Ból

Kłujący ból serca – o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?

Kłujący ból serca – o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?

Serce jest najważniejszym narządem w organizmie. Bez jego sprawnej pracy ciało nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować. W tej sytuacji nie powinno dziwić, że każdy mocniejszy skurcz czy objaw bólowy w jego okolicy stają się przyczyną niepokoju. O jakich problemach ze zdrowiem może świadczyć kłujący ból serca? Sprawdź!

Zawał serca i jego objawy

Ból lewej ręki i kłucie serca mogą wiązać się z zawałem. W takim przypadku szybka pomoc lekarska staje się kwestią życia i śmierci. Jednakże, nie tylko kłujący ból serca jest objawem tego stanu zagrażającego życiu. Zawałowi serca najczęściej towarzyszą:

  • ucisk w klatce piersiowej;
  • nudności i wymioty, 
  • zmęczenie;
  • zimne poty;
  • duszność i arytmia.
  • ból pod lewą łopatką.

Sygnały takie mogą też świadczyć o rozwijającej się chorobie wieńcowej, stanowią zatem ważne ostrzeżenie. Co możesz zrobić? Zacznij dbać o serce i zmień styl życia na taki, który wyjdzie mu na dobre. Zdrowsza dieta, więcej aktywności fizycznej i relaksu – oto podstawy. Na szczęście, kłujący ból serca niekoniecznie oznacza tak poważne dolegliwości. Przyczyn kłucia w sercu i bólu pleców albo klatki piersiowej należy szukać też w innych miejscach. Gdzie? Przekonaj się!

Ból serca – kłucie i jego przyczyny nie związane z sercem

Za kłujący ból serca odpowiadać może wiele czynników. Choć kłucie serca i ból pod lewą łopatką kojarzone są z zawałem, ich przyczyn może być znacznie więcej. 

Kłujący ból serca przy oddychaniu 

O czym może świadczyć kłujący ból w okolicy serca przy oddychaniu? O wielu problemach, m.in. chorobach płuc takich jak zapalenie płuc lub opłucnej. Problem taki może się też pojawić w przypadku półpaśca – ostrej wirusowej choroby zakaźnej, której towarzyszą zmiany skórne. Czasem jednak kłujący ból serca przy wdechu to efekt naciągnięcia albo zapalenia mięśni międzyżebrowych.

Kłucie w sercu i ból pleców

Kłujący ból serca w okolicach serca może mieć związek z chorym kręgosłupem oraz problemami, które takiej przypadłości towarzyszą. Mowa między innymi o bólach żeber lub przeciążeniu mięśni na wysokości klatki piersiowej. W takim przypadku przyczyny leżą w dolegliwości ortopedycznej lub neurologicznej.

Nerwica a kłujący ból serca 

Nerwica również może objawiać się kłującym bólem serca. Jest to bardzo częsta przypadłość, na co bez wątpienia wpływa styl życia większość ludzi. Stan lękowy sprawia, że uczucie kołatania serca i towarzyszące mu ból i kłucie serca mogą się stać dla ciebie częstym problemem. 

Dieta, używki a kłujący ból serca

Ból serca, kłucie i inne, podobne objawy mogą mieć związek z nadmiarem kawy, paleniem papierosów lub piciem alkoholu. Sięganie po takie używki sprawia, że twój organizm ulega odwodnieniu, a to powoduje niedobór elektrolitów. Skutek? Ogólne pogorszenie samopoczucia i takie dolegliwości jak kłujący ból serca. 

Przyczyną problemów z sercem może być też dieta, a dokładniej – niedobory potasu i magnezu. W takim przypadku pomoże ci albo skorzystanie z suplementów diety, albo włączenie do menu takich produktów spożywczych, jak: 

  • pestki dyni;
  • otręby pszenne;
  • szpinak;
  • kasza gryczana. 

Są one dobrymi źródłami magnezu, który może cię wspierać w walce o zdrowie. Dobrymi źródłami potasu są z kolei:

  • banany;
  • ziemniaki;
  • suszone morele;
  • nasiona słonecznika. 

Równowaga potasowo-magnezowa jest kluczowa, aby kłujący ból serca nie powracał. Oczywiście, o ile jego przyczyna leży w diecie.

Dusznica bolesna 

Kłucie w sercu i ból lewej ręki mogą świadczyć o dusznicy bolesnej, znanej też jako dławica piersiowa. Oprócz tego, symptomem choroby jest wrażenie ucisku w klatce piersiowej. Objaw ten zazwyczaj ustępuje po odpoczynku. 

Czy to oznacza, że możesz ignorować objawy tej przypadłości? Nie! Przyczynami dusznicy są m.in. zmiany miażdżycowe i związane z nimi problemy z przepływem krwi. Skutkuje to osłabieniem mięśnia sercowego i jego niedotlenieniem, a takiego problemu nie możesz lekceważyć. Z tego powodu kłujący ból serca zawsze powinien być impulsem do wizyty lekarskiej.

Zapalenie osierdzia

Ostry kłujący ból w okolicy serca może być objawem zapalenia osierdzia, czyli stanu zapalnego worka, w którym znajduje się mięsień sercowy. Przyczynami takiej choroby mogą być infekcje wirusowe, których nieodpowiednie leczenie wiąże się z licznymi komplikacjami. Zapalenie osierdzia może być też skutkiem innych chorób, np. niewydolności nerek lub problemów z tarczycą.

O chorobie tej świadczą następujące objawy: 

  • kłujący ból serca, który może się nasilać podczas kaszlu;
  • duszność;
  • suchy kaszel;
  • przyspieszone bicie serca. 

Szybkie rozpoczęcie leczenia w przypadku zapalenia osierdzia jest bardzo ważne. Zwykle wymagany jest pobyt w szpitalu, po którym trzeba kontynuować kurację w warunkach domowych. Ważną rolę w terapii odgrywają leki przeciwzapalne i sterydy, a w przypadku, gdy za pojawienie się choroby winę ponoszą bakterie, również antybiotyki. 

Kłujący ból w okolicy serca to problem, którego nie możesz lekceważyć. Jeśli masz tego typu problemy, wybierz się do lekarza i wykonaj niezbędne badania. Dzięki temu możesz w porę podjąć leczenie, które uchroni cię nie tylko przed kłującym bólem serca, ale i dalszymi problemami zdrowotnymi. 


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *