Porady medyczne

Jak marihuana wpływa na organizm – wg. pracownika NFZ

Jak marihuana wpływa na organizm – wg. pracownika NFZ

Marihuana dla wielu osób jest ostatnią szansą na to, by prowadzić w miarę normalne życie np. po wypadku samochodowym gdzie został odniesiony uraz. Ceniona jako skuteczny środek przeciwbólowy, wspiera pacjentów onkologicznych oraz tych, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami. Jakie czynniki sprawiają, że konopie tak dobrze radzą sobie w walce z licznymi przypadłościami? 

Jak marihuana działa na układ endokannabinoidowy? 

Jeśli chcesz zrozumieć fenomen medycznej marihuany, musisz docenić rolę układu endokannabinoidowego. Odkryto go dość późno, jednak wiedza na jego temat jest już bardzo szeroka.  

Czym jest układ endokannabinoidowy? 

układ endokannabinoidowy
Rysunek mózgu w układzie EN

Układ endokannabinoidowy to nic innego, jak sieć receptorów znajdujących się w twoim organizmie. Każdy z nich ma istotny wpływ na stan twojego zdrowia oraz nastrój jest to podstawowa wiedza, którą nabywa każdy ratownik medyczny podczas szkoleń. Dopóki poszczególne  receptory prawidłowo wywiązują się ze swoich zadań, układ endokannabinoidowy działa sprawnie. Niestety, czasem poszczególne receptory odmawiają posłuszeństwa, a to prowadzi do utraty równowagi w organizmie. 

Jak medyczna marihuana wpływa na poszczególne receptory? 

receptory w mózgu
Receptory w mózgu

W jaki sposób można przywrócić równowagę w układzie endokannabinoidowym? Wpływając na pracę poszczególnych receptorów tymi  kannabinoidami, które znajdują się w medycznej marihuanie. Są one takie same, jak te, które naturalnie występują w twoim organizmie. Jak to działa? 

Psychoaktywny fitokannabinoid THC jest zbudowany niemal identycznie jak Anandamid –  jeden z ważniejszych endokannabinoidów produkowanych przez ludzki  organizm. Anadamid łączy się z receptorem CB1 i uruchamia w nim szereg  ważnych procesów. Odpowiada on m.in za nasz nastrój psychiczny i za to, jak odczuwamy szczęście czy ból –  wyjaśnia Magdalena Nita z centrum-mk.pl, od lat zajmująca się konopnymi kuracjami. 

Zobacz także:  Złamanie kości ogonowej. Ile zwolnienia przysługuje po takim urazie?

Receptory CB1 – znaczenie i wpływ na organizm 

THC ma ogromny wpływ na receptory CB1, skoncentrowane głównie w rejonie mózgu. Dzięki odpowiednio dobranym dawkom kannabinoidów lekarz może  pomóc ci przy takich problemach, jak gorszy nastrój czy obniżony poziom bólu. Co jeszcze musisz wiedzieć o działaniu marihuany na mózg? 

Czym skutkuje brak odpowiedniej ilości endokannabinoidów? 

Gdy w twoim organizmie zaczyna brakować endokannabinoidów, zaczynają się problemy ze zdrowiem. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na problemy z układem endokannabinoidowym? Może to być przykładowo zły nastrój, ból oraz nudności. Dzięki medycznej marihuanie, ziołom na rozluźnienie mięśni i odpowiednio dobranym kannabinoidom specjalista od medycyny konopnej może uregulować pracę poszczególnych receptorów i sprawić, że układ endokannabinoidowy znów zacznie prawidłowo funkcjonować. 

Dlaczego receptory CB1 są tak ważne?

receptory cb1
Przekrój receptorów CB1

Wielu specjalistów od medycyny konopnej koncentruje się na receptorach kannabinoidowych CB1. Dlaczego? Bo to one mają największy wpływ na pracę mózgu, a ze względu na swoją rolę często nazywane są receptorami centralnymi. Receptory te mają ogromny wpływ na proces uwalniania neuroprzekaźników, a tym samym na ośrodkowy układ nerwowy. OUN steruje z kolei pracą wielu narządów wewnętrznych, odpowiada też za analizę bodźców docierających do organizmu. 

Gdzie receptory CB1 występują najliczniej? W móżdżku, układzie limbicznym oraz w 1 i 4 warstwie kory mózgowej. Są to obszary, które mają ogromny wpływ na twój stan emocjonalny, jednak na tym rola receptorów CB1 się nie kończy. 

Receptory te pojawiają się również w układach:

  • rozrodczym;
  • pokarmowym;
  • krwionośnym.

Dzięki takiej lokalizacji leki (jakie leki może podać ratownik medyczny) konopne pomogą ci nie tylko przy obniżonym nastroju czy silnym bólu, ale i przy takich problemach, jak brak apetytu. 

Znajdujące się w medycznej marihuanie kannabinoidy mają ogromny wpływ na pracę twojego mózgu oraz na funkcjonowanie układu endokannabinoidowego. Odpowiednio wykorzystane, mogą okazać się skutecznym lekiem na te przypadłości, wobec których tradycyjna medycyna pozostaje bezradna.

Zobacz także:  Jak uzupełnić brakujące zęby?

Zobacz też:
Archiwum: marzec 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *