Specyficznym rodzajem odczuwanego bólu może być ból w oczodole. Czy zawsze związany jest on z problemami z oczami czy może mieć inne przyczyny pojawienia się? Jak pozbyć się tej przykrej dolegliwości?
Czym jest oczodół?
Zlokalizowanie bólu w obrębie oczodołu oznacza, że odczuwasz dolegliwości dotyczące jamy kostnej, w której umiejscowiona jest twoja gałka oczna. Boleć może cię oczodół, obydwa oczodoły, albo może to być ból oczu i oczodołów. Oczodół jest strukturą anatomiczną otoczoną zatokami obocznymi nosa.
Ból oczu i oczodołów – możliwe przyczyny
Z pewnością chcesz wiedzieć, dlaczego cierpisz na ból oczodołu. Przyczyny tego stanu mogą być jednak różne. Bolące oczodoły to na ogół wynik stanów zapalnych zatok obocznych nosa, które znajdują się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Są to zatoki:
- szczękowe;
- czołowe;
- sitowe;
- klinowe.
Wraz z bólem oczodołu mogą pojawić się i inne objawy stanu zapalnego zatok, takie jak bóle głowy i całej twarzy czy trudności z oddychaniem. Ponadto możesz skarżyć się na obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu, upośledzenie zmysłu węchu oraz na kaszel. Jeśli zapalenie dotyczy zatok szczękowych, to możesz też cierpieć z powodu bólu zębów, a infekcja przebiega zwykle z gorączką.
Inne możliwe przyczyny bolących oczodołów
Zapalenie zatok to nie jedyne wytłumaczenie dla pojawienia się bólu oczodołu i głowy. Przyczyną może być również:
- guz oczodołu, np. glejak lub oponiak nerwu wzrokowego;
- infekcja zęba;
- ropień w oczodole;
- tylne zapalenie twardówki;
- stan zapalny nerwu wzrokowego;
- niewyrównana wada wzroku;
- zaburzenia endokrynologiczne.
Zapalenie jamy oczodołu także jest poważnym problemem, który powoduje ból oczodołu i głowy. Bywa on uporczywy, o stałym i silnym nasileniu. Możesz odczuwać promieniowanie takich dolegliwości do oczodołu. Jeśli w porę nie zareagujesz i nie zostaniesz dobrze zdiagnozowany, mogą pojawić się powikłania zapalenia jamy oczodołu w postaci ropowicy, czyli ostrego zapalenia bakteryjnego. Jego przyczyną bywają infekcje powstałe w wyniku urazu lub rozszerzania się zakażeń skóry powiek, czyraki na twarzy, ropnie okołozębowe oraz infekcje z zatok przynosowych.
Zapalenie oczodołu – objawy
Ból pod okiem, ból oczu i całej głowy to tylko jedne z objawów klinicznych zapalenia oczodołu. Inne to:
- wytrzeszcz oczu;
- obrzęk spojówki gałkowej;
- ból pojawiający się przy poruszaniu okiem;
- zmniejszenie możliwości ruchowej gałki ocznej;
- obniżenie ostrości wzroku;
- ból czoła;
- gorączka;
- wzrost leukocytozy i wysokie OB.
Leczenie bólu oczodołu w takim wypadku polega na wdrożeniu antybiotykoterapii, a jeśli nie poskutkuje – konieczny będzie drenaż chirurgiczny.
Jak zdiagnozować ból oczodołu?
W pierwszej kolejności, kiedy pojawia się ból oczodołu, udaj się do okulisty. Lekarz wykona wówczas badanie wzroku, by stwierdzić, czy przyczyną takich dolegliwości może być jakaś patologia w obrębie gałki ocznej i struktur ją okalających. Jeśli nie uda mu się odnaleźć przyczyny bolących oczodołów, być może skieruje cię na inne, dodatkowe badania diagnostyczne. Warto odwiedzić internistę, lekarza laryngologa, endokrynologa czy nawet chirurga.
Przy diagnostyce bólu oczu i oczodołów zalecane jest wykonanie badania laryngologicznego, polegającego na wziernikowaniu jamy nosowej. Dzięki niemu lekarz może stwierdzić anatomiczne skrzywienie przegrody nosa, przyczyniające się do przewlekłego zapalenia zatok. Być może właśnie dlatego cierpisz na uporczywe dolegliwości w okolicy czołowej, oczodołowej i skroniowej.
Co ciekawe, częste alergie sprzyjają pojawianiu się polipów jamy nosowej, które z kolei powodują nawracające zapalenie zatok obocznych nosa oraz ból oczodołu. Niewykluczone więc, że zostaniesz skierowany na testy alergiczne ze szczególnym uwzględnieniem alergenów wziewnych.
Kolejnym badaniem, które pomoże rozpoznać przyczynę bolących oczodołów, może być tomografia komputerowa głowy. Lekarz będzie mógł ocenić twoją przegrodę nosa, zobaczyć, czy w zatokach nie zalega wydzielina. Badanie TK pozwala wykluczyć lub potwierdzić, czy nie doszło do mikrourazów oczodołu i wykryć ewentualne zmiany guzowate, które także mogą być w twoim przypadku przyczyną przewlekłego bólu oczodołów. Pomaga ono ocenić orbitopatii tarczycowej. Lekarz przy diagnostyce bólu oczodołów zlecić może również rezonans magnetyczny.
Badania krwi mogą pomóc w diagnostyce, jeśli doszło do zapalenia ropnego, ponieważ dają obraz tego, jaki jest poziom CRP i poziom leukocytów w twojej krwi. Posiew krwi jako badanie miokrobiologiczne potrzebny jest przed zaordynowaniem odpowiednich antybiotyków w leczeniu zapalenia tkanek oczodołu i zapalenia zatok.
Ból oczodołu i oczu lub ból głowy mogą mieć różne przyczyny powstania. Najczęściej dochodzi do nich z uwagi na zapalenie zatok przynosowych.
Zobacz też:
- Jakie są najczęstsze objawy i dostępne metody leczenia przewlekłego zapalenia zatok?
- Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!
- Ból oka – skąd się bierze? Dowiedz się i zadbaj o zdrowy wzrok!
- Ból zatok – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Otrivin – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania do stosowania leku
- Ból głowy z prawej strony – migrena czy coś poważniejszego? Poznaj przyczyny prawostronnego bólu głowy
- Z czego może wynikać podwójne widzenie?
- Ból zatok bez kataru – oto problemy, które mogą się objawiać w taki sposób
Nie cierpiałam jeszcze nigdy na taki ból i bardzo się z tego powodu cieszę. Wolałabym nie mieć takich problemów. Póki co na zdrowie nie narzekam, nie mam jakichś większych problemów z nim i jestem z tego powodu zadowolona.