Baza leków

Fervex – dawkowanie, warianty, przeciwwskazania

Fervex to popularny lek stosowany w przebiegu przeziębienia i grypy. Ten preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym możesz otrzymać bez recepty. Dostępny jest w postaci tabletek, a także w formie granulatu do sporządzenia roztworu, który przyjmuje się doustnie.

Fervex – co to jest?

Borykasz się z przeziębieniem lub grypą? Męczą cię dolegliwości takie jak gorączka, kaszel, bóle mięśni, katar? Z pewnością słyszałeś już o leku Fervex, który znalazł zastosowanie właśnie w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Możesz zdobyć go bez recepty. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, więc szybko pomoże ci pozbyć się uciążliwych objawów. Preparat dostępny jest w kilku wariantach smakowych, a także w wersji dla diabetyków (Fervex D), dzieci powyżej 6. roku życia (Fervex Junior) oraz w tabletkach (Fervex ExtraTabs) Substancją czynną leku w postaci granulatu do przyrządzenia roztworu jest paracetamol, maleinian feniraminy, a także kwas askorbinowy. Z kolei za skuteczne działanie leku w tabletkach odpowiada paracetamol i maleinian chlorofenaminy. 

Fervex – zastosowanie

Jeśli borykasz się z gorączką, bólem głowy, zapaleniem górnych dróg oddechowych, lek powinien ci pomóc. Wszystko dzięki działaniu substancji czynnych Fervexu. Maleinian feniraminy pozwala udrożnić nos i sprawia, że odruch kichania nie jest tak częsty. Paracetamol zwalcza gorączkę i działa przeciwbólowo, a witamina C zawarta w leku pozwala uzupełnić jej niedobory.

Fervex – dawkowanie i droga podania

Dokładne dawkowanie zależy przede wszystkim od postaci leku, a także wieku pacjenta. Jeśli mowa o postaci leku, należy wspomnieć o kilku postaciach preparatu. Dostępny jest on w saszetkach do rozpuszczenia w wodzie (zimnej lub gorącej) i niezwłocznego wypicia, a także w tabletkach. Oto dawkowanie: 

  • Fervex Junior – 1 saszetka: 2 razy na dobę (6-10 lat), 3 razy na dobę (10-12 lat), 4 razy na dobę (12-15 lat);
  • Fervex, Fervex o smaku malinowym, Fervex D – 1 saszetka: 2-3 razy na dobę, w odstępach co najmniej czterogodzinnych (8 godzin to minimalny czas przerwy między dawkami, gdy pacjent boryka się z zaburzeniami czynności nerek);
  • Fervex ExtraTabs – osoby powyżej 15. roku życia o masie ciała powyżej 50 kg, a także dorośli mogą przyjmować maksymalnie 4 tabletki na dobę. Zalecana dawka to 1 tabletka na 4 godziny. Dla osób z niewydolnością nerek odstęp wynosi 4, 6 lub 8 godzin (w zależności od parametru filtracji kłębuszkowej). Lek w tej postaci należy połknąć w całości i popić wodą. 

Fervex – przeciwwskazania do stosowania

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Fervex jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, a także niewydolność nerek lub wątroby i jaskra. Poza tym leku nie należy stosować u dzieci poniżej 15. roku życia (w standardowej wersji), u kobiet w ciąży i karmiących piersią (w tym przypadku nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania). Co bardzo istotne, nie można łączyć tego popularnego leku z alkoholem.

Fervex – możliwe działania niepożądane

Fervex może wywoływać objawy niepożądane, których pochodzenie wiąże się z substancją czynną. Paracetamol może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego i zmian skórnych. Może do nich prowadzić także feniramina, której skutkami ubocznymi mogą być też m.in. senność, niedociśnienie ortostatyczne czy zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Należy oczywiście pamiętać, by nie przekroczyć dopuszczalnej dawki, ponieważ substancje czynne (zwłaszcza paracetamol) w nadmiarze mogą spowodować zatrucie. Jeśli do niego dojdzie, należy jak najszybciej udać się do szpitala.


Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *