowany genetycznie i wykrycie wadliwych genów, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia może być jedynym ratunkiem. Osoby, które są obciążone ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych, ponieważ były już takie przypadki w rodzinie, koniecznie powinny wykonać odpowiednie badania genetyczne i stale kontrolować swój stan zdrowia.

Rak trzustki – pierwsze objawy

Jakie pierwsze objawy raka trzustki powinny wzbudzić twoją czujność? Wiesz już, że schorzenie to na początku może nie dawać żadnych symptomów. Dolegliwości, jakie może wywołać ta choroba, zależą przede wszystkim od miejsca guza, jego wielkości, a także stopnia, w jakim zdążył się rozwinąć. Jednak do głównych objawów, które mogą wskazywać na tę chorobę, należą: 

  • żółtaczka;
  • gorączka;
  • ból brzucha;
  • wymioty;
  • biegunki lub zaparcia;
  • brak apetytu;
  • utrata masy ciała;
  • wzdęcia;
  • przelewanie w brzuchu;
  • osłabienie;
  • zapalenie trzustki;
  • zakrzepica;
  • wodobrzusze;
  • guz, który można wyczuć w nadbrzuszu. 

Jak szybko postępuje rak trzustki?  

To wszystko jest kwestią indywidualną. Jednak biorąc pod uwagę, że w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów, to w momencie wykrycia choroba jest już na tyle zaawansowana, że choroba może bardzo szybko postępować. Rak trzustki z przerzutami ostatnie stadium to stan, który zagraża życiu, a rokowania nie są najlepsze. Z tego względu ważne jest jego wczesne wykrycie. Nie można lekceważyć żadnych symptomów, a od razu należy udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. 

Rak trzustki – badania i diagnoza

Wspomnieliśmy już, że wczesna diagnoza raka trzustki jest utrudniona przez to, że nie daje on na tym etapie żadnych objawów. Niezbędne jest wykonywanie podstawowych badań, takich jak morfologia i kontrolowanie stanu całego organizmu, nawet jeśli nie odczuwasz niepokojących dolegliwości. Takie rutynowe badania mogą wykryć niektóre choroby i nawet uratować życie. Kluczową rolę w diagnozie raka trzustki odgrywa konsultacja z lekarzem i szczegółowy wywiad, wykonanie odpowiednich badań Jakie badania można wykonać? Przede wszystkim badanie USG, tomografię komputerową, biopsję, czy rezonans magnetyczny. Jednak wszystko zależy od lekarza i przeprowadzonego wywiadu.

Rak trzustki – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie nowotworu trzustki, stosuje się przede wszystkim chemioterapię, radioterapię i chirurgiczne usunięcie zmiany. W przypadku każdej choroby nowotworowej liczy się czas, dlatego ważne jest wczesne wykrycie zmian. Największe szanse na przeżycie daje oczywiście całkowite usunięcie zmiany, jednak jest to możliwe tylko i wyłącznie przy bardzo wczesnym rozpoznaniu choroby. Akurat przy raku trzustki, który zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów, wczesne wykrycie jest znacznie utrudnione. Oczywiście takie chirurgiczne usunięcie zmiany, podobnie jak i inne operacje, niesie ze sobą ryzyko powikłań. 

Rak trzustki – rokowania

Czy istnieje jeszcze jakaś szansa dla chorego, gdy nowotwór został wykryty zbyt późno, aby można było usunąć zmianę operacyjnie? W takich przypadkach stosuje się leczenie paliatywne. Na czym ono polega? To terapia, której celem jest jedynie wydłużenie życia pacjenta, redukcja bólu i zapewnienie mu komfortowego życia, na ile to możliwe. W takich przypadkach niestety rokowania dla chorych na raka trzustki nie są najlepsze. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium jest choroba i czy są przerzuty na inne narządy. 

Rak trzustki a brak apetytu

W czasie chorób związanych z układem pokarmowym, w tym także przy raku trzustki, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie u chorego niedożywienia. Jest to bardzo duży problem, którym trzeba się zająć w trakcie terapii. U osoby chorej może pojawić się brak apetytu, biegunki czy wymioty. Dodatkowym czynnikiem nasilającym wymienione dolegliwości jest stres związany z chorobą. W związku z tym do organizmu nie są dostarczane wystarczające ilości niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, co prowadzić do niedożywienia. Taki stan w przypadku chorób nowotworowych dodatkowo obciąża organizm pacjenta i bardzo go osłabia. Konsekwencjami, z jakimi musi mierzyć się chory, jest obniżenie nastroju i znaczne pogorszenie samopoczucia, bóle głowy i duże osłabienie. 

W takich przypadkach niezbędna jest interwencja lekarza, a pacjentowi podaje się specjalną żywność medyczną, która w małej objętości dostarcza wiele kalorii i potrzebne składniki odżywcze. Zadbanie o ten aspekt jest bardzo ważne, szczególnie gdy chory jest przygotowywany do zabiegu chirurgicznego. Jego organizm powinien być silny i przygotowany na trudne chwile po operacji. 

Profilaktyka raka trzustki

Czy można zapobiec rakowi trzustki? To bardzo trudne pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Oczywiście można podjąć pewne działania profilaktyczne, które obniżają ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Co możesz wprowadzić do swojej codzienności, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie w tym kontekście? Przede wszystkim zaleca się zrezygnowanie z palenia papierosów, ograniczenie spożywania alkoholu i stosowania innych używek, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Ważna jest ogólna zmiana stylu życia, wybieranie zdrowych potraw i unikanie tłustych i niezdrowych dań. To kilka prostych kroków, które mogą uchronić cię przed poważnymi konsekwencjami choroby nowotworowej. Dbaj o swoje zdrowie i nie lekceważ żadnych niepokojących sygnałów, które wysyła ci organizm. 

Zdrowy styl życia i kształtowanie pozytywnych nawyków to bardzo ważny czynnik, który może uchronić cię przed licznymi chorobami. Często nie doceniamy wagi podstawowych rzeczy w codziennym życiu. To właśnie spożywanie zdrowych i zbilansowanych posiłków, podejmowanie aktywności fizycznej, dbanie o sen, zrezygnowanie z używek i redukcja stresu ma największy wpływ na stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Skup się na podstawach i słuchaj swojego organizmu, a z pewnością poczujesz się znacznie lepiej. Zdrowie to największa wartość w życiu, dlatego bezwzględnie trzeba o nie dbać.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Karol pisze:

    Moja teściowa zmarła na raka trzustki. Doskonale pamiętam, jak bardzo się z nim męczyła. Pomimo tego, że była moją teściową, to była też naprawdę fajną osobą. Szkoda, że już jej nie ma z nami, ale niestety – taki los.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *