Odszkodowanie

Ile odszkodowania za zerwany mięsień? Jak załatwić formalności?

Ile odszkodowania za zerwany mięsień? Jak załatwić formalności?

Ile odszkodowania za zerwany mięsień lub jego naderwanie? Nie zawsze można otrzymać odszkodowanie za taki ubytek na zdrowiu. Przysługuje ci, gdy wydarzył się np. podczas wypadku komunikacyjnego lub przy pracy.

Do naderwania mięśnia najczęściej dochodzi w okolicy łączenia mięśniowo-ścięgnistego. Szczególnie podatne na tego typu uszkodzenia są mięśnie łydek, ud, brzucha, ramion, barków i klatki piersiowej. Czy można liczyć na zwrot kosztów leczenia w przypadku takiego uszkodzenia? Wszystko zależy od sytuacji, która spowodowała naderwanie. Często przyczyną jest po prostu nieodpowiednie wykonywanie niektórych czynności. Jednak może dojść do tego też podczas wypadku przy pracy lub innego nieszczęśliwego zdarzenia. Ile odszkodowania za zerwany mięsień ci się wówczas należy?

Naderwanie mięśnia – przyczyny i objawy

Zerwanie mięśnia to uszkodzenie jego struktury bądź ścięgna, które odpowiada za przytwierdzenie włókna mięśniowego do kości. Drobniejsze urazy tylko nadwyrężają tę strukturę, po czym łatwo wrócić do zdrowia. Poważne kontuzje mogą spowodować całkowite zerwanie mięśnia, czyli przerwać ciągłość tkanki. Najczęściej dochodzi do tego podczas wykonywania gwałtownych ruchów i wykorzystywania siły eksplozywnej, która przekracza granice wytrzymałości. Zwiększone ryzyko występuje także przy ćwiczeniach bez odpowiedniej rozgrzewki.

Do typowych objawów należy nagły, silny ból, utrata siły i pozbawienie kontroli nad uszkodzonym mięśniem. O naderwaniu mogą świadczyć także krwiak, siniak lub obrzęk obolałego miejsca.

Zerwany mięsień – jak reagować?

Naderwanie lub zerwanie mięśnia poważnie ogranicza codzienne funkcjonowanie. Powrót do zdrowia trwa przeważnie około 5 dni. W pierwszych chwilach po wypadku należy zaprzestać wszelkiej aktywności fizycznej i przyłożyć zimny okład na około 15 minut. Powtarzanie tego prostego zabiegu co 3 godziny przez kolejne 3-5 dni zapobiega powstawaniu obrzęków i redukuje ból. Warto stosować też elastyczne bandaże i trzymać uszkodzony mięsień na podwyższeniu, aby umożliwić lepszy przepływ krwi.

Zobacz także:  Ile odszkodowania za szwy na palcu? Poznaj warunki wypłaty

Do specjalistycznych metod leczenia zerwanych mięśni należą:

  • laseroterapia;
  • ultradźwięki;
  • masaże;
  • krioterapia;
  • zabiegi fizykalne.

Ile odszkodowania za zerwany mięsień?

Odczuwasz powyższe objawy i zastanawiasz się, ile odszkodowania za zerwany mięsień ci się należy? Wszystko zależy od tego, jakie miejsce w twoim ciele uległo uszkodzeniu oraz co je spowodowało. W zależności od stopnia upośledzenia funkcji ruchowych, jaki powoduje ten stan, naderwanie mięśni szacuje się na 5-20% uszczerbku.

Ile odszkodowania za zerwany mięsień wskutek wypadku przy pracy? Obecnie wysokość jednorazowego odszkodowania za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że każdy procent wynosi 1133 zł. Stopień uszczerbku oceniany jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Jak uzyskać odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji?

W przypadku naderwania lub zerwania mięśnia na skutek wypadku drogowego należy zgłosić sprawę u ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli nie posiada on polisy od odpowiedzialności cywilnej, udaj się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakład powinien rozpatrzeć sprawę wniesioną przez poszkodowanego w ciągu 30 dni. Jeżeli decyzja nie będzie dla ciebie satysfakcjonująca, możesz od niej odwołać. Ostateczną drogą działania jest zgłoszenie sprawy do sądu. Podczas całego procesu warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Jeśli do zerwania mięśnia doszło przy pracy, oczywiście należy ci się odszkodowanie za wypadek przy pracy. W celu jego uzyskania koniecznie dostarcz do ZUS pełną dokumentację swojego leczenia, ocenę stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związek z wykonywanym zawodem.

Wiesz już, ile odszkodowania za zerwany mięsień możesz dostać od ubezpieczyciela. 5-20% uszczerbku na zdrowiu przekłada się na kwotę 5665-22660 zł. Ostateczna kwota, jaką możesz otrzymać, zależy od wielu czynników – miejsca w ciele, stopnia uszkodzenia mięśnia, czasu i kompleksowości leczenia, udowodnienia winy, a także konkretnego ubezpieczyciela. Dlatego warto skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym, który pomoże ci korzystnie wyjść z tej sytuacji.

Zobacz także:  Ile odszkodowania za oparzenie 2 stopnia? Jak je uzyskać?

Zobacz też:

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ratownik Medyczny