Porady medyczne

Czysty gabinet medyczny – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pacjentów

Czysty gabinet medyczny – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pacjentów

Każdy gabinet zabiegowy – lekarski, stomatologiczny czy kosmetyczny – jest przestrzenią, w której bezpieczeństwo pacjenta musi być sprawą priorytetową. Podstawą dbałości o tę kwestię jest dążenie do maksymalnej czystości mikrobiologicznej narzędzi, pomieszczeń oraz znajdujących się w nich przedmiotów.

Odpowiednia higiena w gabinecie nie pozwala drobnoustrojom rozpowszechniać się w takim stopniu, by stanowiły zagrożenie. Jej nieodzownymi elementami są: korzystanie ze specjalnych środków ochrony osobistej, używanie jednorazowych narzędzi (i sterylizacja wielorazowych) oraz dezynfekcja gabinetu. Jak w pełni zadbać o bezpieczeństwo pacjentów?

Zagrożenia w gabinecie medycznym

Gabinet medyczny jest miejscem, w którym wykonuje się wiele procedur wiążących się z naruszeniem tkanek. Nawet niewielkie uszkodzenie skóry lub błony śluzowej stwarza ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Te z kolei mogą znajdować się w wielu miejscach. Obecne są na skórze, w wydzielinach, powstałych podczas zabiegu pyłach, a nawet w powietrzu. Ich wniknięcie do organizmu może mieć bardzo groźne konsekwencje, wśród których należy wymienić przede wszystkim infekcje, a często także niepowodzenie procedury. 

Aby uniknąć takiego scenariusza, należy dokładnie przestrzegać zasad higieny oraz dekontaminacji. Ta zaś obejmuje nie tylko takie procedury jak sterylizacja i dezynfekcja narzędzi, ale i czyszczenie oraz dezynfekcję gabinetu. Wszystko to ma na celu redukcję ilości bakterii, wirusów oraz grzybów znajdujących się na powierzchniach, z którymi kontakt ma pacjent oraz pracownicy gabinetu.

Dezynfekcja w gabinecie

Dezynfekcja i sterylizacja w gabinecie stomatologicznym to pojęcia nierozerwalnie ze sobą związane; niestety, często bywają ze sobą mylone. O ile sterylizacji poddawane są przede wszystkim wielorazowe narzędzia, tak dezynfekowane są również powierzchnie i sprzęty, które nie mają kontaktu z materiałem zakaźnym (krwią, wydzielinami, etc.). 

Zasady dotyczące dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym, medycyny estetycznej, dermatologicznym lub każdym innym gabinecie są zawsze takie same. Należy tutaj wyszczególnić:

 – dezynfekcję rąk – niezbędną przed kontaktem z pacjentem, również wtedy, gdy personel nosi rękawiczki ochronne. Dlatego w każdym gabinecie musi znaleźć się odpowiedni preparat, mający postać płynu lub żelu;

 – dezynfekcję powierzchni –  blatów, foteli, kozetek itp. Dezynfekuje się także powierzchnie mające pośredni kontakt z narzędziami lub dotykane przez pacjenta lub personel w trakcie zabiegu;

 – dezynfekcję narzędzi – w przypadku części sprzętów poprzedzającą ich sterylizację, np. w gabinecie stomatologicznym. 

Co ważne, w każdym przypadku trzeba korzystać wyłącznie z profesjonalnych preparatów, które są przeznaczone do stosowania w placówkach medycznych. Każdy środek dezynfekujący powinien posiadać deklarację zgodności z wymaganiami zasadniczymi dyrektywy 93/42 EWG i kartę charakterystyki. Nie wolno przy tym stosować jednego produktu do różnych procedur. 

Sterylizacja narzędzi

Dezynfekcja powierzchni i sprzętów w gabinecie to nie wszystko, aby móc mówić o czystości w gabinecie i zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom. Należy pamiętać też o prawidłowej sterylizacji wielorazowych narzędzi wykorzystywanych w czasie zabiegów. 

Procedura sterylizacji przebiega zawsze podobnie, niezależnie od rodzaju poddawanych jej przedmiotów. Najpierw narzędzia czyści się i myje. Po ich osuszeniu wykonuje się dezynfekcję za pomocą środków chemicznych lub specjalnych dezynfektorów. Następnie są one pakowane i umieszczane w urządzeniu takim jak autoklaw lub innego typu sterylizator medyczny, na przykład w sterylizatorze plazmowym. 

Czystość mikrobiologiczna jest absolutnie niezbędna dla zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa w trakcie dowolnego zabiegu. Można ją uzyskać dzięki stosowaniu odpowiednich środków i urządzeń, dopasowanych do realiów i specyfiki danego gabinetu. Zawsze jednak muszą być to produkty przeznaczone do użytku profesjonalnego. Tylko one dają pewność, że cała procedura przebiegła prawidłowo.


Zobacz też:
Archiwum: listopad 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *