Wystawiona pacjentowi przez lekarza recepta na medyczną marihuanę uprawnia do zakupu suszu konopnego w aptece. Medyczna marihuana nie należy jednak do najtańszych produktów, a terapia może być kosztowna zwłaszcza dla osób potrzebujących stosować wysokie dawki. Czy możliwy jest zatem zakup suszu konopnego z refundacją? Sprawdzamy!
Czym jest medyczna marihuana?
Nie każda marihuana w Polsce to marihuana nielegalna, przez którą można mieć nieprzyjemności prawne. Susz konopny stosowany do celów leczniczych, który sprzedawany jest w aptekach, to produkt legalny, mimo wysokiej zawartości THC. Medyczna marihuana jest produktem wykorzystywanym między innymi do walki z bólem, bezsennością, zaburzeniami apetytu, a także licznymi schorzeniami. Lekarze przepisują ją tym osobom, u których leczenie konwencjonalne jest nieskuteczne lub generuje zbyt dużo skutków ubocznych.
Medyczna marihuana produkowana jest w określonych warunkach, więc różni się od tej z czarnego rynku. Jej uprawy są kontrolowane, a produkcja musi przebiegać zgodnie ze ściśle określonymi normami. W ten sposób otrzymuje się produkt o wysokiej jakości, którego każda partia jest powtarzalna, co do składu. Taki produkt nie będzie również w swoim składzie zawierać niebezpiecznych domieszek, a więc jego stosowanie zgodnie z zaleceniami nie będzie wiązało się z zagrożeniem dla zdrowia. Lecznicza marihuana oferowana w aptekach nie może być jednak kupiona przez każdego pacjenta, który ma na to ochotę.
Jak i gdzie można kupić medyczną marihuanę?
Medycznej marihuany nie można kupić w Polsce bez recepty wystawionej przez lekarza, przy czym nie musi być to recepta wystawiona stacjonarnie. Przykładów stron, na których możliwe są konsultacje zdalne z możliwością wystawienia e-recepty na medyczną marihuanę jest wiele, chociażby CentrumMarihuany. Nie każdy pacjent jednak, który zgłosi się po olej z konopi na receptę, będzie mógł otrzymać od lekarza upoważnienie do zakupu, gdyż najpierw trzeba przejść kwalifikację do terapii konopnej. Jest wiele przykładów tego, na co przepisują medyczną marihuanę – lekarz najlepiej będzie wiedzieć, czy pacjent kwalifikuje się do terapii. Posiadając receptę, nie trzeba natomiast się martwić, gdzie można kupić marihuanę, gdyż każda apteka zajmująca się sprzedażą suszu konopnego będzie mogła produkt pacjentowi wydać.
Czy można kupić medyczną marihuanę z refundacją?
Jeśli pacjentowi zostanie wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę, może on zgłosić się do apteki w celu wykupienia suszu. Nie ma jednak w tym przypadku co liczyć na refundację. Pacjent musi pokryć koszty leczenia medyczną marihuaną z własnej kieszeni, gdyż terapie konopne nie podlegają w naszym kraju refundacji. Ostateczna cena leczenia konopnego zależna jest od tego, jaką dawkę suszu konopnego lekarz pacjentowi przepisze. Pacjenci, którzy będą potrzebowali przyjmować medyczną marihuanę w większych dawkach, muszą przygotować się na dość wysokie koszty leczenia.
Do ceny suszu konopnego należy doliczyć również inne koszty związane z terapią konopną, w tym między innymi cenę waporyzatora i dodatkowych akcesoriów. Co więcej, osoby, które korzystają z prywatnych konsultacji z lekarzem, również będą musiały pokryć ich koszty z własnej kieszeni (przy konsultacjach na NFZ pacjent tych kosztów nie ponosi). Co prawda nie płaci się za wystawienie recepty na medyczną marihuanę, ale za samą konsultację prywatną z lekarzem już tak. Ostatecznie więc cena leczenia konopnego to nie tylko cena suszu, ale też koszty dodatkowe, z którymi należy się liczyć.
Zobacz też:
- W jakich chorobach medyczna marihuana ma swoje zastosowanie?
- Medyczna marihuana w walce z bólem – jak może pomóc?
- E-Recepta – kolejny krok w cyfryzacji medycyny w Polsce
- Odzież medyczna – gdzie można ją znaleźć, na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- E-recepta za darmo w internecie? Sprawdzamy, czy to możliwe!
- Sukces e-recept – czy rzeczywiście stanowią one przełom w świadczeniu usług medycznych XXI wieku?
- Jak marihuana wpływa na organizm – wg. pracownika NFZ
- Recepty elektroniczne – co musisz o nich wiedzieć?