Biotyna znana jest przede wszystkim ze swojego pozytywnego działania na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w niej cząsteczki siarki wspierają ich strukturę i chronią przed uszkodzeniami. Suplementacja tej witaminy jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uzyskanie lśniących włosów, mocnych paznokci i pięknej skóry. Oprócz uzupełnienia poziomu biotyny możesz spróbować stylizacji paznokci french, aby poprawić wygląd dłoni i paznokci. Czym zaś grozi brak biotyny? Skutki niedoboru biotyny odbijają się negatywnie nie tylko na urodzie. Zaburza się wówczas synteza tłuszczów, białek i węglowodanów, a także proces oddychania komórkowego. Co to oznacza w praktyce? Jak rozpoznać niedobór biotyny i mu przeciwdziałać? Odpowiadamy, więc przeczytaj nasz tekst!
Co to jest biotyna?
Biotyna to organiczna substancja, którą zalicza się do witamin z grupy B. Znana jest jako witamina B7 i witamina H. Zawiera w sobie kwas pantotenowy i inozytol. Należy do grupy związków rozpuszczalnych w wodzie. Została odkryta w 1936 roku – w kurzym jajku. Znajduje się zarówno w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, jak i w produktach roślinnych.
Dzięki licznym badaniom dziś doskonale znana jest jej wartość. Witamina bierze udział w syntezie wielu istotnych enzymów. W dużym skrócie oznacza to, że enzymy te nie są w stanie przeprowadzać niektórych reakcji, jeśli w ich otoczeniu nie znajduje się biotyna.
Niedobór biotyny – przyczyny
Niedobór biotyny często może być przypisany substancji znanej jako awidyna. W połączeniu z biotyną tworzy ona związek, który jest niemożliwy do wchłonięcia przez ludzki organizm. W samodzielnej postaci biotyna jest raczej trwała i łatwo rozpuszczalna, szczególnie w kwaśnym otoczeniu. Jednak w połączeniu z awidyną jej właściwości zostają zaburzone.
Co jeszcze może wpływać na niedobór biotyny?
Inną przyczyną niedoboru biotyny może być działanie promieni UV. Ta witamina jest wrażliwa nie tylko na promieniowanie, lecz również na zmiany temperatury. Inne czynniki, które zaburzają jej wchłanianie i przyswajanie, to:
- duża ilość wody;
- alkohol;
- duże stężenie żeńskich hormonów;
- przetworzona żywność.
Niedobór biotyny, znanego również jako witamina H lub B7, może mieć różne przyczyny. Często jest spowodowany niewłaściwą dietą ubogą w źródła biotyny, takie jak jajka, orzechy, owoce czy mięso. Inne możliwe przyczyny to zaburzenia przyswajania witamin w przewodzie pokarmowym oraz długotrwałe stosowanie leków antybiotykowych, które mogą zaburzyć równowagę mikroflory jelitowej, wpływając na syntezę biotyny przez bakterie jelitowe.
Niedobór biotyny – objawy
Choć niedobory tej witaminy zdarzają się dość rzadko, wiążą się z dość nieprzyjemnymi konsekwencjami.
- Widoczne są przede wszystkim na skórze, która staje się ona pozbawiona koloru, zszarzała i bardziej podatna na stany zapalne i złuszczanie.
- Typowym objawem niedoboru biotyny jest też wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci i pojawienie się zajadów w kącikach ust.
Czym jeszcze skutkuje brak witaminy H?
Brak witaminy B7 szkodzi nie tylko twojej urodzie. Objawia się też gorszą wydajnością całego ciała. Do pozostałych symptomów należą:
- senność;
- osłabienie;
- apatia;
- chroniczne zmęczenie;
- stany lękowe;
- depresja;
- utrata apetytu;
- ból mięśni;
- nadwrażliwość czuciowa;
- niepokój;
- uczucie cierpnięcia dłoni.
W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet halucynacje.
Niedobór biotyny – jak sprawdzić?
Jeżeli zauważasz któreś z powyższych objawów, z pewnością możesz podejrzewać niedobór biotyny. Zanim jednak sięgniesz po suplementację, warto mieć pewność, że właśnie to jest przyczyną problemu. Podobne dolegliwości mogą towarzyszyć różnym innym niedoborom i chorobom. Niektóre z nich wymagają innego, specjalistycznego leczenia. Zaniedbanie ich może mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia. Właśnie dlatego prawidłowa diagnoza problemu jest tak istotna.
Jakie badania zdiagnozują niedobór biotyny?
Aby sprawdzić, czy masz niedobór biotyny, najlepiej wykonać morfologię krwi i panel tarczycowy. Takie badania dają też czytelne informacje o innych niedoborach. Na kondycję skóry i włosów wpływają też chociażby białko, magnez, cynk i inne witaminy z grupy B. Może okazać się, że badanie krwi nie wykaże żadnych niedoborów tych substancji. Należy wówczas czekać na dalszą diagnozę. Przyczyna może być tak banalna jak zwykły stres, ale czasem może nią być poważna choroba.
Skutki niedoboru witaminy B7
Nigdy nie ignoruj pierwszych objawów niedoboru biotyny, ponieważ ta witamina odgrywa kluczową rolę w procesie oddychania komórkowego. Gdy dochodzi do jej niedoborów, staje się to znacznie utrudnione. Co to oznacza dla urody i zdrowia? Zwiększa się przy tym ilość wolnych rodników w ciele. Brak witaminy H może też skutkować gorszą wydajnością płuc i innych narządów.
Niedobór biotyny – jak mu przeciwdziałać?
Ludzkie bakterie jelitowe wytwarzają pewną ilość biotyny, dlatego jej poważne niedobory zdarzają się dość rzadko. Niektóre powszechnie spożywane produkty spożywcze też zawierają tę witaminę. Znajdziesz ją chociażby w:
- mleku krowim;
- żółtkach jaj kurzych;
- wątróbka;
- mące pełnoziarnistej, sojowej i ryżowej;
- kalafiorach;
- orzechach ziemnych, włoskich i migdałach;
- drożdżach piwnych;
- soi;
- świeżym grochu;
- rodzynkach;
- krabach;
- ryżu;
- migdałach;
- sardynkach;
- szynce;
- marchwi;
- pomidorach;
- chudych serach.
Suplementy diety z biotyną czy naturalne źródła witaminy?
W normalnej sytuacji wymienione źródła powinny wystarczyć do pokrycia twojego zapotrzebowania na witaminę B7. Jeżeli stwierdzono u ciebie poważny niedobór biotyny, skuteczniejsze są jednak suplementy diety. Okażą się wartościowe nie tylko przy awitaminozie, lecz także po przebyciu długiej infekcji lub antybiotykoterapii.
Witamina B7 (lub H) uczestniczy w wielu różnych procesach zachodzących w organizmie, a jej brak odczujesz na własnej skórze. I to dosłownie. Niedobór biotyny w pierwszej kolejności objawia się słabymi, wypadającymi włosami, łamliwymi paznokciami i właśnie pogorszonym stanem skóry. Gdy brak witaminy utrzymuje się przez długi czas, może dojść do poważniejszych zaburzeń. Aby do nich nie dopuścić, zadbaj o odpowiedni poziom tego składnika w swojej diecie. W razie poważnych niedoborów – sięgnij po suplementy z biotyną.
Zobacz też:
- Niedobór witaminy B – objawy. Jakie produkty muszą znaleźć się w twojej diecie, by uniknąć skutków jej braku?
- Witamina C – funkcje w organizmie, objawy niedoboru i źródła
- Niedobór witaminy D w organizmie. Czy suplementacja ma sens?
- Kiedy należy zacząć suplementację witaminy B kompleks? Odpowiadamy
- Właściwości „witaminy młodości” – niedobór witaminy E i jego skutki dla twojej skóry i reszty organizmu
- Niedobór witaminy K – czy brak tej witaminy może być niebezpieczny? Poznaj potrzeby swojego organizmu
- Kwas foliowy – niedobór i jego konsekwencje. Dawkowanie i działanie witaminy B9
- Niedobór witaminy C – objawy, skutki i uzupełnianie. W jakich produktach znajduje się ta kluczowa witamina?