Ból

Ból szyi i karku – jak mu zapobiegać, w jaki sposób leczyć i kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Ból szyi i karku – jak mu zapobiegać, w jaki sposób leczyć i kiedy udać się do fizjoterapeuty?

W jaki sposób można przeciwdziałać bólom mięśni szyi i karku? Czym są powodowane? Czy ćwiczenia na ból karku i szyi mogą uśmierzyć ból? Warto wiedzieć, do kogo się udać, jeśli dokucza ci takie uczucie. Czy tego typu dolegliwości mogą spowodowane być nerwicą? Sprawdź, jak uporać się z tą przypadłością i pozbądź się silnych bólów karku i szyi!

Ból szyi i karku – przyczyny

Przyczyny bólu szyi i karku mogą być bardzo różne. Są to jednak dolegliwości, które bardzo utrudniają funkcjonowanie i mają ogromny wpływ na samopoczucie. Nieustanne uczucie spięcia tych okolic może powodować nie tylko ból szyi, karku i ramion, ale także głowy. Dlaczego bolą mięśnie szyi i karku?

Ból szyi i karku – nerwica

Nerwy potrafią bardzo utrudniać codzienne czynności. Każdy człowiek w takich okolicznościach reaguje inaczej. Niektórzy odczuwają ból brzucha, z kolei inni zaczynają jeść. Są osoby, które zmagają się z biegunkami oraz takie, które zaczynają się bardzo stresować. Mięśnie, które najbardziej cierpią w trakcie nerwowych sytuacji to właśnie kark, ramiona i plecy. Ucisk nerwów, który powoduje ból, prowadzi również do drętwienia i osłabienia kończyn.

Ból karku, szyi i głowy może być spowodowany długotrwałym wydzielaniem przez organizm kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ból mięśni kumuluje się w okolicach szyi i karku. Możesz wtedy odczuwać napięcie, które trudno rozmasować czy rozciągnąć odpowiednimi ćwiczeniami. Objawy te świadczyć mogą również o poważnych chorobach, takich jak depresja czy schizofrenia. 

Zobacz także:  Jak bolą płuca i o czym świadczy to odczucie?

Leczenie bólów karku i szyi w przypadku nerwicy

W przypadku leczenia bólu karku i szyi spowodowanych nerwami, warto rozpocząć od źródła problemu. Gdy już opanujesz stres, możesz zająć się napięciem mięśni, które są odpowiedzialne za ból. By go uśmierzyć i rozluźnić, mięśnie warto rozmasować. Jeżeli dopiero zaczynasz odczuwać ból w okolicach karku, spróbuj je rozciągnąć za pomocą specjalnych ćwiczeń. 

Ból karku szyi i głowy z powodu przewiania

Przewianie jest częstym powodem bólu karku, szyi czy nawet głowy. Przez zimne powietrze następuje miejscowe obniżenie temperatury ciała. Skutkiem tego jest zmniejszona odporność organizmu, która może przyczynić się do powstania infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W poważniejszych przypadkach możesz nabawić się zapalenia nerwu lub mięśnia. 

Przewianiu towarzyszą:

Z powodu przykurczu mięśni szyi możesz mieć nienaturalnie ułożoną głowę, która również wywoła ból karku. 

Leczenie przewiania

Najlepszym sposobem na przewianie jest unikanie przeciągów, bezpośredniego działania klimatyzacji na ciało czy zakładanie szalika na szyję. 

Jeśli jednak dokucza ci przewianie mięśni szyi i karku, powinieneś rozgrzać bolące miejsce. Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju termofory i okłady. Możesz także stosować rozgrzewającą maść na ból karku i szyi. 

Ból pleców, karku i szyi – co może być przyczyną? 

Długotrwałe siedzenie przed komputerem czy niewygodna pozycja w czasie snu mogą powodować ból szyi i karku. Sztywnienie szyi spowodowane nieodpowiednią pozycją z łatwością możesz wyleczyć. Jeżeli w pracy większość czasu siedzisz, zacznij od przerw na rozprostowanie nóg. Jeżeli zaś sztywność czujesz po nocy, postaraj się o wygodną poduszkę. Pomóc może na przykład poduszka ortopedyczna. Wygodna pozycja powinna uśmierzyć ból szyi i karku po spaniu.

Silny ból karku i szyi możesz odczuwać również w przypadku problemów stomatologicznych lub laryngologicznych, np. zapalenia ucha. Ból karku i uczucie sztywnienia w jego okolicy powodują także przebieg zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jest to poważna choroba, której towarzyszą również inne symptomy. Są nimi np.:

  • silny ból głowy; 
  • zaburzenia świadomości; 
  • podwójne widzenie;
  • wysoka gorączka. 
Zobacz także:  Co robić, gdy doskwiera ból pęcherza? Rozpoznanie objawów i ich przyczyn

Ból szyi i karku – kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli ból karku jest uporczywy i długotrwały, warto udać się do lekarza. Prócz przeprowadzonego wywiadu i testu oceniającego ruchomość szyi, może zlecić on również dodatkowe badania:

  • ultrasonografię;
  • morfologię;
  • CRP;
  • USG szyi.

Podstawowym badaniem jest ultrasonografia, która skontroluje szyjne węzły chłonne, ścięgna, tarczycę i mięśnie. Równie ważne są badania krwi, takie jak morfologia i CRP, czyli białka ostrej fazy. Pokażą one ewentualny przebieg długotrwałej infekcji. Lekarz może zalecić wykonanie USG szyi, które pomaga wykluczyć ewentualne zmiany zapalne, nowotworowe i torbiele. 

Ból karku i szyi – leczenie

Leczenie bólów karku i szyi zależne jest przede wszystkim od przyczyny ich występowania. Często wystarczy rozmasowanie, odpowiednie ćwiczenia i wygrzanie bolących obszarów. Może się jednak okazać, że będziesz musiał udać się z tym bólem do lekarza. Wtedy to on zdecyduje, jakie badania przeprowadzić. 

Długotrwałe bóle mięśni szyi i karku powinny być skontrolowane przez specjalistę. Jeśli ból utrzymuje się kilka dni, wystarczą domowe metody leczenia. Pamiętaj jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zadbaj o odpowiednią pozycję w czasie pracy i o wygodną poduszkę. Codziennie ćwicz i rozciągaj mięśnie. Nie dopuść do tego, by bolała cię szyja!


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2021

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *