Porady medyczne

Kiedy wykonuje się badanie MRI barku?

Kiedy wykonuje się badanie MRI barku?

Rezonans barku to badanie coraz częściej zalecane przez lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci sygnalizujący bolesność barku lub problemy z ruchomością stawu barkowego. Rezonans magnetyczny barku (w skrócie MR lub MRI barku) to badanie obrazowe o bardzo dużej dokładności i ogromnej wartości dla lekarza, któremu pozwala sprawniej i pewniej odnaleźć faktyczną przyczynę dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Kiedy wykorzystuje się rezonans barku w diagnostyce i jakie schorzenia oraz urazy barku pozwala on rozpoznać?

Diagnostyka obrazowa bolesnego barku – jakie badania barku wykonuje się najczęściej?

Staw barkowy to skomplikowany układ elementów, a za jego prawidłową pracę odpowiada wiele struktur – mięśni, tkanek miękkich, chrząstek, kości. Jednocześnie staw barkowy jest przez nas zazwyczaj mocno eksploatowany i przeciążany, często ulega urazom, a na jego funkcjonalność wpływ ma wiele czynników – ze szkodliwymi nawykami, wadami postawy i chorobami włącznie. Ograniczenie ruchomości stawu oraz jego bolesność to objawy, na które uskarżać się może zarówno sportowiec po kontuzji, motocyklista z pourazową niestabilnością stawu obojczykowo-barkowego, pacjent cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia neurologiczne, jak i osoba, u której rozwija się choroba nowotworowa. Ustalenie przyczyny dolegliwości w przypadku stawu barkowego nie jest więc zadaniem łatwym, a przy tym tylko prawidłowa diagnoza może zapewnić skuteczne leczenie. Aby zwiększyć szansę na poprawną diagnozę, lekarz ma do dyspozycji kilka badań, które pomogą mu „obejrzeć” staw, ocenić jego budowę i funkcjonowanie. Diagnostyka obrazowa bolesnego barku może oprzeć się o tomografię, USG stawu, RTG lub MRI barku. Warto jednak podkreślić, że to właśnie rezonans barku jest zwykle pierwszym wyborem specjalistów, ponieważ badanie MRI barku jest najbardziej precyzyjne, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka (jak np. RTG) i w odróżnieniu od badania ultrasonografem, pozwala ocenić nie tylko stan tkanek miękkich, ale każdą strukturę budującą staw barkowy. MRI barku pozwala sprawnie, bezboleśnie i bezpiecznie zobrazować wszystkie elementy odpowiedzialne za pracę barku: chrząstki, kaletki, mięśnie, ścięgna, więzadła, wykryć stan zapalny, mikrourazy, zmiany neurologiczne i naczyniowe, procesy zwyrodnieniowe, a nawet drobne ogniska komórek nowotworowych.

Zobacz także:  Alergia na pyłki, jak z nią sobie radzić?

Jak wygląda rezonans barku i na czym polega badanie?

Ponieważ rezonans barku wykorzystuje obojętne dla zdrowia fale radiowe oraz pole elektromagnetyczne, można go wielokrotnie powtarzać. Badanie jest wykonywane przy użyciu nowoczesnej aparatury, która bezboleśnie skanuje badany obszar przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Badana osoba musi pozostawać podczas badania MRI barku w bezruchu i ustalonej wcześniej przez technika pozycji.

Jak przygotować się do badania MRI barku?

Należy pamiętać, by na badanie MRI (zobacz: https://www.affidea.pl/uslugi/diagnostyka-obrazowa/rezonans-magnetyczny/)  zjawić się na czczo – najlepiej nie jeść minimum 3 godziny przed rezonansem. Można jednak pić wodę niegazowaną, a także zażyć przyjmowane na co dzień leki. Na stronie centrum diagnostycznego Affidea, którego liczne placówki na terenie Polski wykonują specjalistyczne badania diagnostyczne, w tym również rezonans barku, specjaliści prowadzący badanie MRI podpowiadają również, aby wybrać na dzień badania MRI barku odpowiedni strój. Odzież, w której zjawimy się na badanie, bezwzględnie nie może posiadać metalowych elementów, a pacjent powinien pozostawić poza pokojem badań wszystkie metalowe oraz podatne na fale magnetyczne przedmioty, np. klucze czy kartę płatniczą. Ponieważ niektóre kosmetyki czy perfumy mogą zawierać drobiny metali, nie należy stosować tego typu środków w dniu badania MRI.

Artrografia MRI stawu barkowego

Artrografia MR, czyli artrografia rezonansem magnetycznym, jest ostatnim badaniem w ścieżce diagnostycznej stawów, po RTG, USG, ew. TK i MRI bez kontrastu. Artrografia MR barku jest świetną metodą oceny patologii stawu ramiennego, a także nieprawidłowości w obrębie struktur stawu, szczególnie słabo widocznych w konwencjonalnym MRI bez kontrastu, zwłaszcza:

  • stopnia uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów,
  • uszkodzeń głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (typu SLAP),
  • niestabilności stawu ramiennego (kompleks obrąbkowo-więzadłowo),
  • uszkodzenia ciągłości torebki stawowej np. typu HAGL.

Zobacz też:
Zobacz także:  Orteza śródstopia – jak ustabilizować stawy bez konieczności zakładania gipsu?
Archiwum: lipiec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *