Poznaj kilka szczegółów na temat tej dolegliwości. Jęczmień to nic innego jak infekcja powieki. Gdy wystąpi, warto szczególnie zadbać o higienę oczu. Oczywiście ta higiena powinna być zachowana każdego dnia, ale w przypadku infekcji, powinieneś jeszcze bardziej o to zadbać. Wśród osób, u których wystąpi jęczmień, pojawia się wiele pytań. Jak się go skutecznie pozbyć? Czy może być groźny? Dlaczego pojawia się na oku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Czym jest jęczmień?
Każda dolegliwość i zmiany, które pojawiają się na oku, budzą niepokój i wiele pytań. Czym właściwie jest jęczmień? Jęczmień zewnętrzny jest zapaleniem gruczołów powiekowych przyrzęsowych. Jest to przypadłość nawracająca. Objawia się ropniem, który pojawia się zazwyczaj na obrzeżu powieki. Nie jest to groźna dolegliwość, ale z pewnością warto wiedzieć, jak postępować, gdy już się pojawi.
Przyczyny pojawienia się jęczmienia na oku
Najczęstszą przyczyną pojawienia się jęczmienia w oku są bakterie gronkowca. Do innych czynników, które sprzyjają powstawaniu jęczmienia na powiece, zalicza się:
- podeszły wiek;
- jasną karnację;
- brak dbałości o higienę;
- soczewki kontaktowe;
- alergie, cukrzyca;
- stres;
- niedobór witamin i minerałów;
- zapalenie spojówek;
- łojotokowe zapalenie skóry.
Bardzo często tarcie oczu brudnymi rękami powoduje, że do oka dostają się bakterie. Właśnie dlatego, warto zwracać na to szczególną uwagę i nie dotykać twarzy. Obniżenie odporności także może przyczyniać się do większej podatności na pojawienie się uciążliwego jęczmienia na oku.
Objawy jęczmienia na oku
Jęczmień na powiece jest bardzo łatwy do rozpoznania. Jeśli zauważysz u siebie obrzęk brzegu powieki, który połączony będzie z zaczerwienieniem i niewielkim bólem, a także łzawienie i światłowstręt, oznacza to, że na powiece może tworzyć się jęczmień. Objawy jęczmienia na oku są bardzo charakterystyczne i mogą być uciążliwe. Jeśli jęczmień na powiece nie zniknie w ciągu kilku dni, warto udać się do lekarza.
Leczenie jęczmienia na powiece
Co na jęczmień na oku? Jak wyleczyć jęczmień na oku? To pierwsze pytania pojawiające się u osoby, która musi zmierzyć się z tą dolegliwością. Jeśli oko zaczyna swędzieć i pojawia się ból i pieczenie, wtedy wiele osób zaczyna pocierać oczy, a to ogromny błąd. Pierwszą rzeczą przy pojawieniu się jęczmienia jest odpowiednia higiena. Kolejna bardzo ważna zasada, której trzeba przestrzegać, brzmi: nie wyciskać jęczmienia. Absolutnie nie wolno tego robić. Jęczmień powinien pęknąć samoistnie i zniknąć po kilku dniach.
Warto także udać się do okulisty, który dokładnie sprawdzi, co takiego pojawiło się na powiece oraz przepisze odpowiednie leki, które przyspieszą leczenie jęczmienia na oku.
Domowe sposoby na jęczmień na oku
Istnieje kilka domowych sposobów, które możesz wypróbować, aby pozbyć się jęczmienia na powiece. Jednak pamiętaj, że podobnie jak przy innych dolegliwościach, nie zaleca się podejmowania działań na własną rękę, tylko wizytę u lekarza.
- Pierwszym sposobem mogą być okłady z zielonej herbaty. Jak je wykonać? Wystarczy zaparzyć zieloną herbatę w torebce, następnie poczekać aż trochę ostygnie, jednak musi być nadal ciepła, potem możesz delikatnie przyłożyć torebkę do jęczmienia.
- Kolejnym sposobem na jęczmień, który z pewnością znany był już przez prababcie, jest pocieranie jęczmienia złotym pierścionkiem. Najpierw należy ją dokładnie umyć i rozgrzać, a następnie przyłożyć do jęczmienia na powiece. Wszystkie wymienione domowe sposoby na uniknięcie jęczmienia mają na celu ogrzanie go, dzięki czemu szybciej się go pozbędziesz.
- Jednak najlepszym sposobem jest zapobieganie, a nie leczenie. Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się jęczmienia, każdego dnia dbaj o właściwą higienę oczu.
Wiesz już, że jęczmień na oku nie jest groźną chorobą, ale tak jak przy innych dolegliwościach, nie można go zbagatelizować. Należy przede wszystkim obserwować zmianę i stosować domowe sposoby, które mogą przyspieszyć jego gojenie. Jeśli zauważysz coś niepokojącego lub jęczmień nie zniknie po kilku dniach, konieczna będzie wizyta u lekarza. Możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do okulisty. Specjalista z pewnością szybko rozpozna zmianę i wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Uchronić cię przed tą dolegliwością może odpowiednia higiena na co dzień, staranne mycie oczu, rąk i niedotykanie brudnymi rękami twarzy. Dbaj o swoje zdrowie na co dzień, prowadź aktywny styl życia i zadbaj o dietę.
Zobacz też:
- Ból oka – skąd się bierze? Dowiedz się i zadbaj o zdrowy wzrok!
- Afta na języku – jak pozbyć się jej domowymi sposobami?
- Jakie są najczęstsze przyczyny bólu oczu i oczodołów?
- Czy aparat na zęby jest bezpieczny?
- Jak uśmierzyć silny ból zęba?
- Alergiczne zapalenie spojówek – co robić, gdy oczy swędzą, pieką i puchną?
- Pęknięte naczynko w oku – kiedy należy mu się bardziej przyjrzeć?
- Zapalenie dziąseł – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać? Zwalcz stan zapalny szybko i sprawnie!
Zawsze, naprawdę zawsze, słyszałem, że na jęczmień na oku najlepsze jest wzięcie złotej (ale naprawdę musi to być złoto) obrączki i masowanie nią jęczmienia. To był zawsze sposób mojej mamy.