Czy boli serce, czy to nieprzyjemne uczucie w klatce spowodowane jest jakąś inną dolegliwością? Serce jako organ może boleć. Jest to dolegliwość dość częsta, lecz nie powinna być bagatelizowana. Może mieć poważne skutki na zdrowiu. Jednak niekoniecznie będzie to zawał – z którym dolegliwość serca najbardziej się kojarzy. Co więc może oznaczać ból serca i klatki piersiowej?
Boli mnie serce – czy to normalne?
Ból serca nie zawsze związany jest z tym organem samym w sobie. Objawia się zwykle kłuciem i dyskomfortem w lewym obszarze klatki piersiowej. Jednak w rzeczywistości serce zlokalizowane jest za mostkiem, czyli po środku klatki piersiowej. Oznacza to więc, że bóle lewej strony klatki niekoniecznie dotyczą samego serca. Mogą wynikać z dysfunkcji innych narządów, które znajdują się w tym miejscu.
Bóle w okolicy serca mogą być tępe, piekące, palące lub ostre. Najczęściej powodowane są stanami chorobowymi układu krążenia. Należy do nich m.in.:
- dławica piersiowa;
- nerwica serca;
- zawał serca.
Czytaj dalej, aby poznać konkretne przyczyny bólu serca. Nie zawsze wiąże się to bezpośrednio z układem krążenia.
Ból serca – przyczyny
Serce nigdy nie boli bez powodu. Przyczyny bólu serca mogą być różnorodne – począwszy od zwykłego nerwobólu po zawał. W niektórych przypadkach dolegliwość ta jest powiązana z niedoleczoną anginą lub grypą. To dowodzi, jak bardzo wszystkie funkcje organizmu są ze sobą połączone. Nawet pozornie błahe problemy zdrowotne mogą oddziaływać na kluczowe organy.
Kłucie w okolicy serca może mieć źródło w:
- ścianach klatki piersiowej – odczuwalny jest ból w kościach i mięśniach;
- samym sercu – oznacza to tzw. dusznicę bolesną, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia lub zawał serca;
- innych narządach klatki piersiowej – śródpiersiu, tchawicy, przełyku, aorcie;
- narządach jamy brzusznej – wówczas jest powiązane z takimi dolegliwościami jak kamica żółciowa, zapalenie trzustki, wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy.
Specjaliści wyróżniają ból serca kłujący, ostry, tępy, ściskający, palący, miażdżący, pękający i przeszywający. W niektórych przypadkach może też promieniować na większy obszar. Zdarza się, że kłucie serca przy wdechu nasila się. Większy ból może być też odczuwany podczas:
- nachylania się;
- kaszlu;
- wykonywania nawet mało intensywnej aktywności fizycznej.
W niektórych przypadkach ból dopada jednak osoby pozostające nawet w całkowitym spoczynku, w pozycji siedzącej lub leżącej.
Ból w okolicy serca – rodzaje
Jeśli po raz pierwszy odczuwasz ból w sercu, może być to dla ciebie bardzo niepokojące. Rzeczywiście nie jest to typowe zachowanie organizmu i może świadczyć o poważnych dolegliwościach zdrowotnych. W końcu jest to najważniejszy narząd w ciele, bez którego życie nie jest możliwe. Jak rozpoznać ból serca? Przede wszystkim naucz się je lokalizować. Serce znajduje się za mostkiem, po środku klatki piersiowej. Podczas wizyty w gabinecie specjalista będzie pytał cię o czas trwania dolegliwości i ich nawracanie.
Kłucie w sercu u nastolatków
Ból serca u dzieci i młodzieży jest najczęściej związany z chorobą układu krążenia. Nie jest to zwykle objaw jakiejkolwiek choroby zagrażającej życiu dziecka. Pojawia się tak samo często u obu płci, najczęściej w okolicach 13. roku życia. Kłucie w sercu u nastolatków często jest powiązane z innymi dolegliwościami, do których należą:
- omdlenia;
- kołatanie serca;
- niewyjaśnione nieprawidłowości w badaniach RTG lub EKG.
Przyczyny takiego bólu serca to najczęściej:
- arytmia serca;
- zapalenie osierdzia;
- zwężenie odpływu krwi z serca;
- tętniak;
- nieprawidłowa budowa tętnic.
Zdarza się, że jest to dolegliwość związana z chorobami układu oddechowego (np. astma), przewodu pokarmowego, układu mięśniowo-szkieletowego lub psychiki. Ból w sercu może być nawet odczuwalny po traumach i takich ciężkich przeżyciach, jak zawody miłosne czy śmierć bliskiej osoby.
Ból serca w ciąży
Każda dolegliwość i anomalia zdrowotna podczas ciąży może wprawiać w duży niepokój czy nawet panikę. Ból serca w ciąży zwykle nie oznacza jednak niczego groźnego. Przeważnie jest to po prostu spowodowane zmianami hormonalnymi, przewlekłym stresem i większą ilością przepompowywanej krwi. Może towarzyszyć ci przy tym kołatanie serca, duszności i stany lękowe. Jeżeli stan ten wprawia cię w niepokój, a dolegliwości nie ustępują – udaj się na konsultację do lekarza.
Promieniujący ból serca i lewej ręki
Niektóre dolegliwości powodują ucisk na nerwy w większym obszarze. Jeżeli doskwiera ci ból serca i lewej ręki, może to oznaczać chorobę piersiowego odcinka kręgosłupa. Taki stan powstaje przy przeciążeniu tego fragmentu pleców. W efekcie pojedynczy kręg może się przesunąć i uciskać okoliczne nerwy. W takiej sytuacji ból promieniuje nie tylko na serce, ale też nawet na całą rękę. Dolegliwości typowo nasilają się podczas wdechu. Pacjenci często odczuwają też przez to duszności i obniżone ciśnienie.
Ból serca – co robić?
Nagłe i intensywne ataki bólu wymagają natychmiastowej reakcji i wezwania karetki. Natomiast jeżeli nie jest to sytuacja awaryjna, można postępować w spokojniejszym tempie. Mimo wszystko ból serca zawsze powinien wiązać się z wizytą u lekarza. Kardiolog pomoże ci ustalić przyczynę dolegliwości i doradzi, jak ją wyleczyć.
Każdy ból serca i jego okolic powinien być skonsultowany z lekarzem. Jego powody mogą być błahe, ale w niektórych przypadkach mogą też zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Bez przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki bardzo trudno jest ustalić jego przyczynę. W tym celu konieczne są:
- szczegółowy wywiad z pacjentem – ustalenie częstotliwości bólu, jego czasu trwania, nasilenia, objawów towarzyszących i chorób współistniejących;
- wykonanie badania EKG i rentgena klatki piersiowej;
- pomiar ciśnienia;
- badanie krwi;
- w przypadku podejrzeń źródła problemu z układu trawiennego – gastroskopia i ultrasonografia.
Ból w sercu zawsze leczy się przyczynowo. Po wizycie u lekarza i wykonaniu badań diagnostycznych, specjalista dobierze dla ciebie odpowiednie leczenie. Przeważnie jest to terapia farmakologiczna. W niektórych przypadkach potrzebna jest jednak natychmiastowa pomoc lub operacja. W innych sytuacjach ból serca ustępuje samodzielnie – lepiej jednak być przezornym i zawsze skonsultować tę dolegliwość z lekarzem.
Ból w sercu – profilaktyka
Najlepiej nie dopuszczać do bólów serca, choć oczywiście nie zawsze da się to kontrolować. Warto jednak zadbać o swoje zdrowie i ogólną sprawność organizmu, co przyczyni się do lepszego działania tego narządu. Co robić, by zapobiegać bólom w sercu? Koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę codziennego ruchu.
Zalecana aktywność fizyczna dla różnych grup wiekowych i stanu zdrowia różni się, jednak każdy powinien wkomponować do swojego dnia przynajmniej trochę rozciągania i dynamicznych ruchów. Dla wspomagania pracy serca najlepsze jest kardio, które stymuluje ten organ do intensywniejszej pracy.
Ból serca może zostać zażegnany także dzięki odpowiedniej diecie. Bardzo ważne jest zrównoważone odżywianie, a szczególnie ograniczenie spożycia żywności przetworzonej i tłuszczy nasyconych. Zapewnij sobie zdrową dietę złożoną ze świeżych produktów i tłuszczów nienasyconych. Dzięki temu sprawisz, że cały twój układ krwionośny będzie działał długo i sprawnie. Warto też dołączyć do diety suplementy, które mają na celu wsparcie działania serca.
Ból serca może przytrafić się osobom w każdym wieku, płci i stanie zdrowia. Najczęściej jest to dolegliwość nagła, utrudniająca oddychanie i poruszanie się. Ból może mieć różny charakter i czasem promieniuje nawet na całą klatkę lub ręce. Co robić przy takim bólu serca? Najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Przyczyną może być wszystko od silnych emocji po zawał. Konsultacja u specjalisty jest niezbędna, aby wdrożyć ewentualne konieczne leczenie. Odpowiednia terapia pomoże ci uniknąć tych problemów w przyszłości i przeciwdziałać poważnym chorobom układu krwionośnego.
Zobacz też:
- Kłujący ból serca – o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?
- Jak bolą płuca i o czym świadczy to odczucie?
- O czym świadczy ból w klatce piersiowej i jak z nim walczyć?
- Ból płuc – czy płuca mogą boleć? Jak reagować na kłucie w płucach?
- Osłuchiwanie klatki piersiowej – praktyczny poradnik dla każdego
- Wstrząs kardiogenny – jak go rozpoznać i leczyć?
- Co może oznaczać ból w klatce piersiowej przy oddychaniu? Błahy problem czy poważne schorzenie?
- Objawy zawału, czyli jak rozpoznać atak serca?