Problemy zdrowotne

Czy pamiętasz o prawidłowym nawodnieniu organizmu? Zasady pielęgnacji cery wrażliwej

Czy pamiętasz o prawidłowym nawodnieniu organizmu? Zasady pielęgnacji cery wrażliwej

Prawidłowe nawadnianie organizmu jest kluczowe dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania. Ma ono jednak wpływ również na wygląd oraz kondycję skóry. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o nawodnienie oraz nawilżenie cery! 

Jak rozpoznać odwodnioną cerę? 

Czy wrażliwa skóra łatwiej się odwadnia? Przede wszystkim warto dokładnie zrozumieć, czym jest odwodnienie cery. 

Charakterystyczne cechy tej przypadłości to przede wszystkim nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. W niektórych sytuacjach może pojawić się także przejściowe łuszczenie, zwłaszcza po myciu. Czy jednak oznacza to, że skóra odwodniona to tzw. skóra sucha? 

Nie. Posiadaczki cery suchej, podobnie jak mieszanej oraz tłustej mogą borykać się z problemem odwodnienia. Jest to zupełnie odrębny stan, który zwykle pojawia się jedynie okresowo. Jego przyczyny są bardzo różnorodne i w celu wyleczenia kluczowe jest ich rozpoznanie oraz wyeliminowanie.

Czy osoby o tłustej skórze, również mogą mieć problem z prawidłowym nawilżeniem? 

Odwodnienie skóry jest zjawiskiem zachodzącym odrębnie od typu cery. Rola nawilżenia w organizmie jest kluczowa, a samej wody w ciele zdrowego człowieka jest około 65%. Z tego względu wpływa ona na pracę oraz wygląd wszystkich organów. 

Skóra jest największym z nich, przez co nie można pomijać roli prawidłowego nawodnienia w jej pielęgnacji. 

Wbrew pozorom, to właśnie osoby posiadające tłusty typ cery są najbardziej narażone na wysuszenie oraz odwodnienie. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim wzmożone wydzielanie sebum może być objawem nadmiernego wysuszenia. Widząc przetłuszczającą się skórę, wiele osób sięga po jeszcze silniejsze i bardziej agresywne preparaty, co w efekcie prowadzi jedynie do pogłębiania problemu. 

Zobacz także:  Migotanie przedsionków – najważniejsze informacje

Czy wrażliwa skóra odwadnia się łatwiej?

Czy to cera odwodniona jest bardziej wrażliwa, czy jednak odwrotnie? Z pewnością cera odwodniona jest bardziej skłonna do wszelkiego typu uszkodzeń. Charakteryzuje się ona zmniejszoną elastycznością, a także nierównomiernym kolorytem oraz zaczerwienianiami. 

W wielu przypadkach objawy skóry odwodnionej pokrywają się z cechami charakterystycznymi wrażliwej cery. 

Czasem odróżnienie obu tych przypadków bywa kłopotliwe. Niemniej jednak stosowanie odpowiednio dobranej, delikatnej, lecz skutecznej pielęgnacji ogromnie poprawia zarówno wygląd, jak i kondycję. 

Jak prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa na kondycję cery?

Prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa bezpośrednio na jędrność skóry. Dobrze odżywione ciało, pozwala na posiadanie cery pełnej blasku. W tym celu konieczne jest picie co najmniej 2 litrów wody każdego dnia, a także unikanie używek oraz produktów odwadniających. Warto zmniejszyć np. spożycie soli. 

Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomy nawodnienia jest sięganie po wody zawierające wysokie stężenia minerałów. 

Dodatkowo zawarta w organizmie woda jest budulcem bariery lipidowej skóry. To ona odpowiada za skuteczną ochronę przed chłodem, wiatrem oraz słońcem. 

Wypłukując toksyny z organizmu, pita w odpowiednich ilościach woda, wpływa także na proces starzenia się skóry oraz powstawania cellulitu. 

Zasady pielęgnacji cery wrażliwej 

Na poziom wrażliwości skóry wpływ ma wiele czynników. Zarówno poziom nawodnienia organizmu, jak i szereg czynników zewnętrznych oraz tryb życia. 

Prawidłowa pielęgnacja skóry tego typu powinna być łagodna. Jej kluczową rolą jest zminimalizowanie zaczerwienienia, pieczenia oraz uczucia ściągnięcia. 

W tym celu należy wystrzegać się środków zawierających alkohol i silne substancje myjące. Nie najlepiej sprawdzają się także kosmetyki o mocnym aromacie lub barwie. Podczas wykonywania demakijażu lub klasycznego mycia twarzy, ważna jest także technika.

Skóry wrażliwej nie należy pocierać ani trzeć. Zalecane jest także unikanie peelingów mechanicznych i wszelkiego typu masek zastygających. Ich odrywanie może dodatkowo podrażniać wrażliwą barierę lipidową. W efekcie poziom podrażnienia będzie się zwiększał. 

Zobacz także:  Stres oksydacyjny – co to jest i jak go uniknąć? Jakie są skutki stresu oksydacyjnego?

Zobacz też:
Archiwum: październik 2022

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *