Żaden ból w ciele nie jest normalnym zjawiskiem. Świadczy o tym, że w organizmie pojawiła się jakaś nieprawidłowość. Ostry ból brzucha zwykle pojawia się nagle, w bardzo dużym nasileniu. Czasem ustępuje samoczynnie, lecz w innych sytuacjach dolegliwości nasilają się przez kolejne dni. Mogą dokuczać ci bardziej przy kaszlu, aktywności fizycznej lub nagłej zmianie pozycji. Czy takie ostre bóle brzucha oznaczają bezwzględną konieczność wizyty w przychodni? Dowiedz się, skąd bierze się ta dolegliwość.
Ostre bóle brzucha – rozpoznanie przyczyny
Niektóre przyczyny ostrego bólu brzucha nie są groźne dla twojego zdrowia i wcale nie nie jest konieczna natychmiastowa reakcja. Z kolei inne wymagają błyskawicznego leczenia specjalistycznego i wizyty w szpitalu. Jak je od siebie rozróżnić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Kiedy wyleczysz nagły, ostry ból brzucha domowymi sposobami?
Poniższe przyczyny dolegliwości bólowych w jamie brzusznej zdarzają się dość często. Istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że zjadłeś coś, co ci zaszkodziło niż że spotkała cię jakaś choroba. Jeżeli twoje dolegliwości wyglądają następująco, raczej nie ma powodów do obaw:
- zatrucie pokarmowe – pojawia się w niedługim czasie po zjedzeniu posiłku. Najczęściej za tę dolegliwość odpowiada bakteria Salmonella. W takiej sytuacji nie hamuj wymiotów ani biegunki – jest to naturalny sposób na pozbycie się szkodliwych substancji przez twój organizm. Zadbaj jednak o jego odpowiednie nawodnienie;
- zapalenie błony śluzowej żołądka – zauważysz ostry ból brzucha w jego górnej części oraz nudności i wymioty. To także jest reakcja twojego ciała na obecność niepożądanych składników. Bezpośrednią przyczyną może być infekcja, nadużycie alkoholu, stosowanie niektórych leków lub po prostu nieprawidłowa dieta. Zwalczysz ból, stosując środki rozkurczowe i alkalizujące;
- miesiączkowanie – to najczęstsza przyczyna ostrych bóli brzucha wśród kobiet. Pojawiają się przeważnie przed i na początku miesiączkowania. Ból może promieniować do krzyża, a w niektórych przypadkach towarzyszą mu nawet nudności, wymioty, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Warto wówczas zastosować środki rozkurczowe i przeciwbólowe.
Nigdy nie należy jednak ignorować takich objawów. Uważnie obserwuj swój organizm – niewykluczone, że dzieje się z nim coś poważniejszego.
Nagły ostry ból brzucha na dole i po prawej stronie
Powszechną przyczyną ostrego bólu brzucha jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Jak rozpoznać to schorzenie? Dolegliwości najpierw odczuwalne są po środku jamy brzusznej, w niedalekiej odległości od pępka. Gdy zapalenie postępuje, ból wyraźnie przemieszcza się do prawej, dolnej części. Pacjenci opisują to jako nagły, ostry ból brzucha na dole. Intensywność zależy od stopnia zaawansowania zapalenia.
Choroba wyrostka robaczkowego objawia się też następującymi dolegliwościami:
- brakiem apetytu;
- nudnościami;
- wymiotami;
- podwyższoną temperaturą ciała.
Ból może nasilać się podczas kaszlu, poruszania się lub uciskania zmienionego chorobowo miejsca. Jest to poważna sytuacja, w której należy niezwłocznie udać się do szpitala.
Ostry ból brzucha po lewej stronie
Możesz wyraźnie sprecyzować źródło bólu, które promieniuje na jamę brzuszną od lewej strony? Może to oznaczać zapalenie uchyłka przewodu pokarmowego. Objawy towarzyszące w takiej sytuacji to:
- zaburzenia trawienia;
- wzdęcia;
- potencjalne powikłania – krwotoki, perforacje, niedrożność.
Przy ostrym bólu brzucha po lewej stronie konieczne jest leczenie antybiotykowe lub operacyjne.
Ból brzucha po ostrym jedzeniu
Ostry ból brzucha po jedzeniu może świadczyć o niestrawności, zatruciu pokarmowym lub przejedzeniu. W większości przypadków nie jest to nic poważnego – można go łagodzić domowymi sposobami i poczekać, aż ustąpi. Z drugiej strony może to też wskazywać na refluks żołądka, chorobę wrzodową lub zespół jelita drażliwego. Jeśli dolegliwości utrzymują się długo lub się nasilają – udaj się do lekarza.
Ból brzucha po ostrym jedzeniu występuje szczególnie wśród osób nieprzyzwyczajonych do takiej diety, z delikatnym układem trawiennym. Pikantne potrawy mogą wywołać refluks żołądkowo-przełykowy, kurcze brzucha lub jelit. Jeśli wiesz, że masz tendencje do takich reakcji, unikaj pikantnych potraw i przypraw. Warto też zbadać się i ustalić, czy nie cierpisz na poważniejsze schorzenie, które zostało zaostrzone drażniącym, ostrym daniem.
Nagły ostry ból brzucha i biegunka
Rozwolnienie i nietypowe oddawanie stolca często towarzyszy dolegliwościom bólowym. Nagły, ostry ból brzucha i biegunka mogą pojawić się w następujących sytuacjach:
- zapalenie uchyłka jelita grubego – towarzyszą mu też skurcze, gorączka, a czasem zamiast biegunki zdarzają się zaparcia;
- zatrucie pokarmowe;
- grypa żołądkowa;
- jeśli jest to nagły, ostry ból brzucha i biegunka połączona z ropą lub krwią w stolcu, może to być wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- nietolerancja laktozy;
- zespół nadwrażliwości jelita grubego.
Nagły ostry ból brzucha i biegunka – leczenie
W przypadku rozwolnienia pamiętaj, by pić duże ilości wody. Lepiej jednak pić mało, ale jak najczęściej. Do nawadniania idealnie sprawdzi się zwykła, niegazowana woda. Możesz też dodać do niej elektrolity dla sprawniejszego unormowania organizmu. Ogranicz w tym czasie swoją dietę do produktów lekkich i łatwostrawnych, takich jak ryż, ziemniaki, rosół, kleik lub suchary pszenne.
Nagły, ostry ból brzucha – pozostałe przyczyny
Wśród innych powodów, które przyczyniają się do ostrego bólu brzucha, można wymienić:
- ostre zapalenie przydatków;
- ciążę pozamaciczną;
- skręt torbiela;
- kolkę żółciową;
- zakrzepicę żył trzewnych;
- zator tętnicy krezkowej;
- ostre zapalenie trzustki;
- ostre zapalenie dróg żółciowych.
Bolesne dolegliwości w brzuchu mogą być też powiązane z zawałem serca, zatorowością płucną i różnymi schorzeniami w innych obszarach ciała.
Ostry ból brzucha – diagnoza i leczenie
Lekarz zawsze zaczyna od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie prawdopodobnie przejdzie do badania fizykalnego. W wielu przypadkach niezbędne jest wykonanie dalszych badań diagnostycznych laboratoryjnych. Przy ostrym bólu brzucha, lekarz może zlecić ci:
- morfologię;
- białko C-reaktywne;
- badanie ogólne moczu lub kału;
- USG jamy brzusznej;
- tomografię komputerową;
- RTG klatki piersiowej.
Dopiero na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji rozpoczyna się leczenie. Musi być ono prawidłowo dobrane do natury schorzenia. Leczenie objawów najczęściej sprowadza się do stosowania leków przeciwbólowych, jednak w ten sposób nie pozbędziesz się problemu, a jedynie go uciszysz.
Lekarz może przepisać ci specjalne antybiotyki na ostry ból brzucha. W niektórych przypadkach konieczne jest specjalistyczne postępowanie przyczynowe. Istnieją też schorzenia, które wymagają natychmiastowej reakcji operacyjnej. Zalicza się do nich:
- tętniaka aorty brzusznej;
- perforacja przewodu pokarmowego;
- ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.
Nie zwlekaj, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy. W niektórych przypadkach od czasu reakcji może zależeć twoje zdrowie, a nawet życie!
Ostry ból brzucha przeważnie wiąże się z zatruciem lub niestrawnością. Niepokojące są jednak sytuacje, w których ból nie przechodzi po zastosowaniu leków lub wręcz stopniowo się nasila. Wówczas udaj się do lekarza, który przeprowadzi dokładną diagnozę problemu. Dopiero po rozpoznaniu przyczyny, będzie można wprowadzić odpowiednie, skuteczne leczenie.
Zobacz też:
- Objaw Jaworskiego – o czym świadczy jego dodatni wynik?
- Uchyłek Meckela – wada jelita grubego, jego objawy i powikłania
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Zapalenie otrzewnej – diagnostyka i rokowania. Sprawdź, czy silny ból brzucha to objaw, który może doprowadzić do sepsy!
- Ból brzucha – najczęstsze przyczyny, sposoby łagodzenia dolegliwości. O czym świadczy przewlekły ból brzucha?
- Ból jelit – co robić gdy się pojawi? Jak rozpoznać ten rodzaj bólu brzucha?
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Ból brzucha u dziecka – co może oznaczać? Dowiedz się, co go powoduje i jak mu skutecznie przeciwdziałać