Krzesło prysznicowe to akcesorium, które może w znaczącym stopniu poprawić komfort odbywania kąpieli pod prysznicem przez osoby starsze, schorowane, osłabione, niedołężne oraz niepełnosprawne. Zarówno wolnostojące, jak i przymocowane do ściany krzesełko jest wsparciem nie tylko dla osób mających problemy ze sprawnym poruszaniem się w łazience, ale także ich opiekunów, pielęgniarzy.
Krzesła prysznicowe – dlaczego warto je mieć w łazience?
Krzesło prysznicowe ma na celu zabezpieczenie osoby korzystającej z prysznica, a czasem także wanny przed poślizgnięciem, przewróceniem się, co mogłoby zakończyć się bolesną kontuzją, złamaniem i sprowadzić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Krzesło pod prysznic wystarczy umiejscowić pod natryskiem, aby senior lub inna osoba chcąca skorzystać z prysznica mogła spocząć na siedzisku w wygodnej pozycji siedzącej, która zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa. Branie prysznica w takich warunkach to czysta przyjemność.
Krzesło prysznicowe – jak wybrać najlepsze?
Przed wyborem modelu krzesła prysznicowego, który spełni wszystkie oczekiwania, warto poznać cechy, którymi poszczególne różnią się od siebie. Krzesła prysznicowe posiadają rozmaite funkcje, są zbudowane z przeróżnych materiałów.
Otwory odprowadzające wodę w siedzisku
Krzesła prysznicowe projektowane są w taki sposób, aby nie gromadzić wody spływającej z obmywającej się lub obmywanej osoby. Siedzisko prysznicowe, a w niektórych modelach także oparcie posiada specjalne otwory odprowadzające wodę. Znaczna większość modeli została pomyślana tak, aby boki oparcia i siedziska posiadały uchwyty pomagające w przyjęciu bezpiecznej pozycji siedzącej.
Z czego jest zrobione krzesło pod prysznic?
Krzesło pod prysznic zazwyczaj jest wykonane z kombinacji tworzywa sztucznego (w oparciu i siedzisku) oraz aluminium lub rzadziej stali nierdzewnej w częściach utrzymujących całość konstrukcji. Choć aluminium jest w stanie ulegać korozji, jest to korozja wżerowa, która z czasem sprowadza się jedynie do pewnych mankamentów estetycznych. Materiał ten jest w pełni wystarczający, aby korzystać z akcesorium przez kilka lat i nie należy się obawiać, że przez korozję krzesła będziemy zmuszeni nabyć kolejny egzemplarz.
Krzesła prysznicowe w niektórych przypadkach posiadają miękkie piankowe siedzisko, zazwyczaj pokryte skóropodobnym tworzywem sztucznym z matową fakturą, które zabezpiecza przed ślizganiem się ciała w czasie siedzenia. Częściej spotyka się taboret prysznicowy lub stołek prysznicowy zbudowany w ten sposób, choć istnieją także krzesła pod prysznic o zamkniętej budowie wyposażone w podłokietniki i oparcie, które również posiadają miękkie siedzisko prysznicowe. W większości modeli siedzisko wykonane jest z tworzywa sztucznego, podobnie jak z resztą oparcie.
Udźwig maksymalny krzesła pod prysznic
Parametrem, który ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości krzesła pod prysznic, jest deklarowany przez producenta udźwig. Bardzo ważne jest, aby wybierać modele, których maksymalne obciążenie z pewnym zapasem przekracza wagę osoby, która będzie korzystała z krzesełka. Dzięki temu nie ryzykujemy, że części urządzenia ulegną złamaniu w wyniku przeciążenia.
Krzesło pod prysznic – składane i mobilne?
Dodatkową zaletą niektórych modeli krzeseł pod prysznic jest możliwość złożenia krzesła do kompaktowych rozmiarów. Dzięki temu w czasie, gdy przez pewien czas nikt nie będzie korzystał z krzesełka, jest łatwiejsze w przenoszeniu, składowaniu lub transporcie np. w bagażniku samochodu. Niektóre krzesła pod prysznic posiadają także kółka, co umożliwia komfortowe dowiezienie osoby niepełnosprawnej, pacjenta lub osoby, nad którą sprawujemy opiekę z innego pomieszczenia bezpośrednio pod natrysk.
Regulacja wysokości krzesła pod prysznic
Znaczna większość krzeseł pod prysznic posiada siedzisko z regulacją wysokości za pomocą wydłużanych nóżek. Dobrze jest przed zakupem poznać minimalną i maksymalną wysokość siedziska oraz upewnić się, że te parametry będą odpowiadały osobie, która zamierza z niego korzystać.
Gumowe stopki krzesełka pod prysznic
Oczywistością jest, że krzesełko prysznicowe powinno być wyposażone w gumowe stopki antypoślizgowe i trudno jest znaleźć modele wolnostojące, które nie byłyby wyposażone w ten element odpowiadający za dodatkową stabilność.
Krzesło pod prysznic – wolnostojące czy przyścienne?
Sposób montażu niektórych modeli wymaga wiercenia w ścianie kabiny prysznicowej i zawieszenie krzesełka. Krzesła przyścienne, uchylne nie zajmują dużo miejsca, gdy są złożone, dlatego w czasie, gdy nie korzysta z nich żadna osoba, która potrzebuje takiego wsparcia, prysznic może być używany przez osoby cieszące się pełną sprawnością. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w domach opieki oraz placówkach publicznych takich jak szpitale, sanatoria, gdzie ta sama łazienka jest używana przez stale zmieniające się osoby o różnym stopniu sprawności.
Krzesło pod prysznic – wiem co kupuję!
Wybór krzesła pod prysznic nie musi być przykrym obowiązkiem, jeśli wiemy, jak się za to zabrać. Zwracając uwagę na kilka kluczowych parametrów takich jak duży zakres regulacji wysokości siedziska, maksymalne obciążenie deklarowane przez producenta, to, czy jest to krzesło składane, wolnostojące, czy przykręcane do ściany, z całą pewnością będziemy wiedzieli, który model wybrać, aby spełnił nasze wszystkie oczekiwania.
Zobacz też:
- Żółta karetka – co to znaczy? Czym różni się od ambulansu pogotowia?
- Odszkodowanie za narażenie życia i zdrowia. Jak przeprowadzić ten proces?
- Jak używać apteczki pierwszej pomocy
- Jak wybrać odpowiednią bluzę dla ratownika medycznego? Co jest ważne poza polarem i odpowiednimi spodniami?
- Ile kosztuje wezwanie karetki bez ubezpieczenia? Odpowiadamy!
- Zerwany paznokieć. Ile odszkodowania PZU może zaproponować?
- Odczuwasz ból nadgarstka? Co robić, gdy nie ustępuje przez dłuższy czas? Sprawdź nasze porady!
- Odszkodowanie za pozostawiony szew. Czy ubezpieczeni mogą liczyć na świadczenia?