Choroby

Przepuklina pępkowa u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Przepuklina pępkowa u dzieci i dorosłych  –  przyczyny i metody leczenia

Czy przepuklina pępkowa jest groźna? W jaki sposób leczy się przepuklinę pępkową u dzieci i  dorosłych? Kiedy udać się do specjalisty? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Co to jest i jak wygląda przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa ma postać niewielkiego uwypuklenia na brzuchu w okolicy pępka. Jest efektem przemieszczenia się elementów jamy brzusznej. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Przypadłość ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. 

Przepuklina pępkowa u dziecka zazwyczaj nie wymaga interwencji i samoistnie znika. Z kolei przepuklina pępkowa u dorosłych może powodować ból. Wszystko zależy również od jej wielkości. Jedno jest pewne, jeśli zauważysz u siebie symptomy, które mogą wskazywać na pojawienie się przepukliny, koniecznie od razu udaj się do lekarza. Zaniedbana i nieleczona przepuklina może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Przepuklina pępkowa u dziecka

Przepuklina pępkowa u dzieci występuje dosyć często i jest efektem niezrośnięcia się tak zwanego pierścienia pępkowego. Powinien on obkurczyć się samoistnie po porodzie, jednak nie zawsze się tak dzieje. Ma postać małego guzka przy pępku, który jeszcze bardziej się uwypukla podczas płaczu malucha. Jednak nie powinno to budzić niepokoju, ponieważ przepuklina pępkowa u dziecka powinna wchłonąć się sama, bez ingerencji z zewnątrz. Oczywiście nie oznacza to, że konsultacja z lekarzem jest zbędna. Zdarza się bowiem, że u dzieci przepuklina pępkowa zamiast się zmniejszać, zaczyna się rozrastać. Powoduje to dolegliwości bólowe, a nawet wymioty i problemy z wypróżnieniem. 

Przepuklina pępkowa u dorosłych

U osób dorosłych również może wystąpić przepuklina pępkowa. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa otyłość. W takich przypadkach warto od razu skonsultować się z lekarzem. Gdy przepuklina jest mała, może okazać się, że podobnie jak w przypadku dzieci, nie będzie konieczna interwencja. W większości przypadków należy podjąć odpowiednie leczenie przepukliny pępkowej. O wszystkim decyduje lekarz, który najlepiej oceni, co dokładnie ci dolega.

Co może być przyczyną przepukliny?

Przyczyną wystąpienia przepukliny u dzieci jest niezrośnięty pierścień pępkowy. Powinien się zrosnąć w niedługim czasie po odcięciu pępowiny. Natomiast u dorosłych przepuklina pępkowa nabyta jest wynikiem słabej wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Po prostu jest konsekwencją osłabienia powłok brzusznych. Ryzyko wystąpienia przepukliny u dorosłych zwiększa otyłość, ciąża, częste zaparcia i wyczerpująca praca fizyczna.

Jakie są objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa to jedna z tych dolegliwości, którą można dosyć łatwo rozpoznać. Głównym objawem przepukliny pępkowej jest widoczne uwypuklenie na brzuchu w okolicy pępka. Symptomy, które mogą zwiastować, że pojawi się przepuklina pępkowa, jest:

  • ból i uczucie dyskomfortu w okolicy pępka;
  • pojawienie się małego, miękkiego guzka.

Jednak czasem dolegliwość ta może mieć silniejszy przebieg. Wtedy możesz zobaczyć uwypuklenie i odczuwać:

  • silny ból;
  • obrzęk;
  • nudności i wymioty. 

Nie wolno lekceważyć żadnych objawów u dziecka ani u osób dorosłych. Najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. 

Jak wygląda leczenie przepukliny pępkowej u dzieci i dorosłych?

Wiesz już, że przepuklina pępkowa u dzieci powinna wchłonąć się samoistnie. Pamiętaj jednak, że mimo tego, dziecko powinno być pod stałą kontrolą odpowiedniego lekarza. Jak w takim razie przebiega leczenie przepukliny pępkowej u dorosłych?

W większości przypadków wymagane jest przeprowadzenie operacji na przepuklinę pępkową. Bardzo często jest to jedyne wyjście, aby pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Jeśli przepuklina pępkowa pojawi się u kobiety w ciąży lekarz czeka, aż dziecko przyjdzie na świat, a następnie wyznacza termin operacji. Jedno jest pewne, jeśli podejrzewasz u siebie lub u malucha przepuklinę pępkową, niezwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Doświadczony specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, przeprowadzi niezbędne badania i zaproponuje odpowiednie leczenie. 

Przepuklina pępkowa nie jest groźnym schorzeniem. Jednak nieleczona może prowadzić do niedrożności jelit, a nawet zagrażać życiu. Nie bagatelizuj żadnych objawów i udaj się do lekarza, gdy tylko zobaczysz jakieś niepokojące objawy. Takie działanie pozwoli ci szybko rozwiązać problem i cieszyć się zdrowiem.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2021

Udostępnij

Jeden komentarz

  1. Dawid pisze:

    Moja babcia miała właśnie przepuklinę pępkową i choć jest naprawdę silną kobietą, którą ciężko jest złamać i która nie czuje bólu, to jednak nie było z nią zbyt dobrze podczas tego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *