Porady medyczne

Jak efektywnie pozbyć się kurzu i alergenów z domu?

Jak efektywnie pozbyć się kurzu i alergenów z domu?

Kurz i alergeny to nieproszeni goście, których obecność jest szczególnie uciążliwa, zwłaszcza dla alergików. U osób uczulonych na te substancje wystąpić mogą takie objawy jak katar, kichanie czy kaszel. Na szczęście kurz można łatwo wykurzyć z domu. W jaki sposób? Podpowiadamy! 

Po pierwsze wietrzenie mieszkania  

Najważniejszym krokiem w walce o mieszkanie bez kurzu i alergenów jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Wiele osób zapomina o tym zwłaszcza zimą i jesienią, gdy temperatury na zewnątrz są niskie. To jednak duży błąd. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne, mieszkanie należy bowiem wietrzyć nawet kilka razy dziennie. Najlepiej robić to rano, po południu oraz wieczorem. Jak długo należy wietrzyć dom? Oczywiście im dłużej, tym lepiej. W chłodnych miesiącach efekty w postaci mniejszej ilości kurzu zauważyć można jednak już nawet po kilku 5-10 minutowych wietrzeniach.  

A może oczyszczać powietrza? 

Dobrym pomysłem może być także oczyszczacz powietrza. Tego typu sprzęt zaleca się zwłaszcza alergikom. W ich przypadku wietrzenie może być bowiem niewystarczające. Jakościowy oczyszczacz pozwala pozbyć się z pomieszczenia m.in. kurzu domowego, pyłków roślin, sierści zwierząt czy zarodników grzybów. Tego typu zanieczyszczenia często są bowiem niewidoczne gołym okiem i zalegają w trudno dostępnych miejscach, np. na materacach, zasłonach, firanach czy dywanach.  

Dokładne czyszczenie półek i blatów  

Aby pozbyć się kurzu i alergenów, należy pamiętać również o dokładnym sprzątaniu pomieszczeń. Półki, meble i blaty należy najpierw odkurzyć na sucho, a następnie na mokro. Najlepiej wykorzystać do tego odpowiednie preparaty np. w formie mleczka lub sprayu. Warto pamiętać o tym, aby dopasować je do rodzaju powierzchni. Jak często sprzątać mieszkanie? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wiele zależy od typu pomieszczenia, liczby domowników oraz tego, czy w domu przebywają inne zwierzęta. Można jednak przyjąć, że dokładne porządki powinny odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Aby wprowadzić pewnego rodzaju nawyk, warto wytypować do tego jeden dzień w tygodniu, np. sobotę.  

Odpowiednia kolejność sprzątania  

Warto zachować również odpowiednią kolejność sprzątania. W przypadku, gdy najpierw zamieciemy podłogę i zmyjemy ją na mokro, a później zajmiemy się półkami, cały proces sprzątania nie będzie miał sensu. Prostą zasadą, która najlepiej opisuje właściwe sprzątanie, jest zasada od góry do dołu. Co to oznacza? Jako pierwsze należy dokładnie odkurzyć i wymyć wszystkie przedmioty oraz meble, które znajdują się nad podłogą. To m.in. półki, lampy, żyrandole czy firany. Dopiero po tym można przejść do odkurzania dywanów czy podłóg, a następnie umycia ich na mokro.  

Ograniczenie ilości dodatków  

Nie ma wątpliwości, że w zminimalizowaniu kurzu i alergenów pomaga również ograniczenie znajdujących się w domu przedmiotów. Oczywiście trudno pozbyć się szafy czy sofy. Najprostszym sposobem będzie usunięcie niepotrzebnych dodatków. Warto przyjrzeć się dokładnie domowej przestrzeni. Być może nie każda figurka czy ramka na zdjęcie jest nam akurat potrzebna. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kurz szczególnie „lubi” takie małe dodatki.  

Mycie okien  

Mycie okien to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Tutaj niestety nie ma żadnej alternatywy i czyste okna to konieczność. Kurz może gromadzić się bowiem nie tylko na szybach, ale także i na ramach okien czy parapetach. Problem ten nasila się zwłaszcza jesienią i zimą, gdy mieszkania są wietrzone znacznie rzadziej. Jak często należy myć okna? Zaleca się, aby wykonywać tę czynność co najmniej 3-4 razy do roku. Wiele zależy jednak od typu pomieszczenia.  

Odpowiedni odkurzacz  

W walce z kurzem i alergenami pomaga również odpowiedni odkurzacz. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów sprzętu. To m.in. odkurzacze workowe, bezworkowe oraz coraz popularniejsze ostatnio, odkurzacze pionowe. Ze względu na dużą wygodę, warto zainteresować się szczególnie tymi ostatnimi. Odkurzacze pionowe to bowiem sprzęt, którego nie trzeba chować do szafy czy pawlacza. Wystarczy postawić go w kuchni czy przedpokoju. Dzięki temu, że sprzęt jest zawsze „pod ręką”, zdecydowana większość użytkowników sięga po niego znacznie częściej niż po tradycyjny odkurzacz, który trzeba wyjąć z szafy, podłączyć do kontaktu, a po odkurzaniu znów schować.  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza? 

Dla osób, którym zależy na skutecznej walce z kurzem, szczególnie zalecany jest odkurzacz pionowy UV. Ciekawym sprzętem jest zwłaszcza odkurzacz bezprzewodowy 4w1 z technologią aktywnego mopowania POWER HYGIENIC 800 marki Electrolux. Dzięki zaawansowanej technologii, odkurzacz wychwytuje nawet 99,99% kurzu. Nie bez znaczenia jest również funkcja aktywnego sprzątania, która z powodzeniem pozwala zastąpić tradycyjnego mopa. Kupując nowy sprzęt warto zwrócić uwagę również na dodatkowe szczotki. Dzięki temu odkurzacz można stosować nie tylko do odkurzania dywanów i podłóg, ale także sof, materacy czy kanap. 


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *