Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Z pewnością jest on pełen ekscytacji, ale też stresu i różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Troska o swoje zdrowie i samopoczucie jest równie ważne, jak dbałość o prawidłowy rozwój dziecka. Z tego powodu nigdy nie ignoruj bólu nerek w ciąży. Z tego artykułu dowiesz się, co on oznacza i jak możesz sobie z nim radzić.
Co oznaczają bolące nerki w ciąży?
Podczas trwania ciąży zmienia się nie tylko macica, ale właściwie całe ciało kobiety. Poszerzają się miedniczki, kielichy oraz moczowody. Nerki powiększają się wówczas nawet o 1 cm. Zwiększa się także przepływ krwi przez narządy. Powiększająca się macica uciska pobliskie organy. Zwiększa się ryzyko zakażeń układu moczowego oraz wystąpienia bólu nerek w ciąży.
Niekiedy ta dolegliwość promieniuje na całe plecy, utrudnia poruszanie się czy nawet swobodną zmianę pozycji. Bolące nerki w ciąży mogą być spowodowane następującymi czynnikami:
- kamica nerkowa;
- bakteryjna lub wirusowa infekcja układu moczowego;
- zapalenie nerek;
- torbiele nerek.
Ból prawej nerki w ciąży
Czasem możesz odczuwać ból obustronny, a czasem – tylko po jednej stronie. Ból prawej nerki w ciąży często towarzyszy odmiedniczkowemu zapaleniu nerek. Jest to poważne schorzenie, z którym należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Prawa nerka znajduje się w bliskiej odległości wątroby i pęcherzyka żółciowego. Umiejscowiona jest też nieco niżej niż lewa. Z tego powodu ból obu nerek czasem nie jest odczuwalny idealnie symetrycznie. Ból prawej nerki w ciąży czasem łatwo pomylić z problemami zachodzącymi w tych narządach.
Ból lewej nerki w ciąży
Jednostronne dolegliwości bólowe mogą też świadczyć o kolce nerkowej. Ból lewej nerki w ciąży oznacza, że właśnie po tej stronie znajduje się złóg. Kamienie nerkowe utrudniają odprowadzanie moczu z nerek. Powoduje to nieznośny ból, który często promieniuje na lędźwia i dalej. Lewa nerka znajduje się niedaleko żołądka i śledziony. Ból lewej nerki w ciąży może więc czasem zostać pomylony z dolegliwościami w obrębie tych organów.
Co na ból nerek w ciąży?
Odczuwasz niepokojący ból nerki w ciąży? Co robić? Przede wszystkim nie ulegaj panice. Stres i silne emocje w wielu przypadkach wzmagają nieprzyjemne dolegliwości. Czasem wystarczy odpoczynek, lek przeciwbólowy i wygrzanie bolesnego miejsca. Jeżeli jednak ból nerek w ciąży jest silny i nie przechodzi, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Na podstawie profesjonalnej diagnozy, dobierze on dla ciebie odpowiednie leczenie.
Jeżeli ból nerek w ciąży jest jednym z objawów choroby układu moczowego, może zagrażać zdrowiu płodu. Wówczas należy natychmiast reagować. Po czym rozpoznasz, że jest to niebezpieczna dolegliwość? Do objawów towarzyszących ostremu zapaleniu należą:
- gorączka powyżej 38℃;
- nudności i/lub wymioty;
- dreszcze;
- ból przy oddawaniu moczu;
- uczucie ciągłego parcia na pęcherz;
- gorsze samopoczucie i osłabienie organizmu;
- brak apetytu;
- ból głowy.
Odczuwasz wszystkie lub niektóre z powyższych dolegliwości oprócz samych bolących nerek w ciąży? Udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnozy i dobrania odpowiedniej terapii dla ciebie.
Nieleczony ból nerek w ciąży może przyczynić się do:
- niewydolności nerek;
- sepsy;
- przedwczesnego porodu;
- niskiej masy ciała urodzeniowej twojego dziecka;
- w skrajnych przypadkach nawet poronienia.
Ból nerek w ciąży – domowe sposoby
Lekki ból pleców w okolicy nerek w ciąży możesz spróbować leczyć naturalnymi metodami. Możesz stosować następujące preparaty w pierwszych etapach schorzeń, aby zatrzymać ich rozwój:
- środki rozkurczowe;
- leki przeciwbólowe – posiadają jedynie działanie doraźne;
- preparaty opioidowe – mają bardzo silne działanie przeciwbólowe. Sięgaj po takie środki tylko, gdy zwykłe leki nie wystarczają;
- z naturalnych metod na ból pleców w okolicy nerek w ciąży poleca się żurawinę, nagietka, rumianka, mięty i krwawnika. Wszystkie te rośliny wspierają zdrowie układu moczowowego.
Aby ułatwić odblokowanie złogów kamieni w nerkach – wyjdź na spacer. Ból nerek w ciąży może się tylko wzmagać, jeżeli położysz się do łóżka. Delikatna aktywność fizyczna pomoże natomiast przemieścić się złogom i odblokować przewody. Ulgę mogą też przynieść ciepłe okłady, które działają rozkurczowo. Pamiętaj też, aby pić przynajmniej 2 litry wody dziennie i dbać o zdrową, zrównoważoną dietę.
Ból nerek w ciąży nie jest dolegliwością, którą można ignorować. Czasem łatwo pomylić go z bólem pleców o innych podłożach. Możesz więc stosować herbatki z żurawiny i rumianku jako profilaktyka przeciw problemom z układem moczowym. Jeżeli nie wiesz, co pomoże na ból nerek w ciąży, gdyż powyższe sposoby nie pomagają – bezzwłocznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że zdrowie twoje i twojego nienarodzonego dziecka jest najważniejsze! Nie dopuść więc do rozwoju poważnego schorzenia nerek i reaguj jak najszybciej.
Zobacz też:
- Ból nerki – jak złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość? Dowiedz się, czym grozi ból nerek i jak mu przeciwdziałać
- Ból brzucha po jedzeniu – dowiedz się, dlaczego się pojawia i jak mu zapobiegać
- Ból głowy z prawej strony – migrena czy coś poważniejszego? Poznaj przyczyny prawostronnego bólu głowy
- Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Zioła na nerki – jak wspomagać prawidłową pracę nerek? Dowiedz się, czym jest kamica nerkowa i jak zlikwidować ból nerek!
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Skąd bierze się ból w prawym boku? Dowiedz się, z jakimi chorobami może się wiązać!