Porady medyczne

Jak uzupełnić brakujące zęby?

Jak uzupełnić brakujące zęby?

Brakujące zęby to dość wstydliwy problem, który tak naprawdę dotyka wielu z nas. Utrata stałego zęba nie musi oznaczać nieestetycznej luki i powstrzymywania się od uśmiechu. Na szczęście brakujące zęby można uzupełnić, na dodatek istnieje już wiele metod i każdy może dobrać odpowiednią dla swojego zgryzu i finansów.

Dlaczego należy uzupełniać braki w jamie ustnej?

Z uzupełnianiem brakujących zębów nie powinno się zwlekać, gdyż może to zatrzymać postępujący zanik kości. Poza tym zęby stanowią podparcie dla dziąseł i skóry, a bez nich skóra wiotczeje. Powstają wówczas nieestetyczne bruzdy. Oprócz tego brak zębów może prowadzić do dyskomfortu psychicznego, a także stwarzać trudności przy takich czynnościach, jak jedzenie i mówienie.

Implanty

Leczenie implantologiczne jest obecnie bardzo popularne. Można je zastosować nawet w przypadku utraty tylko jednego zęba. Istotne jest to, że implant jest w stanie przetrwać bardzo długo, nawet kilkadziesiąt lat. Czym tak naprawdę są implanty? To tytanowe śruby, które zastępują korzenie zębów i na których mocowany jest sztuczny ząb, inaczej korona. Może ona być ceramiczna, akrylowa, metalowa lub cyrkonowa. Implanty są całkowicie bezpieczną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Nie powodują skutków ubocznych, nie wymagają szlifowania pozostałych zębów. Co ważne, tytanowa śruba nie jest widoczna, toteż nikt nie zorientuje się, że mamy implanty. Wiele osób przerażonych jest ceną tej metody, ale kosztorys zależy od wielu czynników i niekiedy okazuje się, że nie jest to aż tak wysoka suma. Nawet implanty zębów w Warszawie nie muszą być niewyobrażalnie drogie, ceny zaczynają się już od mniej niż 2 tys. zł. 

Protezy ruchome

Protezy ruchome to nieskomplikowana, stosowana już od dawna metoda mająca na celu uzupełnienie brakujących zębów. Polecana jest w przypadku utraty przynajmniej kilku zębów. Z powodzeniem może być zastosowana w sytuacji całkowitej utraty uzębienia. Proteza jest wyjmowana, pacjenci korzystają z niej w ciągu dnia, a zdejmują przed snem. Przyzwyczajenie się do niej może zająć trochę czasu, ale później nie przysparza już ona problemów. Proteza ruchoma jest często najtańszym wariantem uzupełnienia uzębienia, choć co kilka lat należy ją wymienić. Konieczna jest również odpowiednia dbałość o higienę.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe, tworzące mosty to powszechnie stosowana metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Korony porcelanowe w Warszawie i innych dużych miastach można założyć w bardzo wielu klinikach, na dodatek w przystępnych cenach. Metoda ta wykorzystuje istniejące zęby, do których mocowane są korony. Istotne jest to, aby pozostałe zęby były zdrowe i znajdowały się w prawidłowych miejscach. Mosty porcelanowe to wygodne rozwiązanie, bowiem są one zamontowane na stałe, dzięki czemu pacjent czuje się z nimi bardzo komfortowo. Sztuczne zęby dobrane są tak, aby wyglądały jak naturalne. Przed ich założeniem, wykonywany jest wycisk zębów, stanowiący wzór dla koron. Istotne jest to, że mosty porcelanowe należy pielęgnować tak, jak prawdziwe zęby.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *