Odszkodowanie

Ile odszkodowania za zerwany mięsień? Jak załatwić formalności?

Ile odszkodowania za zerwany mięsień? Jak załatwić formalności?

Ile odszkodowania za zerwany mięsień ci się należy? Wszystko zależy od okoliczności, które spowodowały naderwanie i miejsca uszkodzenia. Ocena stopnia uszczerbku na zdrowiu jest kluczowa przy określaniu wysokości odszkodowania.

W skrócie:

  • Odszkodowanie za zerwany mięsień lub jego naderwanie nie zawsze jest możliwe, ale przysługuje w przypadku, gdy do uszkodzenia doszło w wyniku wypadku komunikacyjnego lub przy pracy. ✔️
  • Naderwanie mięśnia najczęściej występuje w okolicy łączenia mięśniowo-ścięgnistego, a najbardziej podatne na takie uszkodzenia są mięśnie łydek, ud, brzucha, ramion, barków i klatki piersiowej. ✔️
  • W przypadku zerwania mięśnia ważne jest zaprzestanie aktywności fizycznej, zastosowanie zimnego okładu i stosowanie elastycznych bandażów. Leczenie może obejmować metody takie jak laseroterapia, ultradźwięki, masaże, krioterapia i zabiegi fizykalne. ✔️
  • Wysokość odszkodowania zależy od miejsca uszkodzenia mięśnia i przyczyny, a także stopnia upośledzenia funkcji ruchowych. ✔️
  • Ocena stopnia uszczerbku na zdrowiu jest dokonywana przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS. W przypadku wypadku drogowego należy zgłosić sprawę u ubezpieczyciela sprawcy, a w przypadku wypadku przy pracy — do ZUS. ✔️

Do naderwania mięśnia najczęściej dochodzi w okolicy łączenia mięśniowo-ścięgnistego. Szczególnie podatne na tego typu uszkodzenia są mięśnie łydek, ud, brzucha, ramion, barków i klatki piersiowej. Czy można liczyć na zwrot kosztów leczenia w przypadku takiego uszkodzenia? Wszystko zależy od sytuacji, która spowodowała naderwanie. Ile odszkodowania za zerwany mięsień ci się wówczas należy?

Ile odszkodowania za zerwany mięsień?

Odczuwasz powyższe objawy i zastanawiasz się, ile odszkodowania za zerwany mięsień ci się należy? Wszystko zależy od tego, jakie miejsce w twoim ciele uległo uszkodzeniu oraz co je spowodowało. W zależności od stopnia upośledzenia funkcji ruchowych, jaki powoduje ten stan, naderwanie mięśni szacuje się na 5-20% uszczerbku.

Zobacz także:  Ile wynosi odszkodowanie za złamanie kostki bocznej? Sprawdź!

Ile odszkodowania za zerwany mięsień wskutek wypadku przy pracy? Obecnie wysokość jednorazowego odszkodowania za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że każdy procent wynosi 1133 zł. Stopień uszczerbku oceniany jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS, po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

naderwanie mięśnia może być drobnym urazem, lub poważną kontuzją

Jak uzyskać odszkodowanie aby pokryć koszty leczenia i rehabilitacji?

W przypadku naderwania lub zerwania mięśnia na skutek wypadku drogowego należy zgłosić sprawę u ubezpieczyciela sprawcy. Jeżeli nie posiada on polisy od odpowiedzialności cywilnej, udaj się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakład powinien rozpatrzyć sprawę wniesioną przez poszkodowanego w ciągu 30 dni. 

Pamiętaj ⚕️

Jeżeli decyzja nie będzie dla ciebie satysfakcjonująca, możesz od niej odwołać.  

Ostateczną drogą działania jest zgłoszenie sprawy do sądu. Podczas całego procesu warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Jeśli do zerwania mięśnia doszło przy pracy, oczywiście należy ci się odszkodowanie za wypadek przy pracy. W celu jego uzyskania koniecznie dostarcz do ZUS pełną dokumentację swojego leczenia, ocenę stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związek z wykonywanym zawodem.

Naderwanie mięśnia – przyczyny i objawy

Zerwanie mięśnia to uszkodzenie jego struktury bądź ścięgna, które odpowiada za przytwierdzenie włókna mięśniowego do kości. Drobniejsze urazy tylko nadwyrężają tę strukturę, po czym łatwo wrócić do zdrowia. 

Poważne kontuzje mogą spowodować całkowite zerwanie mięśnia, czyli przerwać ciągłość tkanki. Najczęściej dochodzi do tego podczas wykonywania gwałtownych ruchów i wykorzystywania siły eksplozywnej, która przekracza granice wytrzymałości. Zwiększone ryzyko występuje także przy ćwiczeniach bez odpowiedniej rozgrzewki.

Do typowych objawów należy nagły, silny ból, utrata siły i pozbawienie kontroli nad uszkodzonym mięśniem. O naderwaniu mogą świadczyć także krwiak, siniak lub obrzęk obolałego miejsca.

Zobacz także:  Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę i kiedy jest wypłacane?
możesz przyspieszyć regenerację mięśnia za pomocą diety wysokobiałkowej i suplementów

Zerwany mięsień – jak reagować?

Naderwanie lub zerwanie mięśnia poważnie ogranicza codzienne funkcjonowanie. Powrót do zdrowia trwa przeważnie około 5 dni. W pierwszych chwilach po wypadku należy zaprzestać wszelkiej aktywności fizycznej i przyłożyć zimny okład na około 15 minut. Powtarzanie tego prostego zabiegu co 3 godziny przez kolejne 3-5 dni zapobiega powstawaniu obrzęków i redukuje ból. Warto stosować też elastyczne bandaże i trzymać uszkodzony mięsień na podwyższeniu, aby umożliwić lepszy przepływ krwi.

Do specjalistycznych metod leczenia zerwanych mięśni należą:

  • laseroterapia;
  • ultradźwięki;
  • masaże;
  • krioterapia;
  • zabiegi fizykalne.

Wiesz już, ile odszkodowania za zerwany mięsień możesz dostać od ubezpieczyciela. 5-20% uszczerbku na zdrowiu przekłada się na kwotę 5665-22660 zł. Ostateczna kwota, jaką możesz otrzymać, zależy od wielu czynników – miejsca w ciele, stopnia uszkodzenia mięśnia, czasu i kompleksowości leczenia, udowodnienia winy, a także konkretnego ubezpieczyciela. Dlatego warto skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym, który pomoże ci korzystnie wyjść z tej sytuacji.


Zobacz też:
Archiwum: czerwiec 2023

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *