Ból

Ból trzustki – objawy, których nie możesz zignorować. Jakie są symptomy najczęstszych chorób trzustki?

Ból trzustki – objawy, których nie możesz zignorować. Jakie są symptomy najczęstszych chorób trzustki?

Wbrew pozorom, nie zawsze da się łatwo zidentyfikować objawy – ból trzustki była nieoczywisty. Co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o ból trzustki? Objawy i to, czy pochodzą z tego narządu, potwierdzi lekarz. Ty jednak z tego tekstu dowiesz się, jak rozpoznać ból trzustki i poznasz choroby, na które narząd ten jest narażony w największym stopniu. 

Ból trzustki – objawy, które warto znać

Objawy bólu trzustki często są ignorowane lub mylone z dolegliwościami żołądkowymi. Chcesz uniknąć takiego problemu? Sprawdź, jak rozpoznać ból trzustki. Objawy nie będą wówczas dla ciebie mylące.

Gdzie znajduje się trzustka? 

Trzustka jest narządem o charakterystycznym, gruszkowatym kształcie. Jej długość może wynosić od 12 do 20 cm, a waga dochodzić nawet do 100 g. Znajduje się w górnej części jamy brzusznej, tuż za żołądkiem, pod lewym żebrem. Głowa trzustki przylega do dwunastnicy, a jej ogon – do śledziony. 

To właśnie lokalizacja sprawia, że pierwsze symptomy świadczące o problemach z tym narządem często są błędnie interpretowane. Dodatkowym kłopotem jest bliskość kręgosłupa, przez co niektóre dolegliwości uznawane są za przejściowy ból pleców. To pułapka, w którą łatwo wpaść.

Jeśli jednak masz podstawową wiedzę na temat tego narządu, jesteś w stanie w porę wykryć problem i rozpoznać ból trzustki. Objawy wymagają jednak zdolności obserwacji organizmu i podstawowej dedukcji.

Kiedy najczęściej atakuje ból? 

Jednym z najczęstszych problemów jest ból trzustki po jedzeniu. Objawy takie mogą się pojawić również po spożyciu alkoholu – szczególnie wtedy, gdy nie uda ci się zachować umiaru. Troska o zdrową dietę i rezygnacja z używek to podstawa profilaktyki, dzięki której możesz zminimalizować ryzyko pojawienia się poważnych problemów z tym narządem. 

Zobacz także:  Skąd bierze się ból kolan z tyłu? Rodzaje bólu i jego źródła

Jakie czynniki sprzyjają problemom z trzustką? 

Ponieważ objawy bólu trzustki są bardzo uciążliwe, a nawet najdrobniejsze choroby tego narządu mogą mieć negatywny wpływ na jakość twojego życia, musisz w porę zadbać o ten narząd. Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi chorób trzustki?

Czasem na problemy z tym narządem wpływa genetyka, wiele chorób rozwija się jednak jako skutek niezdrowego stylu życia. Największymi zagrożeniami dla tego narządu są: 

  • palenie papierosów; 
  • otyłość;
  • wiek – ryzyko pojawienia się problemów z trzustką znacznie się zwiększa po ukończeniu 60. roku życia;
  • zła dieta, w której pojawia się za dużo węglowodanów oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. 

Ból trzustki – objawy najbardziej typowe 

Jakie objawy daje ból trzustki i w jaki sposób odróżnić go od innych dolegliwości? Przy podstawowej wiedzy na temat anatomii nie jest to takie trudne.

Gdy boli trzustka, możesz mieć wrażenie, jakby twoje nadbrzusze objęła bardzo mocno zaciśnięta obręcz. Ból pojawia się nagle, często tuż po posiłku. Jest zwykle ostry, co odróżnia go od piekącego bólu żołądka. 

Jeśli chodzi o ból trzustki, objawy możesz odróżnić jeszcze w jeden sposób. Pamiętaj, że żołądek znajduje się w centralnej części nadbrzusza, z kolei trzustka bardziej z lewej. Niestety, bólowi trzustki może towarzyszyć szereg innych objawów, uzależnionych od tego, z jaką chorobą masz do czynienia.

Ból trzustki – objawy i przyczyny. Jakie choroby mogą zaatakować ten narząd?

Trzustka narażona jest na wiele chorób, a każda z nich może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, jakie w przypadku bólu trzustki objawy szczególnie warto mieć na uwadze.

Objawy raka trzustki – ból pleców to nie wszystko

Rak trzustki jest chorobą, w przypadku której śmiertelność od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jest to bardzo złośliwy nowotwór, który szybko atakuje sąsiednie narządy. Zwykle bywa wykrywany zbyt późno, co skutkuje tragicznymi statystykami. Aż co drugi chory, który umiera na chorobę nowotworową, cierpi właśnie na raka trzustki. 

Zobacz także:  Ból śledziony – naucz się go rozpoznawać i reaguj!

Jak to wygląda w przypadku polskich pacjentów? Zaledwie 7% chorych żyje ok. 5 lat, a 25% ok. roku od chwili wykrycia choroby. Dlaczego ten nowotwór zbiera tak śmiertelne żniwo? Bo ból trzustki i objawy atakującego nowotworu często są ignorowane, a choroba wykrywana na tym etapie, na którym nie można wyciąć guza lub, gdy stwierdzono już przerzuty na inne narządy. Efekt? Skuteczne leczenie jest już niemożliwe. Niepokojącym zjawiskiem jest też fakt, iż choroba ta wykrywana jest u młodych ludzi. 

Co powinno zwrócić twoją uwagę, jeśli chodzi o objawy raka trzustki? Ból pleców to dopiero początek. Alarmujące są też:

  • bóle brzucha;
  • bóle pojawiające się w rejonie kręgosłupa, w szczególności jego środkowego odcinka;
  • ogólne problemy z trawieniem;
  • znaczny spadek masy ciała;
  • żółtawy odcień skóry.

Jeśli zauważysz takie objawy, musisz szybko udać się do lekarza. Przy raku trzustki cenny jest każdy dzień. 

Ból trzustki – objawy stanu zapalnego 

Zapalenie trzustki może mieć charakter ostry lub przewlekły. Na pojawienie się stanu zapalnego wpływa wiele czynników. Częstą przyczyną zapalenia trzustki, szczególnie ostrego, okazują się częste spożywanie alkoholu i niezdrowa dieta. Komplikacje związane z leczeniem kamicy żółciowej to kolejna przyczyna późniejszych problemów z bólem trzustki. Objawy, na które musisz zwrócić uwagę, różnią się zależnie od charakteru choroby.

Objawy ostrego zapalenia trzustki:

  • ból w nadbrzuszu,który promieniuje w stronę kręgosłupa; 
  • nudności i wymioty;
  • gorączka.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki:

  • bóle brzucha;
  • biegunki i wzdęcia;
  • spadek masy ciała;
  • problemy związane z tolerancją glukozy

Ból trzustki – jakie objawy świadczą o torbielch? 

Bólem trzustki objawiać mogą się również torbiele. Pojawiają się one zwykle w wyniku komplikacji podczas leczenia zapalenia trzustki. Ponieważ mogą się one przemienić w zmianę złośliwą, wymagane są stała kontrola nad nimi oraz wykonywanie regularnych badań. 

Zobacz także:  Ból zatok – skąd się bierze? Jak go pokonać?

Ważne jest też odpowiednie leczenie, dzięki któremu można uporać się z tak uciążliwymi objawami jak:

  • ból trzustki;
  • nudności;
  • wzdęcia;
  • wymioty.

Częstym problemem w przypadku torbieli jest też utrata apetytu oraz znaczny spadek masy ciała.

Jak monitorować stan trzustki?

Chcesz mieć pewność, że z twoją trzustką wszystko jest w porządku? Nie chcesz czekać z rozpoczęciem potencjalnej kuracji do chwili, gdy trafisz do lekarza z powodu bólu trzustki? Objawy i ich rozpoznawanie to jedno – pamiętaj, że profilaktyka jest ważniejsza. Opiera się ona przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań kontrolnych. 

W przypadku trzustki pomocne mogą się okazać:

  • USG, dzięki któremu można wykryć m.in. powiększenie trzustki lub torbiele;
  • tomografia komputerowa;
  • rezonans magnetyczny dróg żółciowych;
  • rezonans trzustki;
  • badania laboratoryjne, m.in.: poziom lipazy w surowicy krwi, badanie wskaźników wątrobowych i białka CRP.

Wiesz już, jak wygląda ból trzustki, jakie objawy daje i dlaczego nie należy ich ignorować. Choroby trzustki mogą mieć poważne konsekwencje. Pamiętaj, że im prędzej poinformujesz swojego lekarza o bólu trzustki i objawach towarzyszących, tym większa szansa na powrót do zdrowia.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *